چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 08:44

آستین خالی ترامپ و نحسی آبان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

وعده های ترامپ پیش از موعد عملیاتی شده و تممی بحران هایی که انتظار می رفت در اقتصاد ایران شکل بگیرد، به نوعی رخ داده و اقتصاد ایران توانسته است دوران التهاب آنها را پشت سر بگذارد، بنابراین آنچه در میانه آبان رخ خواهد داد تناسبی با تهدیدات مطروحه ترامپ و انتظارات همصدایان داخلی و خارجی او ندارد.

البته نحوست تکرار این تاریخ می تواند دامنگیر ترامپ شده و در مقابل برای اقتصاد کشور این دستاورد را دارد که فضای روانی ساخته و پرداخته سوداگران و گروههای ذی نفع دیگر فروکش کرده و می توان انتظار داشت بهبودهای قابل لمسی نیز در اقتصاد ایران رخ نماید.

البته در این میان اگر گریزی هم به سیاستهای ارزی بزنیم به عینه متوجه می شویم، آنچه در این بازار رخ داده است تلاش برای تثبیت نرخ ارز در حدود 10 تا 12 هزار تومان است تا شوک احتمالی نیمه آبان پیشاپیش تعدیل شود و به این ترتیب اصلی ترین اهرم فشار و فضاسازی روانی که بازار ارز است در حال حاضر به بمبی خنثی شده می ماند که در صورت انفجار هم دامنه اثر آن امن شده است و نمی تواند آسیبی جدی به دنبال داشته باشد.

در اینجا می توان گفت تعجیل ترامپ در عمل کردن فشارهای خود بر ایران ضمن آنکه به نوعی اقتصاد ایران را نسبت به شرایط نیمه آبان واکسینه کرده است از سوی دیگر باعث شده کشورهایی که روزی در زمره متحدین سنتی امریکا بوده اند فرصت پیدا کنند تا برای تداوم تبادلات اقتصادی خود با ایران خارج از خطوط قرمز واشنگتن راهکارهایی پیدا کرده و حتی از طریق چانه زنی با مقامات کاخ سفید معافیت هایی دریافت کنند که این مورد اخیر در مورد بازار نفت کاملا مشهود است.

در چنین شرایطی آخرین حربه ترامپ برای فشار بر ایران استفاده از متحدین منطقه ای اش بود که با توجه به مشکلات پیش آمده برای ولیعهد جوان آل سعود به نظر نمی رسد آنها نیز تمایل به ایجاد یک چالش جدید برای خود باشند و تلاش دارند در نهایت به همان دعوای رسانه ای و دیپلماتیک خود علیه ایران ادامه دهند.

با توجه به ابعاد مختلف تحولات مختلفی که حول و حوش تقابل ترامپ علیه ایران شکل گرفته می توان گفت در حال حاضر کاخ سفید بی اغراق در ضعیف ترین وضعیت خود طی یک دهه اخیر قرار گرفته و با روشن شده بلوف ترامپ و نمایش آستین خالی او در 13 آبان، طرف ایرانی می تواند از موضعی قوی تر در این چالش به دنبال احقاق حق خود باشد.

خواندن 398 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395