دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 10:37

آسیب جدی احتکار کنندگان به صنعت مواد غذایی    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: با توجه به شرایط اقلیمی ، تنوع و کیفیت محصولات کشاورزی از اهمیت فراوانی برخوردار است. صنعت غذا و مواد غذایی نیز وابسته به این شرایط ارجعیت می یابد. به عنوان مثال با توجه به تنوع محصولات در حوزه کشاورزی در کشوری که تامین کننده مواد اولیه صنعت غذا است باید در افزایش تولید انواع این محصولات موفق باشیم اما تاکنون به صورت صد در صدی محقق نشده است. یا در زمینه توسعه و تجهیز صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و دامداری توقع پیشرفت بسیار است که تاکنون کاملا امکان پذیر نشده است.

کمبود تعداد واحدهای فعال در صنایع غذایی

رضا فرهمندفر عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری از مشکلات این حوزه می گوید : در صنعت مازندران، غذا به عنوان یک صنعت کوچک محسوب می شود و تعداد افرادی که در هر کارخانه این استان مشغول به فعالیت هستند 50 نفر و یا کمتر است. همچنین تعداد واحدهای فعال که در صنایع غذایی استان وجود دارد بسیار محدود است و یکی از دلایل این محدودیت، صدور پروانه بهره برداری در مازندران از سوی دو نهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی اس

وی تصریح کرد: از سوی دیگر گرانی ارز از جمله عواملی است که موجب شده تعداد صنایع تبدیلی و کارخانه‌های تعطیل شده بیشتر شود به طوریکه پروانه بهره‌برداری 60 کارخانه لبنی صادر شده اما به طور میانگین ۱۷ کارخانه در مازندران در حال فعالیت هستند.

فرهمندفر به مشکلات حوزه صنایع غذایی، اشاره و خاطرنشان کرد: سند راهبردی موجود در این بخش کلی است و به جزییات آن در هر استانی اشاره نمی‌کند، همچنین نظام توزیع یکی از مواردی محسوب می‌شود که در صنعت غذایی مشکل‌آفرین است به گونه‌ای که حدود 50 درصد قیمت تمام شده محصولی که در کارخانه تولید می‌شود به نظام توزیع بستگی دارد.

احتکار آسیب جدی به این صنعت می زند

وی به آسیب احتکار کنندگان به این صنعت اشاره کرد و گفت : در شرایط تحریم، توزیع‌کنندگان با احتکار مواد غذایی در انبارها به این صنعت آسیب زدند، همچنین در حال حاضر افرادی که وارد چرخه صنایع غذایی می‌شود صرفا به دنبال دریافت تسهیلات هستند که این امر به راه‌اندازی یک واحد کوچک منجر شده و از آن تسهیلات برای کارهای دیگر استفاده می‌کنند.

فرهمندفر خاطرنشان کرد: در این راستا توانایی سنجی افراد در اجرای طرح های ارائه شده در بخش صنعت و همچنین رانت های موجود، باید مورد بررسی جدی قرار گیرد. ایجاد کانونی در زمینه صنایع غذایی به منظور پیگیری مطالبات صنایع، کنترل روند تولید، نحوه قیمت‌گذاری، حذف واسطه‌ها و غیره می‌تواند به عنوان راهکار در نظر گرفته شود و در این راستا سرمایه گذار به همراه اساتید دانشگاه با تعامل و همفکری معضل را برطرف می‌کنند.

کمبود توجه به  سموم و کودهای شیمیایی خطر آفرین است

استفاده از سموم و کودهای شیمیایی با هدف برداشت محصولی به ظاهر سالم ،بدون  اهمیت به سلامت جامعه و بی توجهی به توصیه های کارشناسان از دیگر معضلات این حوزه است.

ناصر طاهری، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان، با اشاره به اینکه در بحث عرضه آفت کش ها و ورود آن به کشور یکسری دستورالعمل صادر شده که بر اساس آن فروشگاه ها باید پروانه صلاحیت فنی از سازمان حفظ نبابات و مهندسی کشاورزی دریافت کنند اظهار داشت : در عین حال فروشگاه ها باید مسئول فنی داشته باشند و عرضه سموم باید با فاکتور انجام شود.

وی ادامه داد: تمام آفت کش های مجاز از سازمان حفظ نباتات مجوز دارند و استانداردهای کیفی لازم را دارا هستند لذا همواره به کشاورزان توصیه می شود آفت کش ها را از مراکز مجاز و زیر نظر کارشناسان خریداری و از مصرف خودسرانه پرهیز کنند.

طاهری مبارزه تلفیقی با آفات را شامل به کارگیری تمام روش های مبارزه علیه آفات از جمله مبارزات بیولوژیک، فیزیکی، غیرشیمیایی و زراعی و در نهایت در صورت جواب ندادن روش های دیگر مبارزه شیمایی دانست.

وی افزود: وظیفه جهاد کشاورزی آموزش و ترویج کشاورزان است تا از روش های نوین مبارزه با آفات استفاده کنند و در همین راستا کارشناسان حفظ نباتات سیستم دولتی و کارشناسان ناظر گیاه پزشک و کلینیک های گیاه پزشکی بر این عرصه نظارت دارند. این سازمان متولی تولید محصولات کشاورزی است و با ارائه آموزش و ترویج کشاورزان را در راستای تولید محصول سالم ترغیب می کند اما بررسی و اعلام سلامت محصول توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می شود.

طاهری اظهار داشت: میزان مصرف سم در ایران در هر هکتار حدود 650 تا 700 گرم است و این مقدار در اروپا حدود یک و نیم تا 2 لیتر است و ما یک سوم مصرف جهانی هستیم و این کاهش به دلیل شرایط اقلیمی است.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر محصولات کشاورزی تولید شده در استان کرمان سالم هستند گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر آلودگی و باقی سموم و فلزات سنگین در این محصولات نداشته ایم.

نقش مهم دامپزشکی در تامین سلامت مواد غذایی

در همین رابطه ، حسین رشیدی مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به اینکه امنیت غذایی دسترسی مردم به غذای سالم و کافی در همه زمان ها است لذا باید برای این مهم غذا به اندازه کافی تولید و سلامتش تضمین شود ، تصریح کرد: اقدامی که دامپزشکی در مرحله نخست حفظ امنیت غذایی در جامعه انجام می دهد حفظ و حراست از سرمایه دامی استان است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تاکید کرد: دامپزشکی در تامین سلامت مواد غذایی با منشا دامی نقش مهمی دارد لذا گوشت قرمز، سفید و لبنیات از نظر بیماری های مشترک بین انسان و دام که می تواند برای انسان مخاطره آمیز باشد مورد پایش قرار می گیرد.

جهاد کشاورزی مسئول تامین غذا و سلامت غذایی

همچنین ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه تامین غذا و سلامت غذایی مردم مهمترین وظیفه این سازمان است ، اظهار داشت: جهاد کشاورزی باید به آموزش های مورد نیاز را به کشاورزان آموزش بدهد و مسائل و مشکلات این بخش را رصد کرده و در برابر مشکلات پاسخگو باشد.

عباس سعیدی افزود: از آنجا که بخش کشاورزی بیشترین اشتغال و درآمدزایی را دارد باید با برنامه ریزی دقیق زیرساخت های مورد نیاز بخش کشاورزی را فراهم کرد تا هیچگونه کمبودی از نظر مواد غذایی مورد نیاز مردم وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه مراکز خدمات کشاورزی خط مقدم کاری این وزارتخانه هستند، افزود: لازم است مسئولان این مراکز، اطلاعات دقیقی از پهنه کاری خود داشته باشند و موارد اقتصادی و غیر اقتصادی را به طور دقیق مشخص کرده تا بر آن اساس کشاورز برای کاشت محصولات اقتصادی راهنمایی کنند.

پیگیری مشکلات و دغدغه های صنایع غذایی

مدیرکل فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو نسبت به پیگیری دغدغه های صنایع غذایی در این سازمان قول مساعد داد.

وحید مفید پس از بازدیدهای صورت گرفته از چند مجتمع تولیدی صنایع غذایی، گفت: کارخانه هایی که از آنها بازدید شد، جزء صنایع غذایی موفق کشور هستند که مشکلات و چالش های آنها در روند بازدید بررسی شد.

وی با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو نسبت به تسهیل شرایط تولید این صنایع قول مساعد داده است، گفت: در حوزه مسئولیت خود پیگیر راهکارهایی خواهیم بود تا تولید محصولات غذایی با دغدغه کمتری دنبال شود.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: برخی از مشکلات فعالان صنایع غذایی در حوزه اخذ مجوزها است که پیگیری خواهد شد، همچنین برچسب گذاری و محصولات تراریخته نیز از موضوعات مطروحه بود.

وی خاطرنشان کرد: بطورکلی مشکلات صنایع غذایی چندان پیچیده نیست و پیگیری خواهد شد و بسیاری از این معضلات قابل رفع است.

 

خواندن 251 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395