دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 12:55

تدوین برنامه جامع راهداری برای اجرای طرح زمستانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک مقام مسئول گفت: تدوین یک برنامه جامع اجرایی و عملیاتی، داشتن برنامه‌ریزی و پیش‌آمادگی و همچنین هماهنگ‌ سازی اقدامات مربوط به انجام عملیات راهداری زمستانی، در اجرای موفق این طرح تأثیر به‌ سزایی دارد.

حیدر مطاعی معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در جلسه‌ هماهنگی مسئولان و دست‌‌اندرکاران حوزه راهداری درخصوص اجرای طرح راهداری زمستانی سال‌ جاری گفت: در شرایط جوی و وضعیت بارشها در کشور، بحث نگهداری ابنیه فنی و انجام فرآیندهای جاری راهداری بسیار حائز اهمیت است به گونه‌ای که الزام انجام بازدیدهای هفتگی از ابنیه فنی به ویژه پلها، بیش از پیش ضروری است.

مطاعی با اشاره به اینکه وقوع حوادث طبیعی نظیر سیل، غیر مترقبه است اما داشتن برنامه‌ ریزی و پیش‌ آمادگی در ارتباط با ابنیه فنی راه حایز اهمیت است گفت: تجهیز تمامی گردنه‌ها و مناطق برفگیر به دستگاه گریدر و نمک‌ پاش و همچنین انجام بازدیدهای مستمر از راهدار خانه‌ ها و بررسی نیروهای راهداری، وضعیت آن‌ ها و امکانات و ماشین‌ آلات راهداری و آمادگی آنها باید از هم‌ اکنون صورت گیرد.

معاون راهداری سازمان همچنین خاطرنشان کرد: در مواقع بارش در فصول سرد سال، گاهی شرایط برف‌ روبی و مقابله با اثرات بارشهای شدید باران و وقوع سیل بر جسم خاک و ابنیه فنی راهها، باید با دیدگاه‌ حاکمیتی و با کمک و بهره‌مندی از امکانات حاکمیتی انجام شود. این در حالیست که در مواقع بحرانهایی این چنین، همکاری مردم و کاربران جاده‌ ها و پلیس راه بسیار اهمیت دارد.

مطاعی افزود: نظارت بر اعمال مقررات عبور و مرور در طول جاده‌ها در ایام بارش برف و همراه داشتن ادوات و وسایل ایمنی از سوی پلیس راه تا حد زیادی در تأمین ایمنی تردد مسافران تأثیرگذار است و همچنین به ما در امر راهداری زمستانی کمک می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: نجات جان انسانها اهمیت فراوانی دارد، حتی نجات جان یک انسان نیز برای قشر راهداری مهم است و تلاش می‌کند همواره راه را برای عبور کاربران و مسافران هموار کرده و نوید بخش آرامش در جاده‌ ها باشد که این امر در فصول سرد سال از ضرورت و اهمیت بیشتری برخوردار است.

در ادامه این نشست تخصصی، داریوش نصر مدیرکل دفتر مدیریت بحران و تجهیز ماشین‌ آلات با اشاره به انجام منطقه‌ بندی در سطح استانها با رویکرد اولویت‌دهی به استانهای مناطق سردسیر دارای بارش گفت: باتوجه به تجربه و تحلیل سنوات گذشته استانهای اولویت‌ دار بر حسب میزان ترافیک ورودی و خروجی هر استان، میزان بارش و سایر پارامترها،‌ استانهای دارای اهمیت و اولویت مشخص شده و با برگزاری جلسات هماهنگی و برنامه‌ریزی و تعیین برآورد نیازهای استان، نسبت اتخاذ راهکارها و انجام فرایندهای راهداری زمستانی اقدام لازم صورت می‌گیرد.

وی توجه به مدیریت مشارکتی و همکاری و هماهنگی بین همه مدیران و مسئولان راهداری را در موفقیت‌ این بخش در انجام و اجرای طرح راهداری زمستانی مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: تأمین اعتبار لازم برای انجام فرآیندهای راهداری،‌ تأمین نمک لازم، تجهیز ماشین‌ آلات راهداری و تعمیر و بازسازی آنها، تهیه اقدامات و هاهنگی لازم برای ماشین‌ آلات راهداری، آمادگی کامل نیروهای راهداری، انجام بازدیدهای منظم و مستمر از راهدارخانه‌ها، جانمایی راهدارخانه‌ها، انجام هماهنگی‌ های لازم با ادارات هواشناسی در ارتباط با آمادگی با بحرانهای احتمالی از جمله مهمترین مواردی است که با همکاری و تعامل همکارانمان تا به اکنون صورت گرفته و امید می‌رود با مشارکت بیش از پیش دست‌ اندر کاران حوزه راهداری، زمستانی پربار و پر بارش همراه با امنیت و آرامش در جاده‌ها، پیش رو باشد.

در ادامه این نشست، لزوم اطلاع‌رسانی از نحوه انجام فرایندهای جاری راهداری و انعکاس عملکرد این حوزه در رسانه‌های جمعی، تهیه برنامه‌ زمان‌ بندی خبری درخصوص اقدامات راهداری در مواقع بحران و بارش برف، تهیه و ابلاغ دستورالعمل بهسازی و نگهداری ابنیه فنی راهها به استانهای سراسر کشور در مقاطع مختلف اجرای طرح‌ راهداری زمستانی، برگزاری جلسات توجیهی ویژه پرسنل و شاغلان در حوزه راهداری استانها و شهرستانهای سراسر کشور، تعیین اولویت‌های کاری در حوزه راهداری در خصوص بحث نگهداری و انجام امور جاری این حوزه در 6 ماهه دوم سال‌، تأمین نقدینگی مورد نیاز، استفاده از ظرفیت و امکانات بخش خصوصی، نظارت بر نحوه تخصیص اعتبارات ابلاغی به استانها، برقراری ارتباط آنلاین مرکز مدیریت راهها و هواشناسی هر استان به ویژه در زمان پیش‌ بینی بارش برف با زمان‌ بندی مشخص از جمله رؤس مواردی بود که از سوی حاضران در این نشست تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع: ایلنا

خواندن 406 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395