دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 06:00

 اختصاص بودجه 27 میلیارد تومانی از ردیف آموزش و پرورش برای طرح نماد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: مدیرکل پیشگیری های فرهنگی اجتماعی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: برای اجرای طرح نماد اختصاص بودجه 27 میلیاردتومانی از ردیف آموزش و پرورش در سال تحصیلی 97-98 در نظر گرفته شده است، همچنین 10 میلیارد تومان اعتبار از ردیف آسیب های شورای اجتماعی و 20 میلیارد تومان اعتبار هم از محل پیشگیری از آسیب ها برای این طرح اختصاص یافته است.

علی محمد زنگانه روز گذشته در جمع خبرنگاران درباره طرح نماد اظهار کرد: چند سال قبل به این خلا رسیدیم که برنامه های مناسب برای پیشگیری های رشد مدار که ذیل پیشگیری های اجتماعی است، مغفول مانده است. با کمک یکی از دانشگاه های کشور در حوزه علوم اجتماعی به نام علوم بهزیستی یک کارگاه رشدمدار مستقر و در آن کارگاه ها، خلاها شناسایی شد؛ پیشگیری رشدمدار در سطح ساختار و برنامه ای مورد غفلت قرار گرفت.

وی با بیان اینکه پیشگیری رشدمدار جامعه هدف مشخص دارد و جامعه هدف آن همه آحاد جامعه زیر 18 سال است، اظهارکرد: مداخلات پیشگیری رشدمدار به سه دسته مدرسه محور، خانواده محور و جامعه محور تقسیم می شود. و این سوال در ذهن شاید شکل بگیرد که آموزش را باید از کجا شروع کرد، مدرسه، جامعه یا خانواده؟ و به این پاسخ دست یافتیم اگر پیشگیری رشدمدار از مدرسه آغاز شود، از مدرسه محور می توان به جامعه محورو  خانواده محور هم رسید.

زنگانه گفت: پیشگیری رشدمدار مدرسه محور همان نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) است که مدلی توسط مرکز مطالعات جرم شناسی دانشگاه تهران تهیه و طراحی شده است.

وی ادامه داد: با اجرای طرح نماد، خلایی دوباره در سنین پیش دبستان و مهد باقی می ماند که باید سازوکاری در این زمینه شکل بگیرد و مهارت های مهد و پیش دبستان درقالب خانواده محور و با استفاده از ظرفیت مهد و پیش دبستانی ها طراحی شود.

 زنگانه درباره طرح نماد توضیح داد: برای این طرح یک شورای سیاستگذاری تعیین شد که سازمان برنامه و بودجه کشور رئیس، قوه قضاییه نائب رئیس و آموزش و پرورش مجری طرح انتخاب شده است. یک مدل ائتلافی هم در کمیته علمی اجرایی تعریف شده که سند پروژه است.

وی اضافه کرد: شورای عالی رفاه هم بعد از شورای عالی آموزش و پرورش این سند را امضا و ابلاغ کرد. 72 مدرسه کشور در 6 استان به صورت آزمایشی اجرا شد  و با توجه به بازخورد گرفته شده، قرار شد پایلوت جامع در کل مدارس یک شهرستان با مداخلات نظام ارجاع انجام شود که در شهرستان نظرآباد اصفهان در سال تحصیلی 96-97 این طرح پیاده شد. از امسال قرار است یک شهرستان از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود و تا پایان برنامه ششم توسعه 105 هزار مدرسه تحت پوشش نظام مراقبت اجتماعی قرار بگیرد.

وی ضمن بیان اینکه کل بسته های مداخلات اولیه و ارتقایی تهیه شده است، ادامه داد: نظام غربالگری مورد صحه گذاری قرار گرفته تا دانش آموزانی که  در معرض آسیب هستند در این نظام شناسایی و پس در صورت لزوم در اختیار اورژانس قرار بگیرند. عمده خدمات مشاوره ای با کمک مشاور و مربی مدارس انجام می شود.

زنگانه مداخلات را معلم محور دانست و تصریح کرد: معلم در حوزه تربیت دانش آموزان بسیار تاثیرگذار است و آنان موارد را به مشاور ارجاع می دهند.  موارد مورد نیاز مربوط به خانواده هم به مراکز مشاوره انجمن اولیا و مربیان که 350 مرکز است ارجاع داده می شود.

وی ادامه داد: اگر مداخلات به آموزش و پرورش برسد نیاز به ارجاع به عضو ائتلاف نخواهد بود. درغیر این صورت به مراکز دستگاه های همکاری مانند اورژانس و بهزیستی ارجاع داده می شود.

این مقام قضایی نظام ارجاع را هوشمند و مبتنی بر سامانه در همه سطوح دانست و گفت: با وجود اینکه در کشور گروهی کار کردن را بلد نیستیم و بیشتر کارها به صورت فردی انجام می شود، در این طرح شاهد کار شبکه ای، ائتلافی در کشور هستیم .

 

 

خواندن 285 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395