سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 09:50

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر صنعت اذعان کرد:

پیش‌فروش لوازم‌خانگی سودی برای مصرف‌کننده ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد:  معاون وزیر صنعت گفت: نامشخص بودن سازوکار شبکه خدمات پس از فروش پس از اجرای طرح، احتمال شکل‌گیری بازار ثانویه و رفتار سفته‌بازانه و خریدوفروش حواله‌های پیش‌فروش، احتمال بروز مشکل در تأمین مواد اولیه و قطعات (وارداتی) با توجه به شرایط تحریمی کشور و خدشه‌دار شدن اعتماد ملی به کالای تولید داخل، نقاط ضعف دیگر این طرح است.

به گزارش عصر اقتصاد در پی آغاز طرح پیش‌فروش لوازم‌خانگی تحت نظارت ستاد تنظیم بازار توسط برخی تولیدکنندگان داخلی نحوه قیمت‌گذاری و همچنین کیفیت محصولات در این طرح موردبررسی قرار گرفت. اما نتیجه بررسی‌ها نشان می‌داد در این طرح نه‌تنها هیچ امتیازی برای مصرف‌کننده در نظر گرفته نشده بلکه از برخی جوانب خرید لوازم‌خانگی در این طرح زیان‌های مالی نیز به دنبال خواهد داشت.

روز گذشته معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و دبیر کارگروه تنظیم بازار نیز با تأکید بر عدم لزوم مداخله دولت در اجرای این طرح افزود: در این طرح تولیدکنندگان با مدنظر قراردادن استفاده از ظرفیت‌های مصوب ضوابط فروش اقساطی و پیش‌فروش کالا مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها و اطلاع‌رسانی کامل و شفاف به مصرف‌کنندگان، می‌توانند به پیش‌فروش محصولات خود بپردازند.

حسن یونس سینکی با اشاره به انعکاس شایعاتی مبنی بر تصویب طرح مذکور در کارگروه تنظیم بازار تصریح کرد: طرح پیشنهادی پیش‌فروش باقیمت مقطوع کالا با اهداف تأمین مالی واحدهای تولیدی و مدیریت تقاضا در بازار، در جلسه دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار مطرح شد و در پایان جلسه، اکثریت اعضا رأی به عدم تجانس موضوع با شأن کارگروه تنظیم بازار دادند.

وی ادامه داد: با پیشنهاد معاونت امور اقتصادی و بازرگانی مبنی بر احصاء نقاط ضعف و قوت، فرصت‌ها و تهدیدهای مطرح‌شده و ارائه آن به وزیر صنعت، معدن و تجارت با مدنظر قراردادن عدم لزوم مداخله دولت در اجرای طرح و ارجاع واحدهای تولیدی متقاضی به استفاده از ظرفیت‌های مصوب ضوابط فروش اقساطی و پیش‌فروش کالا و موارد ذکرشده؛ با این طرح موافقت کرد.

به گفته این مقام مسئول، افزایش سهم تولیدکنندگان از قیمت مصرف‌کننده با حذف واسطه‌گری و کاهش قیمت‌های کاذب (کاهش حاشیه بازاریابی)،‌ کمک به واحد صنعتی در جهت تأمین مالی تولید با توجه به افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید،‌ جذب نقدینگی سرگردان که دریک سال اخیر با ورود به بازارهای مختلف سبب نابسامانی شده و هدایت آن به‌سوی تولید اشتغال‌زا و دارای ارزش‌افزوده، مشارکت بانک صادرات ایران در طرح مذکور و درنتیجه کاهش ریسک اجرایی برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ملحوظ بودن وجه مثبت اجتماعی طرح با توجه به تأمین رفاه و حمایت از مصرف‌کننده از نقاط قوت این طرح بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین، کنترل تقاضای متورم شده ناشی از حفظ دارایی و جذب نقدینگی سرگردان و جلوگیری از افزایش نرخ‌ها به دنبال شرایط تحریمی، جلوگیری از رکود تورمی، افزایش احتمالی مقادیر عرضه (ناشی از کاهش احتکار و ذخیره خانگی) به دنبال آرامش بازار ناشی از اجرای طرح و شفاف شدن قیمت‌ها و امکان کنترل بیشتر بر آن، امکان تولید بر اساس تقاضا و توان پیش‌بینی دقیق‌تر در واردات مواد و قطعات و نیز مدیریت منابع ارزی و توانمندی صنایع داخلی و وجود ضوابط مصوب فروش اقساطی و پیش‌فروش مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها از دیگر نکات مثبت اجرای این طرح است که سینکی بدان اشاره کرد.

دبیر کارگروه تنظیم بازار همچنین با تشریح نقاط ضعف و تهدیدهای اجرای این طرح گفت: تهدید ناشی از عدم امکان مشارکت سایر برندهای لوازم‌خانگی در طرح پیش‌فروش و مخاطره ایجاد فضای انحصارگری در بازار و عدم رقابت تولیدکنندگان کوچک‌مقیاس با واحدهای بزرگ تولیدی، نامشخص بودن سازوکار تضمین‌کننده ایفای تعهد واحد تولیدی، کیفیت محصول نهایی و همچنین عدم تعیین نهاد ناظر و پاسخگو، امکان تشدید تقاضاهای فزاینده به دلیل تبدیل ماهیت اقلام لوازم‌خانگی از کالای مصرفی بادوام به کالای سرمایه‌ای درنتیجه اجرای چنین طرح‌هایی و نیز احتمال بر هم خوردن نظام نرخ‌گذاری سایر بازارها با توجه به نرخ 2 درصد ماهانه تخفیف در طرح ازجمله چالش‌ها و نقاط ضعفی است که در این طرح وجود دارد.

وی ادامه داد: نامشخص بودن سازوکار شبکه خدمات پس از فروش پس از اجرای طرح، احتمال شکل‌گیری بازار ثانویه و رفتار سفته گرایانه و خریدوفروش حواله‌های پیش‌فروش، احتمال بروز مشکل در تأمین مواد اولیه و قطعات (وارداتی) با توجه به شرایط تحریمی کشور و خدشه‌دار شدن اعتماد ملی به کالای تولید داخل، نقاط ضعف دیگر این طرح است.

وی همچنین تصریح کرد که نوع قرارداد حقوقی پیش‌بینی‌شده به نفع مصرف‌کننده نبوده و در شرایط فوری باید دقیقاً روشن‌شده و در صورت دریافت تمام وجه باید کالا یک‌ماهه تحویل شود.

معاون وزیر صنعت تأکید کرد: بر این اساس، هرگونه دخالت دولت یا دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار در طرح مذکور به‌صورت خاص مورد تأیید نبوده و اساساً هر واحد تولیدی با رعایت ضوابط یادشده می‌تواند بر اساس اعتبار برند و نوع خدمات ویژه‌ای که به‌واسطه اطلاع‌رسانی کامل در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد، نسبت به پیش‌فروش محصولات خود اقدام کند.

خواندن 187 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395