چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 14:25

افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی در حوزه معادن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در پی افزایش نرخ دلار در ماه‌های اخیر و در نتیجه افزایش درآمد محصولات معدنی، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو از افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی در بخش معدن خبر داد و افزایش نرخ دلار را تهدید و فرصت همزمان برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور دانست.

امیر صباغ - مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ، از افزایش سرمایه‌گذاری  شرکت‌های ایرانی در بخش معدن خبر داد و گفت: افزایش نرخ دلار باعث شده شمار زیادی از صنایع زیان‌ده شوند، اما در حوزه نفت، پتروشیمی و معادن که محصولات آن‌ها صادراتی است و با دلار فروخته می‌شود، شاهد رشد درآمد بودیم.  

وی افزود: ‌افزایش درآمد باعث توسعه سرمایه‌گذاری‌ در بخش معدن شده به طوریکه در حال حاضر فعالیت‌های اکتشافی و سرمایه‌گذاری‌های کوچک و متوسط توسط شرکت‌ها رو به افزایش است و این سرمایه‌گذاری‌ها عمدتا از از محل درآمد خود شرکت‌ها است و در آن‌ها از منابع مالی بانک‌ها استفاده نمی‌شود.

به گفته مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو در حال حاضر به جای فاینانس‌های بین‌المللی، تولیدکنندگان داخلی در بخش معدن سرمایه‌گذاری می‌کنند و افزایش قیمت دلار نیز باعث شده طرح‌های توسعه به تعداد محدودی تعریف شوند.

افزایش نرخ دلار فرصت و تهدید همزمان

صباغ با بیان اینکه سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه معدن همیشه محدود بوده و در حال حاضر جذب سرمایه‌ خارجی سخت‌تر هم شده است، گفت: در حوزه معدن تاکنون سرمایه‌گذار بزرگ نداشتیم و تنها پنج سرمایه‌گذار کوچک به صورت فردی در بخش فولاد، فروآلیاژ و واحدهای کوچک کنسانتره فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری‌های کوچک متاثر از شرایط هستند و به راحتی می‌توانند کارشان را متوقف کنند، اظهار کرد: حجم مالی پروژه‌های خارجی نهایتا شش میلیون دلار است بنابراین این پروژه‌ها خیلی کوچک هستند و سرمایه‌گذاری خارجی محسوب نمی‌شوند.

به گفته مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با توجه به کاهش ارزش پول ملی و ارزان تمام شدن نیروی کار، انرژی و حمل‌ونقل، سرمایه‌گذاری در ایران برای افراد خارجی به صرفه است بنابراین با وجود اینکه این افراد از جانب کشورهای خودشان برای خروج از ایران تحت فشار قرار می‌گیرند و مشمول محدودیت بانکی می‌شوند، باز هم به کار خود ادامه می‌دهند.

صباغ با بیان اینکه کاهش ارزش ریال هم‌زمان برای کشور فرصت و تهدید محسوب می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر افراد زیادی از کشورهای مختلف به سرمایه‌گذاری در ایران تمایل دارند چراکه همه چیز برای آن‌ها ارزان و استراتژی آن‌ها نیز برخلاف شرکت‌ها، کوتاه‌مدت است.

وی خاطرنشان کرد:‌ اما این وضعیت در مورد شرکت‌ها صدق نمی‌کند، چراکه شرکت‌ها استراتژی بلندمدت دارند و اقدام به سرمایه‌گذاری به نفع آن‌ها نیست.

منبع: ایسنا

خواندن 252 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395