سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 09:57

اطلاعات تکميلي

  • باوجود تشدید محدودیت‌های آمریکایی

صادرات غیرنفتی به اروپا افزایش یافت  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مریم یعقوبی

عصر اقتصاد:  مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات غیرنفتی ایران باوجود تشدید محدودیت‌ها پس از خروج آمریکا از برجام، افزایش‌یافته است.

بهروز حسن الفت، مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با عصر اقتصاد گفت: ما به‌صورت سنتی بازارهایی را در حوزه آسیا، اروپا و آمریکا داشتیم که سال‌ها با آن‌ها کار می‌کردیم ولی در اثر تحریم‌ها با این کشورها در تبادلات بانکی به مشکل برخوردیم و به دنبال راه‌های جایگزین هستیم البته به این معنا نیست که ما آن بازار را از دست بدهیم بنابراین تلاش می‌کنیم تا از طرق مختلف این بازارها را حفظ کنیم و حتی توسعه بدهیم.

وی افزود: این تلاش‌ها هم‌زمان‌شده با تغییر و تحولاتی در داخل به‌ویژه در حوزهٔ ارز که باعث شده است کالای ایرانی برای مشتری خارجی تا حدودی مقرون به‌صرفه‌تر و اقتصادی‌تر باشد و خصوصاً کشورهای همسایه ما استقبال قابل‌توجهی از آن کالاها بکنند.

به گفته وی گرچه این اتفاق محل بحث جدی است که افزایش ارزش صادرات در پی کاهش قدرت پول ملی، اساساً صادرات محسوب می‌شود یا خیر و بعضی مخالفین معتقدند این نوع صادر کردن و این نوع خروج کالا از کشور، لطمه زدن به کشور است اما به یک عبارت هم گفته می‌شود این باعث می‌شود انبارهای بنگاه‌های ما تخلیه شود، گردش اقتصادی در بنگاه‌ها به وجود بیاید، پول وارد کشور شود و غیره.

وی افزود: درهرصورت این تحرکات که عمدتاً ناشی از کاهش ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی بود، باعث شد که بازارهای پیرامونی ما و حتی بازارهای دوردست‌تر برای محصول ایرانی تحریک شوند و شاهد افزایشِ صادرات به برخی از این قبیل کشورها داشته باشیم. به‌عنوان نمونه در حوزه  سی آی اف در برخی از کشورها واقعاً رشدِ قابل‌توجهی داشتیم علیرغم اینکه فشار تحریم‌ها و مسائل بانکی بیشتر شده بود اما ازنظر ارزش صادرات نسبت به دوره‌های مشابه سال‌های قبل خصوصاً در سال 96 اگر بخواهیم 6 ماهه  97 را با سال 96 مقایسه کنیم، افزایش صادرات هم داشتیم مشخصاً در کشورهایی مانند آذربایجان، ارمنستان، قزاقستان، روسیه.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در رابطه با اتحادیه اروپا ما ضوابط خاصی داریم که بر اساس چارچوب مشخصی با مدیریتِ مرکزیِ اتحادیه اروپا پیش می‌رود، بحث‌هایی ما با آن‌ها داریم و صحبت‌هایی شده که ان‌شاءالله بتوانند با راه‌حل‌هایی که ارائه می‌دهند در چارچوب برجام، تعهداتشان را اجرا کنند، ما کماکان منتظر هستیم این راهکارهای عملی چه خواهد بود، در 6 ماهه نخست 97 ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا 2 درصد کاهش داشت اما ظاهراً در کلِ حوزه اروپا که بیشتر از اتحادیه اروپا محسوب می‌شود عدد مثبت است و ما افزایش صادرات داشتیم.

شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی جایگزین شرکت‌های بزرگ می‌شوند

الفت افزود: آنچه ما و اروپایی‌ها به جمع‌بندی رسیدیم به‌ویژه از ناحیه اروپایی‌ها، این است که شرکت‌های کوچک، متوسط در اروپا جایگزین شرکت‌هایی دیگر در ایران شوند که بنا به دلایلی عمدتاً مربوط به سیاست‌های خود شرکت‌ها نتوانستند با بازگشت تحریم‌ها کارشان را با ایران ادامه بدهند. جدای از این با حمایت‌هایی که قرار است انجام شود و آن مکانیزمی که تعریف می‌شود ازنظر تبادلات مالی و حتی حمایت ازلحاظ حقوقی از بنگاه‌های اروپایی امیدوار هستیم که اروپایی‌ها بتوانند در حوزه کوچک، متوسط بیشتر از گذشته فعال شوند و از این‌طرف هم شرکت‌های کوچک و متوسط ما و هم شرکت‌های بزرگ ارتباطشان را با اروپایی‌ها حفظ کنند و توسعه بدهند. مشخصاً چندین کار ما را با اروپایی‌ها و حتی با آسیایی‌ها جلو بردیم عمدتاً در بحث زیرساختی؛ یکی بحث تعیینِ تکلیفِ مبادلات بانکی است که این تبادلات از چه طریقی و به چه نحوی انجام خواهد شد و در چه حوزه‌هایی و چه کالاهایی را پوشش خواهد داد؟

اوراسیا؛ دریچه نفوذ کالاهای ایران در انتظار رأی مجلس

وی افزود: محور دیگر موافقت‌نامه‌هاست که با این کشورها دنبال می‌کنیم چه به‌صورت دوجانبه و چه به‌صورت منطقه‌ای مثلاً مشخصاً در حوزه سی آی اف ما بحث اوراسیا را تقریباً به نهایت رساندیم و الآن به‌محض تصویب در مجلس شورای اسلامی، زیرساخت خیلی خوبی خواهد بود برای کاهش تعرفه‌ها و امکان صادراتِ اقلامی که ما در آن‌ها برای بازارهای حوزه اوراسیا مزیت داریم؛ همین‌طور در حوزه اروپا تفاهماتی کردیم، در بخش صنعت، معدن همکاری‌های صنعتی، معدنی یا همکاری‌هایی در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری که عمدتاً برمی‌گردد به تبادلات تحقیقی، پژوهشی، علمی و آموزشی در حوزه‌های فنی و فنّاوری در بخش‌های مختلف و بحث سرمایه‌گذاری. در همه این‌ها بحث سرمایه‌گذاری را مطرح می‌کنیم عمدتاً برمی‌گردیم به آن سیستم یا مکانیزم مالی که همان‌طور که عرض کردم قرار است بین ما و اروپا تعریف شود.

خواندن 217 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395