دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 08:48

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی قوه قضاییه مطرح کرد؛

بازداشت 196 اخلالگر ارزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: سخنگوی قوه قضاییه از بازداشت ۱۹۶ نفر از اخلال گران بازار ارز از زمان تشکیل پرونده‌های فساد اقتصادی اخیر تا به امروز خبر داد و گفت: ۱۳ نفر آنها در روزهای اخیر بازداشت شدند.

روز گذشته محسنی اژه‌ای در یکصد و سی و دومین ﻧﺸﺴﺖ ﺧﺒﺮی خود با اصحاب رسانه ضمن اشاره به هفته نیروی انتظامی از نیرو‌های زحمتکش نیروی انتظامی قدردانی کرد و گفت: نیروی انتظامی در ماه‌های اخیر بطور خاص در خصوص مبارزه با قاچاقچیان و اخلالگران در نظام ارزی و اقتصادی کشور یکی از یاران جدی قوه قضاییه بوده است و دستگاه قضا با کمک ضابطین و از جمله نیروی انتظامی توانسته است قدم‌های خوب و موثری را بردارد که بنا به نظر کارشناسان این اقدامات موثر بوده است.

معاون اول دستگاه قضا در ادامه اظهارات خود به بیان گزارشی از اقدامات دستگاه قضا در رابطه با پرونده‌های اخیر اقتصادی پرداخت و افزود: در تهران برای مبارزه با اخلالگران در حوزه ارز، نظامات ارزی کشور و قاچاق سازمان‌یافته، از ابتدا تا به امروز ۱۹۶ نفر دستگیر شده‌اند که ۱۳ نفر آنها در همین روز‌های اخیر دستگیر شده‌اند.

محسنی اژه‌ای خطاب به همه کسانی که متاسفانه در بازار غیرمجاز فعالیت ارزی دارند هشدار داد و بیان داشت: باید یادآوری کنم که این موضوع را جدی بگیرند تا هم برای خودشان و هم برای خانواده‌هایشان مشکل ایجاد نکنند؛ چرا که دستگیر می‌شوند؛ با ابلاغ‌های ویژه به پرونده‌هایشان رسیدگی می‌شود و در غیر از اعدام، احکامشان قطعی است و بدانند که هیچگونه اغماضی نمی‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه در تبیین این موضوع اظهار کرد: در شرایطی که دشمن فشار زائد‌الوصف و فوق‌العاده‌ای را برای سخت گرفتن بر معیشت مردم دارد، دور از انصاف و انسانیت است که عده‌ای برای سودجویی و یا همدستی با دشمن بخواهند در داخل کشور فشار بیاورند.

وی افزود: تا به امروز در تهران بیش از 49 مورد کیفرخواست صادر شده که برخی از این کیفرخواست‌ها ممکن است 4-5 تا 10 متهم داشته باشد و برای بیش از 90 نفراز کسانی که کیفرخواست برایشان صادر شده، تعیین وقت صورت گرفته است. البته یکی دو مورد نیز وجود دارد که هنوز برای آنها تعیین وقت نشده است که یکی از آنها را همین امروز ارجاع دادم؛ ولی مجموعا برای چیزی حدود 100 نفر تعیین وقت شده و پرونده آنها در حال رسیدگی است و یا بزودی رسیدگی به پرونده آنها در تهران شروع می‌شود.

معاون اول دستگاه قضا با اشاره به کشف یک شبکه نفوذ بانکی در استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در استان سیستان و بلوچستان در روزهای اخیر 17 نفر بازداشتی داشتیم که بصورت سازمان یافته با اعمال نفوذ در سیستم بانکی و بعضا استفاده از اسناد غیرواقعی توانسته بودند ارز بگیرند. آنها حدود 100 میلیون دلار گرفته بودند و حدود 300 میلیون دلار نیز نزدیک به گرفتن بود که متوقف شد و بخشی از آن 100 میلیون دلار را خارج از کشور ارسال کرده بودند و بخشی را در داخل کشور بصورت غیررسمی و غیرمجاز به فروش رسانده‌اند.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: در استان خراسان رضوی 4 نفر بازداشتی داشتیم. در همدان نیز طی روزهای اخیر 7 نفر بازداشت شدند و در برخی از استان‌های دیگر نیز یکی دو نفر بازداشتی داشته‌ایم.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه به بیان احکام قطعی شده تعدادی از محکومان نیز اشاره کرد و گفت: برخی از اینها کسانی هستند که در نظام ارزی کشور دخالت داشتند و برخی نیز در قضایای قاچاق سوخت یا کالا نقش داشته‌اند. تعدادی احکام غیرقطعی نیز داشته‌ایم که شاید برخی از آنها تا اواخر همین هفته یا اوایل هفته آینده قطعی شود که 13 نفر آنها مربوط به تهران است.

معاون اول دستگاه قضا ادامه داد: سه چهار پرونده نیز در شیراز داریم که به دادگاه‌های ویژه ارجاع شده و دادگاه مشغول رسیدگی است و برای برخی از آنها نیز تعیین وقت انجام داده است. با توجه به دادگاه ویژه‌ای که وجود دارد و اینکه تاکید شده پرونده‌ها در اولویت قرار گیرد و رسیدگی شود، امیدوار هستیم که تا یک ماه دیگر نتیجه آنها روشن شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای یادآور شد: در اصفهان نیز دادگاه ویژه تشکیل شده و پرونده به شعبه ارجاع شده که بعید می‌دانم هنوز تعیین وقت صورت گرفته باشد؛ چون بتازگی ارجاع شده است. در استان‌های دیگر نیز در حال بررسی هستیم که اگر نیاز باشد در آن استان‌ها نیز دادگاه ویژه تشکیل شود و در برخی استان‌ها مثل خوزستان و سیستان و بلوچستان هنوز دادگاه ویژه آغاز به کار نکرده است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: بعضی از پرونده‌های استان‌های دیگر که ضرورتی نداشت و خیلی نبود مثل استان آذربایجان غربی به تهران ارسال شده و در حال رسیدگی در تهران است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر افزایش بی رویه قیمت‌ها و اینکه افزایش قیمت‌ها باید با مجوز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان باشد، اما با توجه به افزایش بی رویه قیمت‌ها در ماه‌های اخیر این سازمان پاسخی نمی دهد؛ حتی سازمان تعزیرات هم می گوید که در مورد افزایش قیمت‌ها شکایتی واصل نشده؛ با این توضیحات آیا قوه قضاییه خودش به این موضوع ورود می‌کند، پاسخ داد: اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نظارت کافی دارد یا نه را اطلاع کافی ندارم؛ اما کنترل بازار و کنترل قیمت‌ها دست دولت و سازمان حمایت و سازمان تعزیرات است. البته برخی از کالاها دارای قیمت مشخص هستند؛ اما برخی از کالاها ممکن است قیمتگذاری نشوند؛ اما باید روی این کالاها هم نظارت باشد.

وی افزود: اگر زمانی دستگاه‌های دولتی یا دستگاه های وابسته به دولت بخواهند خارج از ضوابط و رعایت انصاف قیمت خود را بالا ببرند، سازمان بازرسی وظیفه دارد به این موضوع ورود کند و آن را گزارش دهد و اگر گزارش داد فلان دستگاه خلاف قانون عمل کرده است، قوه قضاییه به آن رسیدگی می کند.

سخنگوی دستگاه قضا اظهارکرد: البته بخشی از این قیمت‌ها ممکن است بر آن نظارت باشد؛ اما با توجه به مجموعه شرایط فعلی شاید نتوان مثل سابق بر آن کالا و جنس قیمت گذاشت. اگر چه برخی از قیمت‌ها بیش ازعرف بازار افزایش داشته‌اند و بیشتر از روند رشد ارزش دلار قیمتگذاری شده‌اند. اگر سازمان تعزیرات یا سازمان حمایت از مصرف کننده مواردی را اعلام کنند، طبق قانون به آنها رسیدگی خواهد شد؛ اما همه این موضوع بر اساس قانون زیر نظر دستگاه قضایی نیست. البته سازمان بازرسی به برخی از تخلفات و گرانفروشی ها ورود کرده و مواردی را گزارش داده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص آخرین وضعیت کشف چند کانتینر حامل کاغذ قاچاق در بندرعباس گفت: بله در خصوص این پرونده حکم صادر شده است که پرونده مهم و قابل توجهی است. البته دو سه پرونده در آن وجود داشته است که برخی از احکام آن قطعی شده و پاره‌ای از موارد حکم آن هنوز قطعی نشده است.

مهریه های تقسیط شده تعدیل می شود

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده های مهریه و پیشنهادهای جدید درباره این موضوع گفت: افرادی که درخواست اعسار آنان در پرداخت مهریه پذیرفته شده و با درخواست تقسیط شان موافقت شده بود، با افزایش قیمت سکه این افراد نمی توانند مانند گذشته تقسیط را پرداخت کنند لذا با روسای کل دادگستری استان ها صحبت شد افرادی که مهریه تقسیط شده دارند، این تقسیط تعدیل و بسته به توانایی اش در صورت احراز، پرداخت انجام شود.

وی ادامه داد: درخواست خانم مبنی بر افزایش تمکن مالی همسرش و افزایش پرداخت تقسیطی مهریه، در صورت صحت داشتن، باید مبلغ تقسیط را افزایش دهد.

پرونده شهرام جزایری به دلیل ابهام در حرف‌های متهم، هنوز منجر به قرار نهایی نشده است

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر آخرین وضعیت پرونده شهرام جزایری تاکید کرد: این فرد در تحقیقات حرف‌های واحدی نزده است؛ اما همه می‌دانیم که به صرف بدهی بخواهد کسی از این طریق از کشور خارج شود، ارزشی ندارد؛ بطوریکه در زمان دستگیری او افرادی بودند که پیشنهاد یک میلیاردی را برای دستگیر نشدن او داده بودند.

وی گفت: حرف کسی که با اسناد غیر ایرانی قصد خارج شدن از کشور را داشته باشد، نمی شود باور کرد؛ لذا پذیرفتنی نیست این حرف که وی فقط به خاطر بدهی مالیاتی خواسته از کشور خارج شود.

وی افزود: این پرونده در حال حاضر در مرحله تحقیقات است و متهم بازداشت بوده و حکم نهایی او صادر نشده است.

صدور حکم هشت سال حبس برای یک دوتابعیتی

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که در راستای مقابله با پروژه نفوذ فردی دو تابعیتی دستیگر شد، این پرونده به کجا رسیده است؟ گفت: آقای توکلی توسط وزارت اطلاعات شناسایی شد، این فرد در مراکز حساس نفوذ کرده بود. حکم این فرد صادر شده اما در نهایت در دادگاه تجدید نظر به هشت سال و نیم حبس و ضبط اموال محکوم شده است. این فرد به پرداخت ۴۸هزار یورو هم محکوم شده است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره پرونده متهمان محیط زیستی، اظهارکرد: این پرونده به دادگاه نرفته است و در مرحله رفع ایرادات گرفته شده به آن است.

معاون اول قوه قضاییه درپاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر عملکرد مرکز ارتباطات قوه قضاییه تاکید کرد: یکی از اقدامات مهم دستگاه قضایی در مرکز ارتباطات است که توانسته به نحومناسبی بین قوه قضاییه و مردم ارتباط برقرار کند. البته دستگاه های دیگر هم ممکن است  چنین مرکزی داشته باشند؛ اما فکر نمی کنم با این حجم وسیع و این میزان فعالیت باشد.

وی گفت: تا شهریور بیش از 100 هزار تماس و ارتباط از طریق وب با این مرکز برقرار شده است و بیش از 70 هزار تماس از طریق تلفن گویا با این مرکز گرفته شده است.

محسنی اژه‌ای افزود: نزدیک به 67 الی 68 هزار نفر تماس گرفته و از این مرکز مشاوره حقوقی گرفته اند. همانطور که قبلا هم گفته شد تعداد قابل توجهی از این سوالات و مشاوره ها در خصوص مسائلی همچون مهریه ، نفقه و مسائل خانوادگی است که نشانگر این است که علاوه بر قوه قضاییه دستگاه های دیگر هم مثل صدا و سیما باید به این موضوعات توجه داشته باشند. یعنی معلوم می شود که مردم اطلاعات کافی در این رابطه ندارند و خیلی خوب است که سایر دستگاه ها هم در این رابطه کارهایی انجام دهند تا مردم به حق و حقوق خود آشنا شوند.

شش نفر از متخلفان دستگاه قضا در سازمان ثبت اسناد بودند

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا در راستای نظارت‌های درون سازمانی قوه قضاییه، کارمند یا قاضی متخلف دیگری دستگیر کرده اید یا نه، اظهارکرد: چند نفر از همین افرادی که در ابتدای برنامه اسامی آنها اعلام شد، جزو کارمندان سازمان ثبت بوده اند و در هفته های اخیر هم مواردی داشته‌ایم و افرادی تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

پرونده انفصال سیف در تجدیدنظر است

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر گلایه دادستان کل کشور از دیوان محاسبات نسبت به انفصال خدمت سیف، گفت: دیوان محاسبات کشور اوایل امسال آقای سیف را انفصال خدمت کرده است. صدور حکم انفصال از خدمت و تخلف توسط قوه قضاییه پیگیری نمی شود و اگر جرمی واقع شود دستگاه قضایی آن را رسیدگی می کند. طبق اطلاعاتم پرونده در مرحله تجدیدنظر خواهی است.

واکنش محسنی‌اژه‌ای به ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان

سخنگوی قوه قضاییه در مورد ارسال پیامک های تهدید آمیز به برخی نمایندگان مجلس گفت: در هیچ مورد فردی نمی تواند تهدید کند و در این مورد خاص از محتوای پیامک ها اطلاعی ندارم ولی اگر فردی که تهدید شده اعلام شکایت کند، قابل رسیدگی است.

تا این لحظه ۱۳۰۰ نفر در پرونده سکه ثامن شکایت کرده‌اند

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در رابطه با سکه ثامن تاکنون چند شکایت ثبت شده است، چند نفر بازداشت شده‌اند و چه زمانی کیفرخواست صادر می‌شود؟ عنوان کرد: تا این لحظه ۱۳۰۰ نفر در این پرونده شکایت کرده‌اند و در حال حاضر دو نفر بازداشت هستند. در تلاش هستیم که اموال این افراد شناسایی شود. شرکت، معاونت و سببیت در حال بررسی است و این پرونده هنوز روزها و هفته‌های اولیه خود را می‌گذراند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ادامه کار بازنشستگان پس از اتمام مهلت قانونی کناره‌گیری از مشاغل‌شان جرم است یا تخلف؟ اظهار کرد: چنانچه آن‌هایی که بازنشسته شده‌اند و کارشان به اتمام رسیده باشد، از آن‌ها بخواهند که بمانند، نمی‌توانند حقوق بگیرند و دخل و تصرف داشته باشند و از این لحاظ به جهت کیفری ممکن است تحت تعقیب قرار گیرند.

 

خواندن 305 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395