یکشنبه, 22 مهر 1397 ساعت 09:59

اطلاعات تکميلي

  • افزایش نرخ حامل های انرژی؛

تدبیر دوستان نادان برای ساقط کردن زنگنه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد:  شاید به جرات بتوان گفت موفق ترین وزیر اقتصادی کشور بیژن زنگنه است که علاوه بر پیش برد پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی با تمام محدودیت ها و نوسانات بین المللی و داخلی که داشتیم توانسته پروژه هایی که در دولیت نهم و دهم نیمه کاره باقی مانده بود را به پیشرفت خوبی برساند.

 در عین حال با حفظ قیمت بنزین توانسته است با اتمام پروژه های مربوط به ستاره خلیج فارس، ما را در تولید بنزین به خودکفایی برساند و با وجود اینکه قیمت بنزین را ثابت نگه داشته اما مصرف بنزین در مرز 90 میلیون لیتر در روز حفظ شده است که اصولاً با توجه به مصرف حدود 75 میلیون لیتری در اوخر دولت نهم به نظر می رسد، میزان مصرف فعلی از یک رشد منطقی برخوردار بوده و ثبات قیمت تاثیر چندانی در افزایش مصرف نداشته است.

البته این روزها با انتشار خبر قاچاق 40 میلیون لیتری در روز که امری غیر ممکن و غیر عملی است، عده ای تلاش می کنند عدم افزایش مصرف بنزین را با بزرگ نمایی قاچاق سوخت جبران کنند. جالب تر اینکه این رقم با گزارش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناگهان از 40 میلیون لیتر به 16 میلیون لیتر کاهش می یابد. (وی اعلام کرد بود که یک میلیارد لیتر سوخت در 2 ماه گذشته قاچاق شده است).

واقعیت این است که پیشنهاد دهندگان افزایش بهای سوخت به هیچ وجه به مسائل دقیق اقتصادی توجه نمی کند و نمی دانند که نرخ سود جزء نرخ های کلیدی اقتصاد است و امواج تشدید یابنده گرانی را در همه سطوح کالاها و خدمات به دنبال خواهد داشت و در عین حال با توجه به وابستگی معیشت دهک های پایین به انرژی بیشترین تاثیر منفی را به دهک های پایین خواهد داشت. بنابراین اگر پیشنهاد دهندگان از دوستان و دلسوزان کشور و بیژن نامدار زنگنه باشند، دوستان نادانی هستند و اگر غیر از این است می توانند مزوران ضد ملی باشند.

ناگفته نماند که موضوع احیاء کارت سوخت با مسئله افزایش قیمت بنزین امر واحدی به حساب نمی آید، بنابراین بحث بر روی افزایش نرخ حامل های انرژی را باید به فرصت های دورتر محول کنیم و با توجه به اینکه مسئولین دولتی از اصول درآمدهای ارزی و ریالی دولت ابراز رضایت می کنند، می توان با توجه به بحران اقتصادی فعلی بحث بر روی نرخ حامل های انرژی را به یک سال دیگر محول کرد.

به هر حال، موضوع افزایش نرخ حامل های انرژی تدبیر نادانان و حیله گران است برای زمین زدن قهرمان اوپک که متاسفانه هیچ دستاورد مثبتی هم برای مردم و اقتصاد ملی نخواهد داشت.

 

 

 

خواندن 274 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395