چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • بند پی

حمایت از تعاونی‌های بدون رانت‌، تصویب نهایی بسته حمایتی هفته آینده  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد:  سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره بسته حمایتی از مردم و زمان اعلام جزئیات آن اظهار کرد: در شرایطی که با آن مواجه شدیم دولت عزم و اراده جدی برای حمایت از اقشار نیازمند دریافت مساعدت‌های اجتماعی دارد و بسته حمایتی و جمعیتی که باید از این حمایت اجتماعی بهره مند شوند یکشنبه هفته آینده به تصویب نهایی می رسد.

انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه مراسم تجلیل از تلاشگران عرصه خدمت در جشنواره شهید رجایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در سالن ۱۷ شهریور این وزارتخانه برگزار شد، افزود: جمعیت بهره‌مند از این حمایت‌های اجتماعی نهایی نشده و پیش بینی ما این است تمام کسانی که درآمد ماهانه آنها زیر سه میلیون تومان باشد از این حمایت اجتماعی برخوردار شوند.

بندپی درباره ارزش ریالی این بسته‌ها اظهار کرد: نظر رئیس جمهور این است که میزان این بسته ها طوری باشد که با توجه به افزایش قیمت‌ها و فشارهایی که وجود دارد بتواند تا حدودی یک جبران تکمیلی باشد. ولی هنوز به رقم نهایی نرسیده ایم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره علت تاخیر در تصویب بسته‌های حمایتی عنوان کرد: زمان‌برده است اما به بالاخره دقت عمل مهم است و اینکه خدایی ناکرده در مرحله اول که اعلام عمومی می کنیم بسیاری افراد اعتراض نکنند که می توانستند از این بسته برخوردار باشند اما حذف شدند.

وی با بیان اینکه یکشنبه آینده جمعیت برخوردار از بسته‌های حمایتی مشخص می‌شود درباره مشمولان نیز گفت: تمام تلاش ما این است که آنها که زیر سه میلیون تومان درآمد ماهانه دارند مشمول شوند که عدد و رقم مستمری بگیران و بیمه شدگان تامین اجتماعی و افراد تحت تکفل مشخص است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درپاسخ به اینکه آن دسته از مردم مانند کارگران فصلی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند چگونه در فهرست دریافت بسته قرار می‌گیرند؟ گفت: درست است افرادی داریم که بیمه نیستند و شاید هنوز درآمدشان از مستمری که ما در امداد و بهزیستی پرداخت می کنیم هم کمتر باشد، فرصت برای این افراد وجود دارد و در پیش نویس مصوبه هیئت وزیران بندی آمده مبنی بر آنکه آن دسته از افراد که تصور می‌کنند در این جمعیت لحاظ نشده‌اند  به کمیته امداد و سازمان بهزیستی مراجعه کنند.

بند پی با بیان اینکه باید پایگاه اطلاعات کل ایرانیان را در دست داشته باشیم گفت: یک علت اینکه در ارائه بسته‌های حمایتی تاخیر افتاده این است که اطلاعات ما اطلاعات جامعی نیست، اگر سیستم جامعی داشته باشیم تصمیم سخت نیست. از استراتژی های ما تکمیل پایگاه اطلاعات ایرانیان است.

وی درباره گلایه کارمندان در باب حقوق و مزایا و همچنین کاهش قدرت خرید در پی مشکلات اقتصادی اخیر نیز اظهار کرد: دولت ۱۳.۵ میلیارد دلار برای تامین ۲۵ قلم کالای اساسی صرف کرده است. در وهله دوم نیز حمایت های اجتماعی را دنبال می‌کنیم تا حداقل فشار به اقشار مردم وارد شود.

بندپی در پاسخ به پرسشی مبنی بر زمان معرفی وزیر پیشنهادی رفاه به مجلس و اینکه آیا جزو گزینه‌های پیشنهادی رئیس جمهور برای این وزارتخانه قرار دارد یا خیر؟ گفت: فکر می‌کنم روز یکشنبه هفته آتی رئیس جمهور وزرای پیشنهادی دو وزارتخانه رفاه و اقتصاد را به مجلس معرفی کند.

وی افزود: تا الان که خیر؛ جزو گزینه‌های پیشنهادی نبودم، تا ببینیم در چند روز آینده چه پیش می آید.

بندپی در ادامه با بیان اینکه اقدامات خوبی در زمینه تامین مسکن مددجویان در حال انجام است گفت: سال آینده هزارمین مسکن مددجویان تحویل داده می‌شود.

 سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گستردگی ماموریت های این وزارتخانه اشاره و تاکید کرد «باید از تعاونی هایی که از رانتی برخوردار نیستند حمایت کنیم.»

بندپی، «پاسخگویی و شفافیت، شهروندمداری، مشارکت جویی، آینده نگری و شایسته سالاری» را از ویژگی یک جامعه توسعه یافته برشمرد و افزود: در علم مدیریت اگر هر مدیریت بتواند مشارکت پذیری بدنه را با خود همراه کند می تواند به موفقیت برسد.

افزایش آسیب های اجتماعی درنتیجه غفلت از سلامت اجتماعی

سرپرست وزارت تعاون به ضرورت افزایش مهارت اشاره و تصریح کرد: سالهاست از سلامت اجتماعی و معنوی غفلت کرده ایم به همین دلیل اکنون با رشد آسیب های اجتماعی مواجه ایم.

وی همچنین بر ضرورت توجه به معیشت کارگران، بازنشستگان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تاکید کرد و گفت: برای حفظ حقوق کارگران که نقش موثری در تولید دارند باید اقدامات جدی صورت گیرد.

وی یادآورشد: از 42 میلیون نفر بیمه شده، 1.6 میلیون خانوار روستایی هستند.

بند پی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با وجود ادغام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اما باید با بانوسازی و چابک سازی گامی موثر در ادغام ها انجام دهیم.

سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اقدامات بخش های مختلف وزارتخانه منجر به کسب امتیاز در جشنواره شهید رجایی شده است؛ در شاخص های اختصاصی توانسته ایم حداکثر امتیازات را کسب کنیم اما در شاخص های عمومی نیاز به اقدامات بیشتر و تخصصی تر داریم.

هشدار نسبت به بحرانی شدن اوضاع سازمان تامین اجتماعی

رئیس سازمان اداری و استخدامی یکی از چالش‌های جدی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی را صندوق‌های بازنشستگی دانست که با مشکل جدی در تامین منابع مواجه هستند و گفت: سازمان تامین اجتماعی که وضعیتی سربه سر دارد، اگر روند موجودش ادامه یابد از نقطه سر به سر خارج و با بحران روبرو می‌شود.

جمشید انصاری دیگر سخنران این مراسم اظهار کرد: نظام اداری در سه سطح با مسائل خاصی مواجه است. در سطح اول حدود مداخلات دولت در اداره کشور و در سطح کلان است. سه دهه است درگیر این مناقشات نظری هستیم که دولت در کشور چه کاره است و چه کاره باید باشد و باید تصدی چه اموری بر عهده او باشد و سهم مردم در اداره امور چیست.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه دولت ما بسیار بیشتر از بسیاری کشورهای دیگر در تصدی امور ورود و مداخله دارد، گفت: البته در بسیاری موارد هرچقدر تلاش شده تصدی دولت کاهش یابد، تقاضای مردم برای دخالت دولت در اداره امور بیشتر شده است. حتی در اداره امور محلی شاهد گسترش مداخلات دولت هستیم و توقع است دولت نقش بیشتری در ایجاد امنیت و سایر خدمات اجتماعی ایفا کند.

خواندن 339 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395