سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 09:44

اطلاعات تکميلي

  • قاسمی در مورد احتمال برقراری مجدد ارتباط ایران و عربستان به عصراقتصاد گفت

نیاز به همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس در ایجاد صلح و ثبات  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد حسن گودرزی

عصر اقتصاد:  نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته برگزار شد.

در این نشست خبری که با حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال عصراقتصاد در رابطه با توئیت وزیر امور خارجه کشورمان که تلویحا از عربستان برای همکاری در مسائل منطقه‌ای دعوت شده و اینکه برای برقراری مجدد ارتباط ایران و عربستان چه چشم‌اندازی متصور است، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به همسایگان و کشورهای پیرامونی روشن است. مواضع ما بارها تکرار شده درخصوص همه کشورها و به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس. این سیاست می‌تواند در صورت فراهم شدن زمینه‌های لازم شکل عملی به خود گیرد.

قاسمی خاطرنشان کرد: نقل قولی هم که از آقای ظریف بیان شد درواقع همان سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران که تکرار شده لذا در صورتی که شرایط در منطقه فراهم شود قطعا همکاری کشورهای منطقه در ایجاد صلح و ثبات تاثیر به سزایی خواهد داشت.

وی در مورد تصویب و اجرای لوایح FATF نیز اظهار کرد: این اقدام در جهت منافع ایران بوده و از مزایای بسیاری برخوردار است و با در نظر داشتن مجموعه قوانین خودمان از اجرای آن سودمند خواهیم شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در  پاسخ به این سوال که  آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که قصد دارند از پیمان مودت خارج شوند آیا در این ارتباط به صورت کتبی چیزی به ایران اعلام شده است یا نه؟ گفت: به صورت کتبی یادداشتی در ارتباط با خروج آمریکا از پیمان نامه مودت دریافت کرده‌ایم.

{سخنگوی وزارت خارجه در حین برگزاری نشست خبری با رسانه‌ها در پاسخ به سوال فوق گفت که بر اساس اطلاعات بنده، تاکنون یادداشت مکتوب آمریکا برای خروج از پیمان مودت را دریافت نکرده‌ایم که پس از پایان نشست پاسخ به این سوال را اصلاح کرد و از دریافت یادداشت مکتوب آمریکا برای خروج از پیمان مودت خبر داد.}

بهرام قاسمی در ادامه صحبت‌های  خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد سفرای ایران در چین و هند  گفت: سفرای ایران در این دو کشور مشخص شده است و به زودی یکی از این سفرا  به محل مأموریت خود اعزام خواهد شد در مورد یکی دیگر از کشورها پروسه  کمی عقب‌تر است.

بررسی موضوع بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که به تازگی در نشست مشترک اعضای کمیسیون امنیت ملی با سفرای کشورهای اروپایی در تهران سفیر اتریش در تهران که کشورش در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد بار دیگر  موضوع بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران را مطرح کرد. نظر وزارت امورخارجه در این ارتباط چیست؟  گفت : این موضوع قبلا توسط اتحادیه اروپا مطرح شده بود، بررسی این موضوع در دستور کار است و بررسی ها در مورد آن کماکان ادامه دارد. در این مورد، مجددا و جدیداً چیزی رسمی دریافت نکردیم و آنچه که هست موضوعی است  که قبلا مطرح شده بود و همان طور که گفتم بررسی آن در دستور کار ایران قرار دارد و پس از انجام بررسی‌های لازم  نظر نهایی خود را اعلام می‌کنیم .

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مکانیزم مالی ویژه‌ای که اروپا برای انجام تعاملات تجاری با ایران مشخص شده تا قبل از 13 آبان در اختیار ایران قرار داده می‌شود و آیا روسیه و چین نیز در این زمینه همراهی دارند، گفت: آنچه که خواست ما بود و از طرف ما مطرح و پیگیری شد، مطالبه از گروه 1+4 بود. در واقع در کنار سه کشور اروپایی عضو برجام چین و روسیه نیز در این ارتباط مسئول بودند بنابراین ‌آنها نیز در راستای تدوین این موضوع حضور و فعالیت داشتند و در مذاکرات شرکت کرده‌اند.

وی ادامه داد: البته ما با چین و روسیه خارج از بحث 1+4 نیز تعاملات و روابط خاصی داشته و خواهیم داشت و می‌توانیم همکاری‌هایمان را در بخش‌هایی مضاعف کنیم.

وی ادامه داد: تمام تلاش‌ها در این راستا است که تا این تاریخ شاهد دریافت این مکانیزم و ساز و کار باشیم و فکر می‌کنم با توجه به روندی که در پیش است باید به زودی بتوانیم این مکانیزم را دریافت نماییم و در صورت امکان جزئیات آن را اعلام کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این که آیا قبل از 13 آبان کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران برگزار خواهد شد یا خیر، گفت: نمی دانم ولی مذاکرات و رایزنی ها در سطوح مختلف با اتحادیه اروپا وجود داشته، دارد و ادامه خواهد داشت.

قاسمی خاطرنشان کرد: آخرین نشست در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و در سطح وزیران امور خارجه که مذاکرات سازنده ای بود، صورت گرفت و در صورت نیاز می توانیم نشست های دیگری را در سطوح عالیتر داشته باشیم.

وی ادامه داد: البته گردهم آمدن تعدادی از وزیران خارجه با توجه به مشغله کاری ساده نیست ولی در صورت ضرورت حتما در این مسیر با توجه به گام هایی که تا کنون برداشته ایم و مسیر رو به پیشرفتی را طی کرده ایم، این جلسات می تواند برگزار شود و امیدوارم هر چه زودتر به نتایج لازم دست پیدا کنیم.

بخشی از سیاست خارجی و روابط میان کشورها در زمان خود خبری نمی شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه با توجه به اخراج دیپلمات ایرانی از هلند، چرا عمل متقابلی دستگاه دیپلماسی انجام نداده است و در این زمینه موضوعات را پنهان می کند، گفت: ایران در مقابل هرگونه اقدام ناپسند از جانب دیگر کشورها نسبت به دیپلمات ها و سایر موضوعات با درایت و فهم شرایط عکس العمل لازم و متقابل را همواره داشته و خواهد داشت.

قاسمی ادامه داد: چه در مورد هلند و دیگر کشورها، اگر چنین مسائلی اتفاق بیفتد این حق را داریم که با توجه به مجموعه منافع ملی و مصالح کشور اقدام لازم ر ا بعمل بیاوریم.

وی افزود: بنابراین نه بحث پنهانکاری و نه بحث سکوت وجود ندارد و یا نادیده انگاشتن خلاف موازین دیپلماتیک از جانب سایر کشورها نسبت به ایران در شرایط لازم اقدام مقتضی خود را به جا می آوریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بخشی از سیاست خارجی و روابط میان کشورها عموما در زمان خود خبری نمی شود و خبری شدن اقدامات و تحرکات به زمان مناسب خود موکول می شود، همانگونه که بارها بسیاری از اقدامات در رابطه با کشورها با فاصله بیشتری انجام شده است.

قاسمی خاطرنشان کرد: انتظار نداشته باشید شتاب زده و بدون توجه به ذکاوت لازم دست به اقداماتی بزنیم که نهایتا سود آن متوجه دیگران باشد و این گونه مسائل، مسائل دولت ایران است و همه آن هایی که باید در جریان اقدامات ما باشند، هستند و در یک اجماع و تفاهم کلی اقدام لازم در زمان خود صورت می گیرد.

ی در پاسخ به این که اخیرا صرافی هایی که متعلق به تجار ایرانی است، در گرجستان تعطیل شده و برخی موضوعات از قبیل امکان پولشویی مطرح شده، نظر وزارت خارجه در این زمینه چیست، گفت: موضوع گرجستان خاص است و بعد از لغو روادید میان ایران و این کشور تعدادی از ایرانیان برای کسب و کار به آنجا عزیمت کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در این خصوص موضوع را شنیدم و گزارشات اولیه حکایت از آن دارد که برخی صرافی ها تخلفاتی داشتند و که توسط مقامات ذیربط گرجستان در حال پیگیری است و ما با دوست گرجستان از طریق سفارت خود در حال تماس هستیم.

قاسمی تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد حق و حقوقی از اتباع ما بی دلیل ضایع شود.

صادرات نفت ایران هرگز صفر نمی شود

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که اقدامات صورت گرفته در برابر تحریم های نفتی آمریکا چه بوده است، گفت: این کشور تلاش دارد تا به یک اتفاقی که نمی تواند تحقق یابد، یعنی صفر کردن صادرات نفتی ایران، دست پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: ما مکانیزم های لازم را از گذشته طراحی کردیم و در مذاکراتی که با بسیاری از کشورها صورت گرفت و ادامه دارد، فکر می کنم صادرات ما در حد مطلوب می تواند ادامه پیدا کند و این موضوع توسط وزارت نفت و سایر ارگان ها و وزارت امورخارجه دنبال می شود.

قاسمی ادامه داد: تصور می کنیم ترامپ نمی تواند به نقطه ای که هدف گذاری کرده دسترسی پیدا کند ولی در مورد میزان صادرات و چگونگی آن به دلایلی نباید صحبت کرد چرا که مورد سوءاستفاده معاندین ایران قرار خواهد گرفت ولی وزارت نفت در صورت صلاحدید می تواند در مورد آمارها اطلاعات بیشتری را ارائه کند.

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره انتخابات افغانستان اظهار داشت: افغانستان همسایه بسیار مهم ماست؛ علاوه بر مسائل امنیتی مرزی و همکاری های اقتصادی، تاریخ کهن روابط و ارتباطات مردمی هم ما را به سمتی می‌برد که باید با یکدیگر همکاری لازم را داشته باشیم.

وی یادآور شد: انتخابات افغانستان اتفاق مبارکی است و امیدواریم یک انتخاب سالم و مورد دلخواه در افغانستان برگزار شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: خارج از نتایج مثبت انتخابات در افغانستان، هر نتیجه ای حاصل شود می‌تواند مورد رضایت و مطلوب ایران باشد و برای ما قابل پذیرش است.

قاسمی با بیان اینکه ما به همکاری‌های خود با افغانستان ادامه می‌دهیم به کارکرد کمیته های پنجگانه دو کشور در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت: بحث های مقدماتی برای نگارش و تدوین سند جامع همکاری های ایران و افغانستان شروع شده است و همه مسائلی که می‌تواند میان ما وجود داشته باشد در این کمیته های پنجگانه بحث شده و به نتایج خوبی رسیده‌ایم.

آمریکا حق دخالت در سوریه را ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره قطع واردات سویا از آمریکا از سوی چین و این که ایران در این مدت بزرگترین خریدار سویا از آمریکا شده است گفت: در مورد این موضوع که آیا واردات سویا از آمریکا افزایش یافته یا نه وزارت صنعت معدن و تجارت و بخش بازرگانی آن می‌توانند اعلام نظر کند و این موضوع در حیطه صلاحیت آن‌هاست.

قاسمی درباره اقدامات انجام شده برای رفاه حال زائرین اربعین حسینی هم گفت: از مدت‌ها پیش ستاد اربعین با توجه به اهمیت موضوع فعال بوده و وزارت امور خارجه با توجه به داشتن نماینده ویژه در این ستاد، از بخشهای فعال ستاد محسوب می شود.

وی گفت: تمام تماس های دیپلماتیک و مواردی که باید با دولت عراق بحث شود، مورد بررسی قرار گرفته و این موارد توسط بخش کنسولی ما و سفارت ایران در عراق و کنسولگری ما دنبال شده است و سعی شده تسهیلات بیشتری برای زائرین ایجاد شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این وزارتخانه در تماس دائم با رییس نمایندگی عراق در تهران است و همه موارد روال خود را طی می کند و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این که پمپئو اعلام کرده کمک به بازسازی سوریه منوط به خروج نیروهای ایرانی و همپیمانان ایران از سوریه است، نظر وزارت خارجه در این رابطه چیست، گفت: جمهوری اسلامی ایران به درخواست دولت سوریه در کنار دولت و مردم این کشور در مبارزه با تروریست ها ایستادگی کرد و کمک های لازم را انجام داد و سوریه توانست به کمک نیروهای مقاومت تروریزم را در این کشور تا حد زیادی سرکوب کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارداشت: آمریکا حق دخالت در سوریه را ندارد و حضور امریکا در این کشور غیرقانونی و بر خلاف موازین بین المللی و مخالف دیدگاه دولت سوریه است و نمی تواند در امور آینده سوریه اظهار نظر کند.

قاسمی گفت از طرف دیگر این اظهارات نشان می دهد کمک های انسانی و بازسازی یک کشور تخریب شده یک اهرم سیاسی در اختیار آمریکا قرار گرفته و به طور دائم از سیاستمداران امریکا شاهد بودیم و آمریکا نمی تواند به هر دلیل چنین سخنانی را مطرح کند.

وی افزود: آمریکا از اهرم‌های سیاسی استفاده می‌کند و برای آن ها جان انسانها و سرنوشت آنها مهم نیست بنابراین ایران حضور خود را تا زمانی که دولت سوریه بخواهد، ادامه خواهد داد و این مسئله به ایران و سوریه مربوط است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین خاطرنشان کرد: این اشتباه فاحش دیگری است که توسط آمریکا در این موضع‌گیری شاهد هستیم و در این مورد هم ناکام خواهد بود آمریکا با هر آنکس که در مبارزه با تروریسم است مخالف است و علاقه مند است سوریه به دوران حضور تروریست ها بازگردد.

خواندن 232 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395