دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 13:17

اطلاعات تکميلي

  • فقدان نظارت دولت بر کیفیت و سلامت رقم زد

آینده تاریک صادرات عسل    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد:  بی‌توجهی مسئولان به صنعت زنبورداری و قاچاق عسل و ملکه زنبور، ایران را که یکی از کشورهای تولیدکننده است و ظرفیت‌های فراوانی در توسعه این حوزه دارد، دچار مشکلاتی کرده است.

عسل ایران خواصی بی‌نظیر به‌عنوان گیاه دارویی دارد که با حمایت از تولید داخل، در صادرات نیز می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد اما برخی افراد سودجو کاهش برداشت عسل در سال‌های اخیر را ناشی از بی‌کیفیت ملکه‌های زنبورعسل می‌دانند تا با واردات و فروش آن باقیمت‌های گزاف و سرسام‌آور بتوانند از این آب گل‌آلود بیشترین سود را به جیب بزنند.

همچنین تغییرات اقلیم نیز بر این صنعت بسیار تأثیرگذار است. بارندگی و سرما و از بین رفتن گیاهان تازه روییده شده، غذای اصلی زنبوران را از بین می‌برد و این عامل باعث کاهش تولید عسل مرغوب در کشور می‌شود.

بازار تولید و فروش زنبورداری شرایط خوبی ندارد

در همین رابطه، موسوی عضو اتحادیه زنبورداری کشور اظهار کرد: صنعت زنبورداری جز صنعت‌هایی است که بسیار به محیط و شرایط اقلیمی بستگی دارد و متأسفانه به خاطر خشک‌سالی که از سه سال پیش شروع‌شده بود و امسال به اوج رسید بسیار لطمه خوردیم.

وی افزود: زمانی که ما نیاز به بارش داشتیم بارندگی در کشور اتفاق نیفتاد و زمانی که بارش به ضرر زنبورداری بود بارندگی بی‌موقع باعث شد شهد و گرده گل‌ها از میان برود.

موسوی با اشاره به مشکلاتی که در این سه سال زنبورداران با آن مواجه شده‌اند، تصریح کرد: شرایط زنبورداری امسال از نظر میزان تولید و بحث فروش در بازار شرابط خوبی ندارد و با این اوضاع و روندی که پیش می‌رود احتمال اینکه زنبورداران با مشکل مواجه شوند، بسیار زیاد است.

وی افزود: حدود 3 سال است که زنبورداران نتوانسته‌اند محصولات خود را بفروشند و میزان قیمتی که محصولشان دارد با خسارت و هزینه‌ای که برایشان داشته همخوانی ندارد و متضرر می‌شوند. ما نیازمند حمایت از سوی دولت و مجلس به خصوص در بحث گرده افشانی و تأمین نهاده‌ها داریم.

عدم حمایت صندوق روستایی و عشایری از نیازهای زنبورداران

عضو اتحادیه زنبورداری کشور با بیان اینکه صندوق روستایی و عشایری با نیازهای زنبورداران همخوانی ندارد، خاطرنشان کرد: ما در بحث بیمه و صندوق تأمین اجتماعی هنوز به هیچ توفیقی نرسیده‌ایم و در خصوص صندوق روستایی و عشایری هم که توافقاتی انجام شده بود، زنبورداران از آن حمایت نکردند به این دلیل که با انتظاراتشان هم‌خوانی نداشت.

موسوی با اشاره به مشکلات اتحادیه با سازمان دامپزشکی گفت: ما با سازمان دامپزشکی هم بسیار مشکل داریم. سیاست‌های سازمان دامپزشکی به نوعی شده که در بیشتر مواقع قدرت تصمیم گیری را حتی از اتحادیه هم گرفته‌اند. مخصوصاً در بحث کد رهگیری با اینکه دستور وزیر را هم داشتیم هنوز به جایی نرسیده‌ایم.

وی تاکید کرد: در بحث داروهای آپی سیف هم قیمت داروها بسیار گران است و زنبورداران توانایی تهیه آن را برای حفاظت از زنبورها ندارند. دیدگاه سازمان‌ها به زنبورداری بسیار مقطعی است و تنها در برداشت عسل خلاصه می‌شود در حالی که برداشت عسل تنها یک بُعد در زنبورداری است.

موسوی افزود: تأمین امنیت غذایی کشور بستگی به شرایط زنبور عسل دارد و بحث گرده افشانی آن بسیار مهم است اما تک بعدی به این صنعت نگاه می‌شود.

وی اظهار داشت: ما در این 3 سال صادرات بسیار کمی داشتیم که یکی از دلایل آن به خاطر حوزه کشورهای خلیج فارس است که به خاطر سیاست‌های اعمال شده تقریباً رابطه ما با آنها قطع شده است و علت دیگر آن میزان تولید و پایین آمدن کیفیت عسل بوده است که به خاطر عدم اجباری بودن استاندارد، برخی عسل‌های بی‌کیفیت را صادر کردند و بازارهای هدف را از دست دادیم.

استاندارد تشویقی، صادرات را کاهش داد

همچنین عفت رئیسی سرحدی مدیرعامل سابق اتحادیه زنبورداران ایران نیز با انتقاد از کاهش صادرات عسل در سال گذشته، بیان کرد: اگرچه در سال‌های نه چندان دور با وجود کاهش تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل 7 هزار تن عسل به بازارهای هدف صادر می‌شد اما در سال‌های اخیر به سبب حذف استاندارد اجباری و تبدیل آن به استاندارد تشویقی با افت صادرات عسل روبه‌رو بودیم چرا که کشورهای اروپایی، حوزه خلیج‌فارس و ترکیه حاضر نیستند که عسل تولیدی ایران با استاندارد تشویقی را خریداری کنند.

وی ادامه داد: اگرچه جلسات متعددی برای حذف استاندارد تشویقی و تبدیل آن به اجباری برگزار شد، اما این جلسات نتیجه‌ای در بر نداشت و این امر دستاوردی جز افت صادرات و نابودی صنعت زنبورداری در بر ندارد.

دستگاه‌های ذیربط پاسخگو باشند

وی با اشاره به ضرورت اجباری شدن استاندارد عسل، گفت: دستگاه‌های ذیربط همچون سازمان دامپزشکی، استاندارد و نظارت بر مواد غذایی که سلامت مردم بخشی از وظایفشان است، باید به این مسائل پاسخگو باشند و این در حالی است که این دستگاه‌ها راجع به عسل وظایف خود را رها کرده‌اند به همین دلیل هر از گاهی شاهد برگشت محموله‌های عسل از بازارهای هدف هستیم.

قاچاق عسل‌های خارجی عامل شیوع برخی بیماری‌ها

از سوی دیگر واردات عسل و فرآورده‌های مربوط به آن به سبب مازاد تولید داخل ممنوع است اما در برخی از فروشگاه‌ها شاهد توزیع عسل‌های خارجی هستیم.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران در این رابطه عنوان کرد: برخی از مصرف‌کنندگان فقط به دنبال تولید خارجی هستند و این در حالی است که عسل ایران جزء عسل‌های باکیفیت جهان محسوب می‌شود و به دلیل تنوع اقلیمی کشور در هیچ جای دنیا عسل طبیعی این تنوع گیاهی را ندارد.

 سرحدی ادامه داد: مردم باید نسبت به محصولات تولیدی کشورشان عِرق ملی داشته باشند چرا که علی‌رغم ممنوعیت واردات شاهد قاچاق عسل‌های خارجی هستیم و این امر می‌تواند مشکلات و بیماری‌های متعددی را به همراه داشته باشد.

سال خوبی پیش روی زنبورداری نیست

وی با بیان اینکه دولت‌ها باید از ظرفیت اتحادیه‌ها و انجمن‌ها برای کنترل محصولات تولیدی استفاده کنند، افزود: اصناف باید اتحادیه‌های تولیدی را در کنار خود ببینند چرا که فاصله بین اصناف و تولیدکنندگان اجحاف در حق مصرف‌کنندگان است که تنها موجب شده از این وضعیت کنونی عده‌ای خاص سود ببرند.

وی با انتقاد از نبود توجه لازم به صنعت زنبورداری، اظهار کرد: با توجه به خشک‌سالی، کاهش بارش و غیره امسال سال خوبی برای زنبورداری نیست به همین دلیل بارها به مسئولان دولتی هشدار دادیم تا با جدیت این موضوع را پیگیری کنند اما ظاهراً فریاد تولیدکنندگان به گوش مسئولان دولتی نمی‌رسد که با ادامه این روند فرصت‌های شغلی زیادی در این بخش از بین خواهد رفت.

عدم نظارت کافی بر کیفیت عسل صادراتی از سوی مسئولان

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران وضعیت صادرات عسل در آینده را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به فقدان نظارت‌های کافی بر کیفیت عسل‌های صادراتی و اهمیت کشورهای مبدأ به سلامتی افراد خود، بدهی است که نمی‌توان آینده روشنی را برای صادرات عسل ترسیم کرد و انتظار می‌رود مسئولان بحث نظارت بر کیفیت تولید و صادرات عسل را به اتحادیه‌ها واگذار کنند تا با استفاده از افراد کارشناس خود بر کیفیت عسل‌های تولیدی و صادراتی نظارت داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به دیگر مشکلات پیش‌روی زنبورداران، گفت: زنبورداران برای جابه‌جایی زنبورهای خود و استقرار آن در روستاها باید مبلغی بالغ بر 5 تا 10 میلیون تومان پرداخت کنند و این در حالی است که سایر کشورها به زنبورداران خود یارانه پرداخت می‌کنند چرا که زنبورعسل حافظ طبیعت است.

وی درباره آخرین وضعیت قاچاق ملکه زنبورعسل بیان کرد: برخی افراد کاهش تولید عسل را ناشی از بی‌کیفیتی ملکه‌های زنبورعسل می‌دانند به همین دلیل اقدام به واردات و فروش آن باقیمت‌های گزاف به زنبورداران می‌کنند.

توجه جدی‌دولت نسبت به قاچاق ملکه زنبورعسل

رئیسی فرحدی ادامه داد: اگر بر واردات ملکه‌های زنبورعسل بحث قرنطینه صورت نگیرد می‌تواند مشکلات و بیماری‌های متعددی برای زنبورستان‌ها به همراه داشته باشند که جبران خسارات و مبارزه با آن ویروس‌ها، هزینه‌های هنگفتی را در برخواهد داشت به همین دلیل انتظار می‌رود دولت نسبت به قاچاق ملکه زنبورعسل توجه جدی‌ای داشته باشد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران با بیان اینکه واردات ملکه به نفع کشور نیست، افزود: البته اگر قرار است این ملکه‌ها به کشور وارد شوند بهتر است توسط افرادی که در تحقیق و ژنتیک مسائل زنبورعسل سررشته دارند برای کارهای تحقیقاتی و مقایسه‌ای با ملکه‌های داخلی تحت شرایط قرنطینه‌ای وارد شوند.

وی با بیان اینکه کاهش برداشت عسل در سال‌های اخیر ناشی از شرایط اقلیمی است، افزود: البته برخی افراد غیرکارشناس کاهش برداشت عسل را ناشی از بی‌کیفیتی ملکه‌های داخلی می‌دانند و معتقدند که این ملکه‌های وارداتی می‌توانند سطح برداشت از هر کندو را به 40 کیلو افزایش دهند و این در حالی است که پس از واردات این ملکه‌ها در زنبورستان‌ها پس از چند سال شاهد کاهش تعداد زنبورها و بروز برخی ویروس‌های خیلی خطرناک هستیم که برای مقابله با آنها باید هزینه‌های گزافی پرداخت شود.

به گفته وی اخیراً واردات ملکه‌های قاچاق از راه‌های متفاوت چمدانی و کیفی از کشورهای نزدیک به ایران ترانزیت می‌شوند که مسئولان امر باید سختگیری‌های لازم بر واردات این ملکه‌ها را داشته باشند چرا که اخیراً محققان ویروس‌هایی در زنبورستان‌ها مشاهده کردند که تاکنون نوع آن در ایران وجود نداشته است و بدهی است که این امر می‌تواند زحمات این زنبورداران را در معرض خطر قرار دهد.

عرضه عسل‌های تقلبی با لوگوهای دست ساز در مغازه‌ها

در ادامه، میرزایی عضو اتحادیه سراسری زنبورداران ایران با اشاره به عوامل مختلف در کاهش صادرات عسل در سال‌های اخیر، بیان کرد: بسته‌بندی نامناسب، قوانین دست‌وپا گیر در صدور مجوزها از سوی دستگاه‌های زیربط همچون سازمان غذا و دارو، دامپزشکی و صنعت و معدن که هر یک مقررات و ضوابط خاص خود را دارند از مهم‌ترین موانع صادرات عسل در سال‌های اخیر به شمار می‌روند چرا که کشورهای اروپایی تنها محصولاتی که دارای مجوز و کد IR مربوط به سازمان دامپزشکی است را قبول دارند.

به گفته میرزایی اعمال تحریم‌های سال‌های اخیر و نبود آزمایشگاه‌های مدرن کافی برای کنترل کیفی عسل‌های صادراتی در افت صادرات عسل بی‌تأثیر نبوده است چرا که در برخی مواقع به سبب روئیت بازمانده‌های دارو در عسل شاهد بازگشت عسل‌های صادراتی به کشور هستیم در حالی که با احداث و تجهیز آزمایشگاه‌های مدرن می‌توان بازمانده‌های دارو را پالایش کرد.

وی ادامه داد: با توجه به تحریم‌های فعلی نوسانات نرخ ارز و نبود حمایت‌های کافی از سوی دولت در شرایط کنونی امکان واردات این دستگاه‌ها به کشور وجود ندارد و این در حالی است که نبود آزمایشگاه‌های دقیق مشکلاتی را در بازارهای داخلی و خارجی ایجاد کرده است.

خواندن 324 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395