چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 08:50

جریمه مردم به دلیل ناتوانی در مقابله با قاچاق سوخت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیلوفر جمالی

عصر اقتصاد: چند وقت اخیر پس از مطرح شدن بحث قاچاق سوخت شاهد موجی رسانه‌ای از سوی برخی افراد هستیم که تلاش می‌کنند دلیل این روند غیرقانونی را عدم هماهنگی قیمت سوخت در ایران با فوب خلیج فارس نشان دهند.

به گزارش عصراقتصاد، این در حالی است که تنها دستاورد اقتصادی دولت دوازدهم پس از افزایش‌های پی در پی قیمت به ویژه در بخش ارز و طلا که تاثیرهای قابل ملاحظه‌ای در اقتصاد خانوارها داشته، ثابت نگه داشتن قیمت بنزین است و به نظر می‌رسد، عده‌ای بدون در نظر گرفتن بحران‌های حاکم بر اقتصاد کنونی کشور در صدد هستند تا تنها دستاورد دولت را نیز از آن بگیرند.

اما نکته مهم این است، افرادی که موضوع افزایش نرخ سوخت را مطرح کرده‌اند تنها به از بین بردن این ثبات در نرخ سوخت فکر می‌کنند و حتی عواقب این اتفاق در شرایط کنونی کشور از ذهنشان عبور هم نکرده است چراکه به جد می‌توان گفت، تمام اقشار جامعه مطلع هستند که با افزایش نرخ سوخت تمامی کشور و وضعیت معاش خانوارها تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت.

تجربه سنوات گذشته با توجه به نقش استراتژیک و تعیین کننده سوخت بر اقتصاد کشور نشان داده است که پس از گرانی سوخت ، میل به صعود قیمت‌ها در بسیاری از اقلام، کالاها و محصولات دیگر نیز افزایش می‌یابد و به نظر می‌رسد در شرایط فعلی که عموم مردم به ویژه اقشار و دهک های پایین و ضعیف جامعه با آن دست به گریبان هستند، چنین پیشنهادات و ایده‌های غیرمنطقی، جز عمیق‌تر شدن چالش‌های اقتصادی، نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.

در واقع متضرر اصلی چنین افزایش قیمتی، همان اقشار کم درآمدی هستند که کمر آنها زیر فشارهای اقتصادی خم شده و باز هم این تصمیم، توان آنها را برای معیشت و زندگی ضعیف تر خواهد ساخت. مدیریت های پولی که سالهاست برای رفع مشکلات توسط دولت ها استفاده می شود همیشه ثمره ای جز جریمه مردم در پی نداشته است.

در این راستا، بیژن زنگنه وزیر نفت به افزایش تولید بنزین در کشور تاکید کرده و گفته است که تولید بنزین در کشور در سال‌های قبل رکورد زده و در سال ۹۱ میزان تولید بنزین در کشور به‌طور متوسط ۵۲ میلیون لیتر در روز بود که این میزان در شهریورماه سال جاری به ۹۰ میلیون لیتر در روز رسیده است. بنزین ما را در شرایطی قرار داد که ترامپ در تحریم‌های خود از منع فروش بنزین به ایران حرفی نزد. زنگنه با کنایه درباره افزاش قاچاق سوخت در کشور گفت: وضع قاچاق بنزین الحمدالله خوب است و از همه مرزها با موفقیت انجام می‌شود! این موضوع هم شامل گازوئیل و هم شامل بنزین می‌شود.

با توجه به راحتی قاچاق سوخت از تمامی مرزها این شبهه به وجود می آید که چطور ممکن است قاچاقچیان به این راحتی از مرزهای کشور عبور کرده و این میزان سوخت را جا به جا کنند؟در حالی که سردار مسعود زاهدیان رئیس پلیس مواد مخدر نیروی انتظامی اعلام کرده است که در سال ٢٠١٧ میلادی تعداد هزار و ٢٩٠ باند و شبکه مواد مخدر شناسایی، منهدم و با عوامل آنها برخورد شده است. مواد مخدری که جا به جایی آن بسیار ساده تر از انتقال سوخت به کشورهای دیگر است.

راهکار افزایش قیمت سوخت و نزدیک کردن آن به قیمت فوب خلیج فارس راهی است که اکنون باید جزء آخرین گزینه‌ها باشد چراکه برای جلوگیری از یک رخداد ناهنجار نباید از راهکارهایی استفاده کرد که آسیب های بزرگتری به جامعه وارد کند. به ویژه در شرایطی که تحت فشارهای تحریم و نوسانات ارزی کمر مردم برای تامین نیازهای اولیه خود در حال شکستن است، می توان با راهکارهایی مانند نظارت های دقیق تر و احیای کارت سوخت شرایط را به ثبات بیشتری رساند.

 

خواندن 285 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395