چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 11:02

  تضمین حق الوکاله وکیل با حصول نتیجه  

این مورد را ارزیابی کنید
(43 رای‌ها)

علی اعتمادی  - کارشناس ارشد حقوق

با عنایت به پیشرفت وگسترش علوم در حوزه های مختلف امروزه مسائل حقوقی و قضایی در کشور رشد وتغییرات چشم گیری داشته ،لذا انتخاب وکیل آن هم متخصص و توانمند برای افرادی که نیاز به وکیل دارند و تا کنون تجربه حضور در مراجع قضایی و انتظامی را نداشته اند،دشوار شده است که با روش وکالت تضمینی که شرح آن در ذیل خواهد آمد می توان شیوه ای برای کمک به افراد درانجام معاملات و قرارداد ها باشد.

در ماده 190 قانون مدنی برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی دانسته است: 1- قصد طرفین و رضای آنها2- اهلیت موضوع3- موضوع معین که مورد معامله باشد4-مشروعیت جهت معامله. حال هرفردی که قصد معامله و نوشتن قرارداد دارد باید موارد مذکور را رعایت کند.

در وکالت تضمینی وتعهد به نتیجه وکیل وصول حق الوکاله را مشروط به نتیجه قرار می دهد یعنی اگر نتیجه در پرونده حاصل شد وکیل مستحق دریافت حق الوکاله می شود، و وکیل نمی تواند نتیجه را تضمین کند چون نتیجه پرونده توسط مراجع ذی صلاح تعین می شود ،درماده 232 قانون مدنی آمده است شروط مفصله ذیل باطل است ولی مفسد عقد نیست1-شرطی که انجام آن غیر مقدور باشد 2- شرطی که در آن نفع و فایده نباشد. 3- شرطی که نامشروع باشد. لذا درصورتیکه درموسسات حقوقی یا وکلای دادگستری نتیجه را تضمین کنند شرط غیر مقدور گذاشته مرتکب تخلف شده اند ولی اگر در قرارداد به جای نوشتن حق الوکاله به مبلغ ..... ریال تعیین و وکیل حصول نتیجه را تضمین می کند نوشته شود حق الوکاله به مبلغ ..... ریال تعیین و وصول حق الوکاله مشروط به نتیجه می باشد نه تنها مشکلی ندارد بلکه صحیح ، منصفانه وعادلانه ترین روشی است که می توان در قراردادها از آن استفاده نمود.زیرا در وکالت تضمینی ،وکیل پس ازمطالعه و بررسی ادله، مدارک و مستندات موجود اگر از احتمال پیروزی معقول در دعوا مطمئن نشود پرونده را نمی پذیرد و وکیل با انگیزه قوی و کوشش مضاعف همان طور که از یک مدافع خوب انتظار می رود از هیچ تلاشی برای موفقیت در پرونده دریغ نمی کند و موکل نیزدیگر نگران آن نیست که اگر درپرونده موفقیت حاصل نشد مجددا متضرر شده و  باید حق الوکاله را نیز پرداخت کند .

زیرا برخی از وکلا شان وشرافت شغلی خود را نادیده گرفته و در جلسات مشاوره به مراجعه کننده با تاکید اطمینان می دهد که پرونده به نتیجه خواهد رسید تا او را ترغیب به عقد قرارداد نماید اما در صورتیکه وکیل پیگیری و اقدام مناسب و موثری در پرونده نداشته باشد و موفقیت حاصل نگردد هیچ مسولیت مستقیمی نداشته و تنها با بهانه جویی مقصر را قضات و سیستم قضایی یا ضعف قانون دانسته یا موکل را متهم به اختفای حقیقت می کند و با توجیه اینکه وکیل تعهدش به وسیله است نه نتیجه خود را مستحق دریافت حق الوکاله می داند و در این میان فقط موکل است که با از دست دادن زمان مجددا متضرر شده است .

لذا با وکالت تضمینی  و حق الوکاله به شرط حصول  نتیجه است که می توان منصفانه ترین راه برای رسیدن به عدالت پیمود.

 

 

خواندن 970 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395