دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • اقتصاد برگ برنده جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره ای آمریکا است

کاهش شانس برکناری ترامپ ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد حسن گودرزی

عصر اقتصاد:  در طول چند ماه اخیر تلاطمات در عرصه سیاست داخلی آمریکا به شدت بالا بوده و این موضوع به نظر می رسد که در طول تاریخ روئسای جمهور آمریکا کم سابقه بوده است. چندی پیش هم روزنامه نیویورک تایمز با چاپ مقاله‌ای بی‌نام و نشان از مقامی بلندپایه در درون کاخ سفید، فضای سیاسی آمریکا را با شوکی بزرگ مواجه کرد. تیتر مقاله «من بخشی از گروه مقاومت درون دولت ترامپ هستم» بود و در این مقاله بدون نام  نویسنده ادعا کرده بسیاری از مقام‌های ارشد دولت ترامپ که به خود لقب گروه مقاومت را داده اند به شدت در حال خنثی کردن اقدامات رئیس‌جمهور هستند.

از سوی دیگر به نظر می رسد که تلاطمات سیاسی رفته رفته گریبان نزدیکترین اعضای دولت ترامپ را هم گرفته است. آخرین مورد آن استعفای غیرمنتظره نیکی هِیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل بود. نیکی هیلی یکی از معدود اطرافیان دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده بود که به نظر می رسید که برخلاف سایر اطرافیان ترامپ مورد اعتماد وی است و یکی از نزدیک ترین مشاوران ترامپ باقی می ماند. هیلی در حزب جمهوری خواه کشور نیز از مقبولیت بالایی برخوردار بود. بدین ترتیب استعفای ناگهانی و ساده او از مقام خود در سازمان ملل بسیاری را شوکه کرد.

در عرصه سیاست خارجی هم وضعیت آمریکا تا این حد با انزوا رو به رو نشده است. خروج از پیمان هایی مانند برجام یا پیمان آب و هوایی پاریس باعث شده که روابط متحدان این کشور هم با آمریکا رو به سردی یا حتی تنش برود. به همه اینها هم باید جنگ اقتصادی این کشور با چین را اضافه کرد که همچنان وضعیت اقتصادی را در  جهان مورد تهدید قرار داده است.

کارنامه اقتصادی قابل دفاع ترامپ

با این همه در مورد مسائل مرتبط با اقتصاد داخلی آمریکا، ترامپ و جمهورخواهان کارنامه خوبی دارند. نرخ بیکاری در ماه سپتامبر امسال در آمریکا به ۳.۷ درصد کاهش یافته که کم‌ترین میزان از دسامبر ۱۹۶۹ به این سو است. آمار وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد در ماه سپتامبر ۱۳۴ هزار شغل ایجاد شده است که کمتر از حد انتظار بوده است.

آنطور که گاردین گزارش داده،  این شغل‌ها بیشتر در بخش‌های سلامت، ساخت و ساز، خدمات بازرگانی و حرفه‌ای بوده است.

دستمزد متوسط ساعتی آمریکا، در ماه سپتامبر اندکی افزایش یافت و میانگین افزایش نرخ دستمزد سالیانه در ماه سپتامبر ۲.۸ درصد محاسبه شده است این رقم در ماه آگوست به ۲.۹ درصد بود. آمار مربوط به میزان اشتغال در ژوئیه و آگوست امسال هم اصلاح شده و اعلام شده ۸۷ هزار شغل بیش از آن‌چه قبلا گزارش شده بود ایجاد شده است. اقتصاد آمریکا در چند سال گذشته هر ماه مشاغل بیشتری ایجاد کرده است. این یکی از طولانی‌ترین دوره‌های رشد اقتصادی متمادی در تاریخ معاصر این کشور است.

حساسیت بالای انتخابات میان دوره ای

رای دهندگان آمریکایی روز ششم نوامبر مصادف با 15 آبان  به پای صندوق های رای خواهند رفت. اما به نظر می رسد که انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۸ یکی از حساس ترین رای گیری ها در میانه دوره ریاست جمهوری ایالات متحده طی دهه های اخیر است.

یورونیوز در گزارشی که در مورد این انتخابات منتشر کرد، آورده که دموکرات ها پس از ناکامی در جلوگیری از تائید برت کاوانا، گزینه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عنوان قاضی دیوان عالی اکنون به پیروزی در انتخابات میان دوره ای امید بسته اند.

تائید برت کاوانا به عنوان عضو دیوان عالی آمریکا باعث شد که محافظه کاران اکثریت را در عالی ترین نهاد قضایی آمریکا به دست آورند. از ۹ قاضی دیوان عالی ایالات متحده اکنون پنج نفر نزدیک به محافظه کاران و چهار نفر نزدیک به لیبرال ها هستند.

دموکرات ها پس از شکست در مجادله بر سر تائید برت کاوانا بر لزوم مشارکت رای دهندگان در انتخابات میان دوره ای تاکید زیادی کرده اند.

انتخابات میان دوره ای در میانه هر دوره ریاست جمهوری (دو سال پس از آخرین انتخابات ریاست جمهوری و دو سال پیش از رای گیری بعدی) برگزار می شود. در جریان این انتخابات تمام اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا انتخاب می شوند. دوره نمایندگی اعضای مجلس نمایندگان دو سال خواهد بود. این در حالی است که یک سوم از اعضای سنا برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند.

مشارکت کم سابقه در انتخابات امسال

همواره یکی از عوامل تاثیرگذار بر نتیجه انتخابات میان دوره ای مشارکت نسبتا ضعیف رای دهندگان در انتخابات بوده است. دلیل عدم مشارکت گسترده واجدان شرکت در انتخابات عدم علاقه آنها به رای گیری میان دوره ای است. این در حالی است که اغلب رای دهندگان علاقه بیشتری برای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری نشان می دهند.

انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ بیش از پیش به فضای دو قطبی در عرصه سیاسی آمریکا دامن زد. در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۴ تنها ۳۶.۴ درصد واجدان شرکت در انتخابات در رای گیری شرکت کردند.

هیچ کدام از موضوعات مطرح شده در انتخابات میان دوره ای امسال به موضوع غالب کارزار انتخاباتی تبدیل نشده است. این در حالی است که آمار ثبت نام رای دهندگان برای شرکت در انتخابات میان دوره ای امسال از اشتیاق گسترده آنها برای شرکت در انتخابات حکایت دارد.

رای گیری روز شش نوامبر اولین فرصت برای دموکراتها خواهد بود تا موازنه قوا در واشنگتن را پس از انتخاب دونالد ترامپ به سود خود تغییر دهند. آنها در انتخابات مجلس سنا با شرایط دشواری روبرو هستند زیرا باید از کرسی خود در ۱۰ ایالتی دفاع کنند که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در این ایالتها پیروز شد. با این حال با توجه به تفاوت اندک شمار اعضای دموکرات و جمهوریخواه مجلس سنا امکان کسب اکثریت از سوی دموکراتها وجود دارد.

وضعیت جمهوری خواهان و دموکرات ها

جمهوریخواهان هم اکنون با ۵۱ کرسی در برایر ۴۹ کرسی اکثریت را در مجلس سنا در اختیار دارند.

رای دهندگان آمریکایی علاوه بر انتخاب اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم سناتورها، فرماندار ۳۶ ایالت را نیز انتخاب خواهند کرد. پیش بینی ها از نتیجه انتخابات میان دوره ای حاکی است که جمهوریخواهان به احتمال ۸۱ درصد کنترل مجلس سنا را حفظ خواهند کرد. این در حالی است که احتمال پیروزی دموکراتها در انتخابات مجلس نمایندگان ۷۷.۵ درصد تخمین زده می شود.

جمهوریخواهان هم اکنون ۲۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را در اختیار دارند. در مقابل دموکراتها ۱۹۳ کرسی را به خود اختصاص داده اند. در صورتی که هر کدام از دو حزب ۵۰ کرسی در مجلس سنا کسب کند اکثریت با جمهوریخواهان خواهد بود. براساس قانون اساسی آمریکا معاون رئیس جمهوری رئیس مجلس سنا است. او هنگامی که آراء در این مجلس مساوی باشد حق رای پیدا می کند. به این ترتیب مایک پنس، معاون دونالد ترامپ در صورت تساوی آراء در مجلس سنا می تواند همچنان به جمهوریخواهان برای مقابله با دموکراتها کمک کند. این امر به این معناست که دموکراتها برای کسب اکثریت باید علاوه بر حفظ کرسی های فعلی خود در مجلس سنا کنترل دو کرسی جمهوریخواهان را نیز در اختیار بگیرند.

از میان نامزدهای مطرحی که سرنوشت سیاسی آنها در انتخابات میان دوره ای مشخص خواهد شد می توان به تد کروز، سناتور ایالت تگزاس اشاره کرد. ایالت تگزاس طی ۲۵ ساله گذشته سناتور دموکرات نداشته است. نتیجه نظرسنجی ها نشان میدهد که تد کروز با اختلاف شش درصد از حریف دموکرات خود پیشی گرفته است. تد کروز در سال ۲۰۱۶ در رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه شرکت کرد اما شکست خورد.

الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست که از او به عنوان یکی از بختهای حزب دموکرات برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ یاد می شود نیز در انتخابات میان دوره ای باید از کرسی خود در مجلس سنا دفاع کند. پیش بینی می شود او به راحتی بتواند کرسی خود را حفظ کند.

این در حالی است که رقابت انتخاباتی برای کسب کرسی مجلس سنا از ایالتهای نوادا، ایلینوی، نیوجرسی، کارولینای شمالی و کالیفرنیا بین نامزدهای دو حزب فشرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هنگام آغاز کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۵ وعده داد که مبارزه با مهاجرت غیرقانونی موضوع اصلی کارزار انتخاباتی اش خواهد بود.

او پس از انتخابش به عنوان رئیس جمهوری نیز با مواضعش در قبال مهاجران خبرساز شد. دونالد ترامپ فرمانی مهاجرتی صادر کرد که اتباع برخی از کشورها را از ورود به خاک آمریکا منع می کرد.

وی همچنین بر لزوم ساخت دیوار در مرز کشورش با مکزیک تاکید کرده است. رئیس جمهویر آمریکا اخیرا نیز با سیاست جدایی فرزندان مهاجران غیرقانونی از والدینشان خبرساز شده بود.

دموکرات ها در کارزار انتخاباتی خود بر دفاع از افرادی که تحت تاثیر سیاستهای مهاجرتی دونالد ترامپ قرار گرفته اند تمرکز کرده اند.

در مقابل جمهوریخواهان بر روی بهبود آمارهای اقتصادی تمرکز کرده اند. نرخ بیکاری در آمریکا به تنها ۳.۷ درصد رسیده است.

نظرسنجی ها حاکی است که رای دهندگان به جمهوریخواهان ۹ درصد بیشتر از دموکرات ها برای سیاستگذاری در عرصه اقتصادی اطمینان دارند.

ارائه خدمات درمانی همچنان بعد از سالها بحث و سیاستگذاری یکی از موضوعات اصلی کارزار انتخابات میان دوره ای آمریکا است. جمهوریخواهان در صورت حفظ اکثریت خود در کنگره می توانند برنامه خدمات درمانی تصویب شده در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین را لغو کنند.

این در حالی است که نتیجه نظرسنجی ها نشان می دهد رای دهندگان آمریکایی به دموکراتها بیش از جمهوریخواهان برای سیاستگذاری در عرصه خدمات درمانی اعتماد دارند.

دموکراتها برای در اختیار گرفتن کنترل مجلس نمایندگان باید تعداد کرسی های خود را ۲۳ کرسی افزایش دهند. آنها در این صورت می توانند فرایند استیضاح دونالد ترامپ را آغاز کنند. برخی از اعضای حزب دموکرات هشدار داده اند که در صورت کسب اکثریت در مجلس نمایندگان روند استیضاح برت کاوانا را آغاز خواهند کرد.

این تهدیدها می تواند منجر به بسیج رای دهندگان هر دو حزب برای شرکت در رای گیری شود.

اقتصاد، برگ برنده ترامپ

دونالد ترامپ این هفته در یک گردهمایی انتخاباتی در مورد احتمال استیضاح خود گفت: «هفته گذشته [دموکراتها] می گفتند استیضاح می کنیم! من باید اولین نفری باشم که خواهد رفت، اینطور نیست؟ این در حالی است که ما مرتکب اشتباهی نشده ایم جز اینکه یکی از بزرگترین اقتصادهای تاریخ جهان را ایجاد کرده ایم.»

در صورتی که جمهوریخواهان موفق به حفظ اکثریت خود در کنگره شوند دموکراتها برای تغییر موازنه قوا در واشنگتن باید منتظر سال ۲۰۲۰ باشند.

تاکنون هیچ کدام از اعضای مطرح حزب دموکرات قصد خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را به طور رسمی اعلام نکرده است.

این در حالی است که از سال ۱۹۹۲ تاکنون همه روسای جمهوری آمریکا موفق به انتخاب مجدد به سمت ریاست جمهوری شده اند. جورج هربرت واکر بوش (بوش پدر) آخرین رئیس جمهوری بود که نتوانست برای دومین بار به سمت ریاست جمهوری انتخاب شود.

خواندن 309 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395