سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 09:47

اطلاعات تکميلي

  • حجتی تاکید کرد؛

زنان روستایی و عشایری، فعالان عرصه افزایش امنیت غذایی  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد:  زنان روستایی به عنوان ستون اصلی خانواده، با سختکوشی بسیار و تولید محصولات گوناگون، نقش مهمی در ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی و صادرات این محصولات به بازارهای جهانی دارند. در جهت ارج نهادن به زحمات این افراد تاثیرگذار و مصادف با 15 اکتبر 2018، دومین همایش ملی " بزرگداشت روز جهانی زنان روستایی " از سوی دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری در محل سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

رونق اقتصادی در روستاها با افزایش صندوق‌های خرد

به گزارش عصر اقتصاد، کاظم خاوازی، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با حضور در این همایش به تعداد زنان روستایی فعال اشاره کرد و گفت: از 10 میلیون زن روستایی، 6.5 میلیون نفر در بخش کشاورزی فعال هستند و تاثیرگذاری ایشان بر روی خانوارها بخشی از بخش نامرئی و خاکستری اقتصاد در بخش روستایی است.

وی در ادامه عنوان کرد: وقتی صحبت از جامعه می‌شود به یاد زنان و کودکان می افتیم در حالی که در مبحث توسعه فقط مردان به ذهن می‌آیند. این مسئله در جوامع مختلف متفاوت بیان می‌شود و این نگاه در وزارت جهاد کشاورزی در حال تغییر است.

خاوازی به تعداد صندوق‌های خرد اشاره کرد و گفت: در سال گذشته، تعداد یک هزار و 500 صندوق خرد ایجاد شده و تاکنون تعداد این صندوق به ۲۵۰۰ عدد در کشور رسیده است. با ایجاد این صندوق‌ها ۸۰ هزار زن روستایی تحت پوشش قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه افزایش تعداد صندوق‌ها، سبب رونق اقتصادی در روستاها شده است، افزود: همچنین در حال حاضر ۲۰ صندوق شهرستانی تشکیل شده که در مرز ورود برای فعالیت‌های بزرگ در بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با ابراز امیدواری در خصوص افزایش این صندوق‌ها به دو هزار عدد در سال آینده اظهار داشت: آموزش زنان روستایی و عشایری از دیگر فعالیت‌هایی است که وزارت جهادکشاورزی به دنبال آن است و افزایش سطح تحصیلات زنان روستایی می‌تواند مکمل این آموزش باشد.

فروغ السادات بنی هاشمی مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان نیز در این همایش با تاکید بر آموزش زنان روستایی در زمینه کسب و کار و ورود به مشاغل بزرگ گفت: وزارت جهاد کشاورزی و بسیاری از سازمان‌های غیر دولتی و دیگر وزارتخانه‌ها تجربیات ارزشمندی در زمینه توسعه مناطق روستایی و توانمند سازی جوامع محلی دارند اما زمان آن رسیده تا این تجربیات از محدوده جوامع محلی و اقتصاد خرد به برنامه ریزی‌های کلان اقتصادی وارد شود.

وی همچنین از معطل ماندن مجوزهای تولید کالاها و محصولات زنان روستایی و عشایری انتقاد کرد و افزود: تولیدات بسیاری از کارگاه‌های کوچک، صنایع دستی و محصولات کشاورزی زنان روستایی و عشایری برای ورود به بازار چندین سال است که معطل صدور مجوزهای بهداشتی و تولیدی است این مشکل باید در سطح کلان رفع شود تا شاهد رونق اقتصاد جوامع روستایی باشیم.

برنامه دولت برای بهبود و ارتقای وضعیت زنان روستایی

در ادامه مراسم، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به اقدامات انجام شده دولت دوازدهم در زمینه بهبود و ارتقای وضعیت زنان اشاره کرد و افزود: زمینه فراهم شده است، اما کارهای زیادی به ویژه در زمینه آموزش، سواد آموزی و موضوع ترک تحصیل دختران روستایی و عشایری باید انجام شود.

وی تصریح کرد: موضوع سوادآموزی و کمک به دختران روستایی و عشایری که ترک تحصیل کرده‌اند با توجه به تنوع قومی و فرهنگی و مناطق مرزی مهم است و دولت برنامه‌ها و سیاست‌هایی را به ویژه در برنامه ششم توسعه برای بهبود وضعیت زنان از جمله زنان روستایی و عشایری دارد.

ابتکار، طرح ترویج و فرهنگ سازی تولید و مصرف محصولات استاندارد کشاورزی ویژه زنان روستایی و عشایر را بسیار ارزشمند دانست و اظهار داشت: این طرح که با نگاه توسعه پایدار تدوین شده، در زمینه اشتغالزایی و کارآفرینی مؤثر است و ما طرح خاصی برای آموزش دختران بازمانده از تحصیل با همکاری سازمان نهضت سواد آموزی داریم.

معاون رئیس جمهوری از سازمان برنامه و بودجه خواست، پیش بینی‌های لازم را برای گسترش این طرح با تاکید بر صندوق‌های خرد زنان روستایی و عشایری و تعاونی‌های روستایی داشته باشد.

وی در عین حال یکی از محورهای فعالیت سازمان‌های مردم نهاد را حمایت از طرح ترویج و فرهنگ سازی تولید و مصرف محصولات استاندارد کشاورزی ویژه زنان روستایی و عشایری عنوان کرد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: حمایت سازمان‌های مردم نهاد از این طرح‌ها می‌تواند به ترویج تولید محصولات گواهی شده، سالم و ارگانیک ازجانب زنان روستایی و عشایری کمک کند.

وی با بیان این که آموزش فناوری اطلاعات برای زنان روستایی در سطح کشور آغاز شده است، تصریح کرد: زنان روستایی باید نحوه کار با اینترنت را برای بازاریابی محصولات و کالاهای خود یاد بگیرند و ما امیدواریم قسمتی از صادرات دستاوردهای زنان روستایی و عشایری از طریق شبکه‌های ارتباطی بین المللی انجام شود.

ابتکار بر توان افزایی زنان و خانواده روستایی تاکید کرد و اذعان داشت: ارتقای مهارت‌های خانواده به ویژه مهارت‌های ارتباطی از برنامه‌های این معاونت است و یکی از گروه‌های هدف ما خانواده روستایی است.

وی با اشاره به پیشنهاد تشخیص زودرس برخی سرطان‌ها در زنان روستایی و عشایری توسط کارگروه زنان روستایی گفت: ما در موافقتنامه ای که با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشتیم این موضوع را گنجاندیم و امیدواریم سازمان برنامه و بودجه در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

ابتکار حمایت از لباس‌های محلی و سنتی اقوام ایرانی به ویژه زنان را از اقدامات این معاونت عنوان کرد و اظهار داشت: حفظ و ترویج لباس‌های سنتی و محلی اقوام مختلف می‌تواند به همبستگی ملی کمک کند. این اقدام موجب توسعه تولید، کارآفرینی و گردشگری خواهد شد.

نقش اساسی بانوان روستایی و عشایری درتوسعه کشاورزی و افزایش امنیت غذایی

همچنین محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی با ارائه پیامی به نقش مهم زنان در توسعه جوامع محلی و فعالیت در عرصه‌های مختلف تولیدی و خدماتی اشاره و اعلام کرد: زنان روستایی و عشایری از دیرباز در نظام زراعی خرد و در قالب کشاورزی خانوادگی فعالیت داشتند و در سالهای اخیر به دلیل افزایش مهاجرت مردان از روستاها به شهرها، نقش آنان در تولید بیشتر شده و بخش زیادی از فعالیت‌های کشاورزی توسط زنان انجام می‌شود.

وی افزود: نامگذاری ۱۵ اکتبر به نام روز جهانی زن روستایی نشان دهندهٔ نقش اساسی بانوان روستایی و عشایری و مشارکت آنان درتوسعه کشاورزی و افزایش امنیت غذایی است. از این رو اهداف توسعهٔ پایدار با زندگی زنان روستایی و عشایری پیوند محکمی دارد.

حجتی تاکید کرد: در دنیای امروز زنان روستایی و عشایری به عنوان کنشگران فعال عرصه تولید و توسعه نقش آفرینی می‌کنند و بخش مهمی از سرمایه انسانی روستا و مناطق عشایری محسوب می‌شوند و نقش موثری در توسعه جوامع محلی دارند. بنابراین ارائه خدمات آموزشی ترویجی و مالی به آنها باید در اولویت و توجه جدی قرار گیرد. البته این روند در وزارت جهاد کشاورزی از سه دهه اخیر با توسعه برنامه‌های آموزشی ترویجی و مشارکتی ویژه زنان روستایی و عشایری آغاز می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد:‌ افزایش سطح تحصیلات زنان روستایی و عشایری اقدامی مؤثر در ورود آنها به عرصه‌های جدید کشاورزی از از جمله کشت تولیدات گلخانه‌ای و تولید محصول سالم بوده است. تجربه وزارت جهاد کشاورزی در زمینهٔ توانمندسازی روستایی و اقتصادی گویای آن است که بانوان برای به کارگیری شیوه‌های نوین بهره‌گیری از فن آوری و افزایش بهره وری آمادگی دارند و چنانچه از برنامه‌های آموزشی و ترویجی بهره مند می‌شوند می‌توانند منشاء تحولات جدی در توسعهٔ روستاها باشند.

وی با بیان اینکه نتایج اثربخشی اجرای برنامه‌ها در حوزه زنان روستایی و عشایری امید بخش است تصریح کرد: حجم نیازهاو فرصت‌های پیش روی این قشر زحمت کش و تلاش گر به مراتب بیشتر و افزون‌تر از رخدادهای موجود است. بنابراین معتقدم که روز جهانی زن روستایی فرصت مغتنمی است تا تمام بخش‌های مؤثر و مرتبط با برنامه ریزی و توجه ویژه به نقش و جایگاه مؤثر زنان روستایی و عشایری در تولید و توسعه برای مشارکت آنها اقدامات عملی و موثرتری انجام دهند.

خواندن 239 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395