چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 08:55

اطلاعات تکميلي

  • زنگنه از فضای رانتی دیگری پرده برداشت؛

معاملات 9 میلیون تنی، با 5 میلیون تن قیر  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد: وزیر نفت روز گذشته در آیین گشایش رسمی چهارمین کنگره راهبردی نفت و نیرو از فضای رانتی جدیدی خبر داد و گفت: ازعجایب دنیا این است که تولید قیر در ایران ۵ میلیون تن است که ۳ میلیون تن آن صادر می شود، ۴ میلیون تن به صورت رایگان برای راهسازی در اختیار سازمان ها قرار می گیرد و ۲ میلیون تن آن در داخل مصرف می شود. بنا بر این از 5 میلیون تن قیر 9 میلیون تن استفاده می کنیم.

بیژن زنگنه با بیان این که اندیشه، مهم ترین مسئله ای است که می تواند جهان را به سمت «خیر» سوق دهد،  اظهار کرد: باشگاه نفت و نیرو با هدف ایجاد اندیشه   تشکیل شده است. میهن ما در شرایط خطیری است و با مشکلات زیادی روبه رو هستیم که بسیاری از اینها ناخواسته بوده است.

وی گفت: کشوری می خواهد با زور زیاد شرایطی را به ما تحمیل کند و ما باید با اندیشه ورزی و عقل جلو برویم، نه با احساسات و کارهای روزمره و نمایشی.

وزیر نفت با تاکید بر این که عقل و اندیشه نیاز اصلی ما برای عبور از شرایط کنونی است، گفت: شعار چهارمین کنگره نفت و نیرو با عنوان «استفاده از ظرفیت داخلی» متناسب با شرایط کشور است و بالاترین ظرفیت داخلی، عقلانیت است. اگر عقل باشد، بسیاری از نزاع های بی ربط جایی ندارد.

زنگنه یادآور شد: حکیم فردوسی، هزار و صد سال پیش از اندیشه ورزی، به عنوان بزرگ ترین نیاز جامعه و از نبود اندیشه به عنوان بزرگ ترین کمبود بشر یاد کرده، اما باید گفت با گذشت این سال ها، هنوز اندیشه ورزی نیاز جامعه است.

وزیر نفت با بیان این که منشا تولید و ثروت در بخش نفت و انرژی بخش بالادستی است، اظهار کرد: امروز در  بازار به صورت مرتب شاهد تغییرات مهم هستیم. آمریکا،  بازار  را با تناقض روبه رو کرده است. از یک طرف آقای ترامپ و دوستان شان نمی خواهند قیمت نفت به دلیل مصارف داخلی بالا رود (البته چین و اروپا هم به دلیل فشار اقتصادی مایل نیستند قیمت بالا رود) و از طرف دیگر به کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت مانند ایران، ونزوئلا و روسیه هجوم می آورد و آنها را به گونه های مختلف تحریم می کند.

وی همچنین به تحریم جلوگیری از سرمایه گذاری در صنعت نفت روسیه نیز اشاره کرد و افزود: این به  آن معناست که بازار در سه سال آینده با کمبود روبه رو خواهد شد.

زنگنه با تاکید بر این که بازار نفت هوشمند است و این اتفاق ها (تحریم تولیدکنندگان نفت)  روی قیمت تاثیر می گذارد، یادآور شد: در زمان حضور آقای رئیس جمهوری در نیویورک، ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که اوپک باید قیمت ها را کاهش دهد. من به آقای روحانی یادداشتی نوشتم و ذکر کردم که در سخنرانی خود اعلام کنید آمریکا مسئول قیمت هاست و برای کاهش قیمت باید تحریم ها را بردارد، البته آقای مکرون پیش از آقای رئیس جمهوری این موضوع را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد.

وزیر نفت با بیان این که ترامپ بازار نفت را نامتعادل کرده و مسئول قیمت بالای نفت است، افزود: ایران همواره در طول تاریخ بیش از یکصد ساله صنعت نفت و همچنین ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی امنیت عرضه را برای بازار جهانی نفت تضمین کرده است و حتی یک روز هم نبوده که از سوی ایران امنیت عرضه به خطر بیفتد.

وی ادامه داد: ایران هیچگاه دنبال قیمت بی ربط و بالا نبوده و نیست و همیشه معتقدیم قیمت منصفانه به نفع تولید و مصرف کننده است و هم جریان رشد اقتصاد جهانی را که موتور تقاضای کنونی و آینده نفت است فعال نگه می دارد و هم منابع کافی برای تولید کننده ایجاد می کند تا بتواند به موقع سرمایه گذاری کند.

وزیر نفت با بیان این که زمانی که قیمت نفت بالا می رود، ما مسئولیتی نداریم، به اظهارات ترامپ خطاب به برخی تولیدکنندگان نفت اشاره کرد و افزود: به واقع من افسوس می خورم که این همه توهین به ملت ها و دولت های منطقه می شود و به آنان گفته می شود «شما ۲ هفته هم بدون حمایت ما سر پا نیستید».

زنگنه به وضع میدان گازی پارس جنوبی اشاره کرد و افزود: تا پایان امسال سه فاز جدید از این میدان هر کدام با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب (۸۰ میلیون مترمکعب گاز ترش)  وارد مدار خواهد شد و بدین ترتیب ۲۴ فاز متعارف پارس جنوبی تکمیل می شود.

وی با بیان این که برای تحرک در اقتصاد باید جریان توسعه را در صنعت نفت زنده نگه  داریم، گفت: همسو با این موضوع، مناقصه طرح هایEPC و EPD که در قالب بسته های ۶ میلیارد دلار تعریف شده، برگزار و به مرحله اجرا نزدیک می شود. این سرمایه (حدود ۶ میلیارد دلار) باید از داخل تامین شود.

وزیر نفت با بیان این که اقلام اصلی مورد نیاز در مناقصه ها ذکر و تاکید شده است که باید از داخل تامین شود، تصریح کرد: نیاز ارزی این بسته ها کم است و در صورت احتیاج، شرکت ملی نفت ایران ارز معادل را تامین می کند.

وزیر نفت در ادامه به ساخت پالایشگاه میعانات گازی سیراف اشاره کرد و با بیان این که ظرفیت این پالایشگاه ابتدا ۴۸۰ هزار بشکه (۸ واحد ۶۰ هزار بشکه ای) بود، اظهار کرد: ۲ پالایشگاه این مجموعه براساس تصمیمات اتخاذ شده به عنوان فاز جدید پالایشگاه خلیج فارس در نظر گرفته شد و سرمایه ۶ واحد باقی مانده که هر کدام ۶۰ هزار بشکه ظرفیت دارند، از طریق منابع داخلی تامین می شود.

وی ادامه داد: ارز مورد نیاز این مجموعه هم از طریق منابع داخلی شرکت ملی نفت تامین خواهد شد. به طور کلی تکمیل این پالایشگاه به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه نیاز دارد.

زنگنه با بیان این که باید از ذکر کلیات عبور کنیم و وارد جزئیات راهکارهای تامین سرمایه و وصول آن شویم، افزود: عرضه نفت در بورس مصداق این مورد است. این که نفت خام را در بورس عرضه کنیم، حرف خوبی است، اما صدها مسئله کوچک دارد که باید حل شود تا کسی که در این رقابت شرکت می کند، بداند در یک رقابت بدون ابهام و منصفانه شرکت کرده است. باید به جزء جزء سوالات جواب داده شود تا بتوان اوراقی را در بورس عرضه کرد. این موارد بهانه گیری نیست، بلکه باید تکلیف مردم روشن شود.

وی با تاکید بر این که باید تمام ابهام ها برطرف و حل شود، ادامه داد: اگر تعداد بیشتری فکر باشد، این فرآیند تسریع می شود. 

وزیر نفت با بیان این که «تولید» در بخش های مختلف صنعت نفت در وضع خوبی قرار دارد، به ثبت رکورد تولید بنزین در کشور اشاره کرد و گفت: میزان تولید بنزین از ۵۲ میلیون لیتر در سال ۹۱ در شهریورماه امسال به ۹۰ میلیون لیتر رسیده که هیچگاه در تاریخ صنعت نفت چنین رقمی ثبت نشده است.

به گفته وی، افزایش تولید بنزین، ایران را در وضعیتی قرار داد که ترامپ در تحریم های خود از منع فروش بنزین به ایران هیچ حرفی نزد و در واقع این سلاح، کارایی خود را از دست داده است.

زنگنه در عین حال به مصرف بالای بنزین در کشور اشاره کرد و با بیان این که قاچاق بنزین البته نه با آن ارقامی که گفته می شود در حال انجام است، یادآور شد: اخیرا درباره وضع قاچاق بنزین از من سوال کردند که من جواب دادم الحمدلله خیلی خوب است و از همه مرزها با موفقیت در جریان است.

وی با بیان این که قاچاق تنها شامل بنزین نیست و  بقیه سوخت ها را نیز می شود، یادآور شد: به عنوان مثال، قیمت هر تن گاز مایع در ایران ۱۰ دلار  و در بازار ۵۰۰ دلار است. این اختلاف قیمت قطعا سبب قاچاق می شود که باید برای آن تدبیری در نظر بگیریم.

وزیر نفت به تولید قیر هم اشاره کرد و گفت: از عجایب دنیا این است که تولید قیر در ایران ۵ میلیون تن و مصرف آن ۹ میلیون تن است که ۳ میلیون تن آن صادر می شود، ۴ میلیون تن به صورت رایگان برای راهسازی و ۲ میلیون تن آن مصرف داخل است. خودمان هم نمی دانیم چطور.

زنگنه در ادامه سخنرانی خود در افتتاحیه چهارمین کنگره نفت و نیرو، از گازرسانی به شهرها و روستاها بدون دریافت حتی یک ریال از دولت به عنوان نمونه استفاده بهینه از منابع یاد کرد و افزود: شرکت ملی گاز ایران از ابتدای سال ۹۲ تا پایان سال ۹۶، ۱۷ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به شهرها و روستاها هزینه کرده است.

وی  با اشاره به این که کل گازرسانی به روستاها از ابتدا تا سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا بوده که این رقم هم اکنون به بیش از ۲ برابر رسیده است، افزود: هم اکنون روزانه به ۱۰ روستا گازرسانی می شود. ۹۹ درصد جمعیت شهری و حدود ۸۵ درصد جمعیت روستایی بدون در نظر گرفتن استان سیستان و بلوچستان هم اکنون از نعمت گاز بهره مند هستند. 

وزیر نفت افزود: گازرسانی به روستاها یک نمونه کامل برد - برد است؛ یعنی هم مردم در روستاها، هم دولت، هم محیط زیست، هم پیمانکاران و سازندگان داخلی از گازرسانی سود بردند.

وزیر نفت با تاکید بر این که نباید شرایط سخت و پیچیده را انکار کرد، گفت: باید با فکر و اندیشه در همه زمینه ها، چه سیاست داخلی و چه سیاست خارجی دست به دست هم دهیم و مشکلات را حل کنیم. اگرچه برخی با اندیشه بد هستند.

زنگنه تاکید کرد: اگر می خواهیم از شرایط سخت عبور کنیم، با زور بازو و «تشرتراپی» امکان پذیر نیست، فقط با عقل و تدبیر و دوری از احساسات می توانیم از این شرایط بگذریم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در خلال این آیین گشایش گفت: نخستین قرارداد بسته‎های سی وچهارگانه طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت برای ۲ میدان سیوند و اسفند در منطقه عملیاتی سیری شرکت نفت فلات قاره ایران امضا شده است.

علی کاردر با اشاره به طرح نگهداشت و افزایش توان تولید میدان های نفتی که قرار است در قالب قراردادهای EPC/EPD اجرایی شود، عنوان کرد: در این طرح، تاکنون هشت مناقصه و یک قرارداد نهایی و اسناد مناقصه دیگر طرح‎ها نیز آماده شده است.

وی گفت: در مسیر تامین مالی این طرح‎ها، برای عرضه اوراق منفعت در بورس برنامه‎ریزی کرده‎ایم که این اوراق با سود ۱۹ درصد در آبان ماه عرضه می‎شود.

کاردر درباره عرضه نفت خام در بورس، با بیان این‎که ۶ آبان ماه امسال نخستین عرضه انجام می‎شود، ادامه داد: همانطور که وزیر نفت هم امروز اشاره کردند، این اقدام نیازمند در نظر گرفتن ابعاد و زوایای مختلف کار بوده که لحاظ شده است و با این حال، از نظرها و پیشنهادهای سازنده برای اعمال هرگونه اصلاح نیز استقبال می کنیم.

وی گفت: معامله نفت در بورس انرژی از حاشیه سود کافی برخوردار است، اما بازاری برای سفته‎بازی نیست. باید ناسیونالیست بودن سرمایه‎گذاری را نشان بدهیم و با استفاده از ترکیبی از روش‎های تامین مالی، اهداف را دنبال کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره برنامه این شرکت برای میعانات گازی تولیدی که با توجه به وارد مدار شدن فازهای جدید پارس جنوبی رو به افزایش است، عنوان کرد: برای بخش عمده میعانات گازی تولیدی‎، مصارف داخلی تعریف کرده‎ایم.

کاردر بار دیگر بر ظرفیت‎های بالقوه بسیار ایران برای افزایش ظرفیت تولید نفت اشاره کرد و یادآور شد: در صورت استفاده از روش‎های ازدیاد برداشت و فناوری‎های های‎تک، امکان افزایش ظرفیت تولید نفت تا ۸ میلیون بشکه هم در کشور وجود دارد و با توجه به این‎که حتی شیل‎های نفتی آمریکا هم در درازمدت پاسخگوی بازار نیست، تحریم نفت ایران و دیگر تولیدکنندگان، مصرف‎کنندگان اصلی نفت را در سال‎های آینده با مشکل روبه رو خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره میزان صحت اعداد و ارقام اعلام شده از سوی آژانس بین‎المللی انرژی مبنی بر صادرات روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‎ای نفت ایران در سپتامبر، از ارائه هرگونه آماری اجتناب و به این نکته بسنده کرد که این رقم بی شک صحیح نیست.

 

خواندن 354 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395