دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • در راستای حمایت بیشتر از بخش تقاضا؛

تقویت بخش تولید در اولویت باشد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیرابابایی

عصر اقتصاد: بسته های حمایتی یکی از راهکارهای دولت برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر در پی گرانی بعضی از اقلام مصرفی و کالاهای اساسی است .

بر اساس توافق در جلسه غیر علنی ( 17 مهرماه ) مجلس مقرر شد که در دو مرحله بسته‌های حمایتی به بخشی از مردم ، در هر مرحله ۳۰۰ هزار تومان پرداخت شود که میزان مجموع پرداختی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

همچنین در بسته های حمایتی مقرر شد، ۲۰ میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر جامعه که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند، شامل کارمندان، کارگران و افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در دو مرحله بسته حمایتی دریافت کنند.

بنابراین بسته‌های حمایتی دولت شامل یک بسته برای همه اقشار جامعه، یک بسته مختص اقشار ضعیف و کم درآمد، یک بسته برای اقشار تحت پوشش سازمان های حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی، یک بسته خاص اقشار حقوق‌بگیر، کارمندان و کارگران و یک بسته شامل افزایش توزیع کالای غیرنقدی از دو به چهار بار در سال است.

در این خصوص چندی پیش "محمد باقر نوبخت" رییس سازمان برنامه وبودجه گفته بود دولت در شرایط موجود بسته های حمایتی را برای کل آحاد جامعه در نظر دارد و بسته ویژه‌ای هم برای اقشار ضعیف‌تر اجرایی خواهد کرد.

به همین منظور برای بررسی تاثیر بسته های حمایتی بر زندگی اقشار جامعه به سراغ ""حمید حاج اسماعیلی" کارشناس اقتصادی رفته و با وی به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید .

"حمید حاج اسماعیلی"کارشناس بازار کار در خصوص ارائه بسته های حمایتی ، گفت : در ایران به دلیل وجود مشکلات اقتصادی ، سطح زندگی مردم و قدرت خرید آنها کاهش یافته است . در شرایط فعلی به دلیل عدم امکان افزایش دستمزدها ، باید از  راه دیگری برای افزایش رفاه سطح زندگی مردم تلاش کرد.

وی افزود : یکی از روش ها پرداخت کالاهای اساسی با سوبسید است ، اما اینکه بسته های حمایتی برای کدام قشر از جامعه تعیین شده ، تا زمان اجرا مشخص نمی شود.

  کارشناس بازار کار ادامه داد : دولت باید با پرداخت ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی را با قیمت کمتر در اختیار افراد قرار دهد. لذا باید ماهانه این بسته های حمایتی در اختیار افراد نیازمند قرار دهد .

 ضرورت ساماندهی بازار پولی و ارزی و ثبات قیمت ها درکشور

به گفته وی ، ساماندهی بازار پولی وارزی و ثبات قیمت ها ، راهکار دیگری برای برطرف شدن مشکلات اقتصادی کشور است .

حاج اسماعیلی بیان داشت :  توزیع بسته های حمایتی تورم موجود را از بین نمی برد و ایجاد ثبات اقتصادی در قیمت ها باید اولویت دولت قرار گیرد.

لزوم حمایت از تولید و بنگاه های تولیدی

این کارشناس بازار کار تصریح کرد : دولت باید حمایت از تولید و بنگاه های تولیدی را در دستور کار قرار داده که این امر منجر به رفع مشکلات خواهد شد .

حاج اسماعیلی ادامه داد : دولت باید به جای تاسیس بنگاه ها ، با حمایت از آنها از هدر رفتن سرمایه های کشور جلوگیری کند که با اجرای این کار قطعا شرایط اقتصادی بهتر خواهد شد .

اعتبارات به سمت بنگاه های مشکل دار سوق یابد

وی افزود: باید بخش اصلی اعتبارات به بنگاه های دچار مشکل و بنگاه هایی که سرمایه درگردش نداشته ، سوق داده شود.

دستمزدهای فعلی کفاف نیازهای مردم را نمی دهد

این کارشناس بازار کار با اشاره به ضرورت کمک رسانی به معاش مردم ، خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه دستمزدهای فعلی کفاف نیازهای مردم را نمی دهد ، دولت با توزیع بسته های حمایتی تا حدودی می تواند مشکلات مردم را بر طرف کند .

به گفته حاج اسماعیلی  طرح توزیع بسته های حمایتی برنامه دقیقی را به دنبال نداشته است .

توزیع بسته های حمایتی مُسکن موقت  است

این کارشناس بازار کار ادامه داد : در شرایط فعلی توزیع بسته های حمایتی مُسکن موقت است و لذا باید با اجرای کار کارشناسی توسط دولت ثبات به بازار کار برگردد.

توزیع بسته های حمایتی مشکل اقتصادی ایجاد نمی کند

وی در خصوص اینکه دولت توانایی تامین بودجه توزیع بسته های حمایتی را داشته است یا خیر، خاطرنشان کرد: دولت به دلیل در اختیار داشتن ذخایر قابل قبول با توزیع بسته های حمایتی با مشکلی روبه رو نمی شود.  بنابراین توزیع بسته های حمایتی به دلیل اینکه تزریق پول نیست ، تورم  ایجاد نخواهد کرد.

حاج اسماعیلی بیان داشت : با توجه به اینکه عدم اعتماد مردم به دولت قطعا به حاکمیت ضربه خواهد زد ، اما خوشبختانه نگاه مردم به دولت نسبت به گذشته آگاهانه تر شده است و دولت را حاکمیت می دانند.

اقتصاد کشور بیمار است 

وی تصریح کرد: اقتصاد کشور بیمار بوده که این امر ناشی از اقتصاد نفتی است که فضا را برای فعالیت بخش  خصوصی و تعاونی تنگ تر کرده است .

بازار کار تحت تاثیر مشکلات اقتصادی است

حاج اسماعیلی خاطر نشان کرد : مشکلات فعلی اقتصادی کشور بازار کار را تحت تاثیر قرارداده است که امیدواریم با اقدامات مناسب دولت این مشکلات بر طرف شود.

توزیع بسته های حمایتی عوام فریبانه نیست

این کارشناس بازار کار در پایان یاد آورشد : نگاه دولت به توزیع بسته های حمایتی به هیج وجه عوام فریبانه نیست و مشکلات دولت و حاکمیت به هم گره خورده است و لذا باید با همکاری همه جانبه مردم ، دولت ،حاکمیت ونهادهای اجتماعی مشکلات بر طرف شود.

 

خواندن 276 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395