دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 15:00

اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی با شیوه نوین  

این مورد را ارزیابی کنید
(22 رای‌ها)

 

علی اعتمادی-کارشناس ارشد حقوق

به منظور حمایت از کالای ایرانی و پیشگیری از جرائم اقتصادی ونظارت بر قیمت ها جهت تعادل بازار وهمچنین صادرات کالاهای ایرانی توسط دولت محترم جمهوری اسلامی ایران به صورت متمرکز با مشارکت وزارتخانه های مرتبط با تاسیس سامانه ای،مشخصات همه شرکت ها و کارخانجات و تولیدی های ایرانی را همراه با کالاهاو محصولاتشان با قیمت وجزئیات کامل در آن ثبت  وبه مردم معرفی نمایند.

معرفی و اطلاع رسانی:با توجه به حکمی که ریاست محترم جمهور در مهر ماه سال 97 به وزیر کشور جناب رحمانی فضلی صادر نموده و ایشان رابه سمت ریاست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور منصوب نمودند این سامانه توسط دولت با مدیریت وزیر کشور و با همکاری ومشارکت چند وزارت خانه وسازمان های مرتبط مانند وزات صنایع و معادن ،وزارت کار،وزارت بازرگانی،سازمان استاندارد،صدا وسیما وغیره ایجاد و نظارت گردد با اطلاع رسانی  ومعرفی به مصرف کنندگان و شهروندان و تاجران داخلی و بین المللی کالای اصیل ایرانی رابه طور رسمی به همه اعلام کنند.

نظارت و حمایت از کالای ایرانی توسط مردم: با اختصاص قسمتی از این نرم افزار برای ثبت ارزیابی وارائه نقطه نظرات مشتریانی که اقدام به استفاده از کالا مینمایندمشخص تا افراد بتوانند نظرات خود را در خصوص کیفیت آن اعلام و نقاط ضعف و قوت را مطرح نمایند،در این روش هم تولید کننده به ذائقه و سلیقه مشتری آشنا شده و هم مسئولین می توانند با رصد رضایت مصرف کنندگان اقدام به حمایت و ارائه خدمات تشویقی به تولید کنندگان مانند معافیت از مالیات پرداخت وام و غیره بپردازند و هنگامی که نارضایتی از یک محصول و کالایی در سامانه توسط مصرف کننده گزارش گردد تولید کننده می بایست سریعا اقدام به رفع عیب نموده و سطح کیفیت کالای خود را به حد مطلوب برساند و دولت  نیز با حمایت های خود تولید کننده را در این خصوص کمک نماید، لیکن در صورت تکرار نارضایتی ازکیفیت کالا توسط مصرف کنندگان، متولیان سامانه آن تولید کننده و کالایش را از سامانه ملی ایرانی حذف تا آن کالا به مرحله مطلوب برسد ودر نرم افزار مذکور فقط کالاها و محصولاتی که دارای استانداردلازم و رضایت مشتری هستند ثبت شوند و مردم نیز به جهت اطمینان و اعتمادبه این نرم افزار که توسط چند وزارت خانه و سازمان نظارت می شودبا آسودگی خاطر اقدام به خریدکالای ایرانی می نمایند.

همچنین در ابتدای کار می توان کالاهایی که قطعات یا مواد اولیه آنها از خارج وارد می شود نیز ثبت ولی مشخص شود چه مقدار و چه قطعات و موادی وارداتی است تا هر شخص ایرانی که قادر به تولید آن مواد یا قطعه با همان کیفیت وزیرقیمت باشد اقدام به مشارکت وعقد قرارداد با سازنده داخلی نماید. تابا این شیوه به تدریج کلیه محصولات کاملا داخلی و ساخت ایران گردد. 

پیشگیری ازجرائم اقتصادی:جرم اقتصادی جرمی نیست که ویژگی اقتصادی داشته باشد ،بلکه جرمی است که آثار و تبعات سوء اقتصادی داشته باشد. برخی مصادیق مهم آن که در مجموعه قوانین کیفری وجود دارد عبارت است از: 1- قاچاق کالا وارز2-پولشویی 3-احتکار 4- ربا 5- رشاءوارتشاء 6-اخلال در نظام پولی و ارزی 7-اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی 8- اخلال در نظام تولیدی کشور. حال اگرسازمان های نظارتی وامنیتی که متولیان مبارزه با جرائم اقتصادی هستند با رصد سامانه مذکور می توانند هم از وقوع جرائم اقتصادی جلوگیری کنند و هم می توانند با مجرمان و اخلال گران اقصادی برخورد قاطع نمایند.بطور مثال وقتی نوسانات ارزی بوجودآید و تولیدکننده سود جوی که تمام مواد اولیه اش ومراحل تولیدش داخل کشور است اگر کالایش را احتکار نمود یا قیمت خودرا به این بهانه افزایش داد تا هم زیاده خواهی نماید و هم باقصد عناد به کشوربا عملیات روانی در جامعه نارضایتی بین مردم ایجاد کند وسعی در اثبات ناکار آمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران راداشته باشد. بتوان با آن برخورد صنفی وقضایی نمود تا متخلفین دیگر اقدام به این عمل ننمایند .   

افزایش تولید داخلی وصادرات:این نرم افزار به چند زبان در دنیا ترجمه شده تا بازرگانان بین المللی که قصد خرید یا گرفتن استعلام قیمت از کالاهای ایرانی راداشته باشند بتوانند در صورت با صرفه بودن کالای ایرانی نسبت به مشابه خارجی، مستقیم و بدون واسطه اقدام به خرید از خود تولید کننده ایرانی نمایند.

حمایت تولید کنندگان توسط مسئولین:با این سامانه می توان کلیه توانمندی های تولید کنندگان توسط مسئولین مربوطه تحلیل و بررسی و در زمانی که آن تولید کننده به دلیل نوسانات بازار یا ارز و یا هر علت دیگری دچار مشکل شد دولت توسط کارشناسان اقصادی، فنی وغیره به حمایت از او بپردازند.

نظارت بر بازار:بااجرای این طرح ضمن شناسنامه دار نمودن کالاها و تولید کنندگان چنانچه شخصی با سوء استفاده  بخواهد با ایجاد رانت یا قاچاق، کالایی را وارد کشور نماید و به عنوان کالای ایرانی با تقلب به فروش برساند به دلیل نداشتن مستندات کافی برای تولید در داخل کشور نمی تواند کالا را در سامانه ثبت کند وخریداران و مردم نیز با استعلام گرفتن از همین نرم افزار به راحتی از اصالت ایرانی بودن محصول اطمینان حاصل نموده و در نهایت با سامانه ملی (رسمی) کالای ایرانی مردم و مسئولین با کمک هم می توانند دررشد اقتصادی و پیشرفت کشور سهیم باشند.

ایجاد اشتغال:پس از راه اندازی سامانه به کلیه سازمانها و ادارات دولتی ،شرکتهای خصوصی ،تاجران و بازرگانان کشور که قصد خرید کالای خارجی دارند اعلام شود تا مشخصات کالای درخواستی را در سامانه رسمی کالای ایرانی ثبت نموده تا هر تولید کننده ایرانی که قادر به ساخت آن کالا یا دستگاه باشد آمادگی خود را در همان سامانه ثبت کند تا پس از توافق اقدام به انعقاد قرارداد نمایند.

مجوز خرید از خارج: زمانی مجوز خرید برای دستگاه خارجی صادر بشود که در خواست آن کالا یا دستگاه در سامانه مذکور ثبت شده باشد و هیچ یک از تولید کنندگان داخلی داوطلب برای ساخت آن دستگاه نشده باشند.مثال: سازمان هواشناسی اعلام می کند برای پیش بینی هوا، دستگاه های موجود فرسوده شده و جهت پیش بینی دقیق تر نیازاست دستگاه (الف) از کشور فرانسه خریداری شود. این درخواست در سامانه ثبت می شود که هر فرد یا سازمانی که می تواند آن دستگاه را بسازد اعلام کند ، که بطور مثال دانشگاه شریف و یک شرکت خصوصی اعلام می کنند توانایی ساخت آن دستگاه را دارندو پس از بررسی و جلسه با کارشناسان فنی هواشناسی در صورت توافق قرارداد منعقد می شود .

ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان: با توجه به اینکه بسیاری از افراد و جوانان مستعد کشورمان، توانایی ساخت بهترین دستگاه ها را دارند لیکن چون نمی دانند که بعد از ساخت دستگاه،آیا خریداری وجود دارد یا نه؟ از ایجاد ابتکار و ساخت دستگاه منصرف شده و انگیزه ای برای تولید ندارند لذا با اجرای این طرح جوانان خلاق بعد از انعقاد قرارداد با افراد یا سازمان سفارش دهنده ایرانی و خارجی با امید به آینده که محصولشان خریدار دارد با روحیه مضاعف شروع به کار و تلاش می کنند.

توجیه اقتصادی:ممکن است با برآورد قیمت تمام شده از هزینه های ساخت دستگاه ایرانی گران تر از خارجی بشود لیکن بعضی دستگاه ها و خدماتی وجود دارد که بعد از ساخت به خدمات پس از فروش نیاز دارد که با بررسی خدمات پس از فروش مشخص می شود که ساخت کالای ایرانی با خدمات پس از فروش به طور کلی باصرفه تر بوده درنتیجه تاجران و خریداران اقدام به سفارش از داخل کشور می دهند.

خواندن 566 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395