چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 19:00

بیش از ۹ میلیون تن کالای اساسی وارد شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در نیمه نخست سال جاری بیش از ۹ میلیون تن کالای اساسی وارد ایران شده است.

براساس آمار گمرک ایران از تجارت خارجی نیمه نخست سال‌جاری بیش از ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تن کالای اساسی وارد کشور شده است که ۵۶ درصد از کل وزن واردات انجام شده در این مدت را به خود اختصاص داده است.

کل واردات ایران در شش ماهه نخست سال جاری ۱۶ میلیون و ۲۲۰ هزار تن به ارزش ۲۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار بوده که سهم کالاهای اساسی ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تن به ارزش چهار میلیارد و ۶۷۶ میلیون دلار بوده است.

بر همین اساس، در مدت مشابه سال گذشته، سهم کالاهای اساسی از نظر وزنی ۵۲ درصد از کل واردات بوده است و این حجم از کالاهای اساسی به ارزش چهار میلیارد و ۶۷۶ میلیون دلار از طریق گمرکات کشور وارد شده است که از نظر ارزش ۲۱ درصد از کل واردات کشور را دارد و این در حالی است که سهم کالاهای اساسی وارداتی آن در شش ماهه سال گذشته ۲۰ درصد بوده است.

ذرت، برنج، دانه‌های روغنی، دارو، روغن‌های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، کود، قند و شکر و گندم از جمله کالاهای اساسی است که طی شش ماه وارد شده است و این در حالی است که در این مدت واردات ذرت، دانه‌های روغنی، گوشت قرمز و جو با افزایش همراه بوده است.

براساس این گزارش، ۹۰ درصد کالاهایی که وارد گمرک می‌شوند، در کمتر از سه روز ترخیص شده و در این بین ترخیص کالاهای اساسی در اولویت قرار دارد.

گمرک ایران اعلام کرده است که گمرکات مهم ایران برای ترخیص کالاهای اساسی به طور شبانه‌روزی فعالیت می کنند تا وقفه‌ای در واردات این کالاها ایجاد نشود. به همین ترتیب در شش ماه نخست امسال روند واردات به کشور تغییری نکرده است.

گمرک همچنین در راستای تامین کالاهای اساسی، تسهیلاتی را برای ترخیص سریع‌تر این کالاها ارائه و با در اولویت قراردادن این کالاها در گمرکات اجازه حمل یک‌سره در مبادی ورودی را جهت آسان‌سازی فرآیند ترخیص این کالاها فراهم کرده است.

منبع: ایسنا

خواندن 252 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395