شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • نظارت‌های سَرسَری بر پروژه‌های عمرانی رقم می‌زند؛

  پشت‌پای آسفالت جاده‌ها برای ناوگان خودروها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

نیلوفر جمالی

عصر اقتصاد:  مسافرت های جاده ای در کشور به دلیل افزایش نرخ بلیت های دیگر وسایل حمل و نقلی بیشتر از قبل شده و دلیلی است برای اینکه بتوانیم بهتر از هر زمان دیگری جاده های کشور را از نزدیک لمس کنیم.

وقتی از جاده های کشور عبور می کنیم با ضعف زیرساختی و آسفالت های نادرست و مشکلات زیاد آنها روبرو می‌شویم که ثمره نظارت های نادرست بر پروژه های عمرانی است. تنها یک سفر از تهران به زنجان یا اصفهان و ... کافی است تا متوجه شویم که جاده های کشور در حد راه های روستایی که کمترین تردد را دارند دارای دوام و ثبات هستند چراکه بسیاری از این راه ها اکنون نیز پر از گرد و خاک و دست اندازهای خطرناکی است که به جد می تواند آسیب های بزرگی برساند.

بحث اولیه ما درباره وجود مشکلات موجود در جاده های کشور است که از جمله آنها می توان به ترک های جاده ای و چاله ها و گودال های کوچک و بزرگ میان لاین های مختلف اشاره کرد که با توجه به سرعت های مجاز تردد در این جاده ها و بزرگراه ها می تواند آسیبهای جانی و مالی شدیدی را رقم بزند.

هفته گذشته بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت کشور اعلام کرد که 5 میلیون تن قیر در کشور تولید می شود اما 9 میلیون تن در بازار کشور مصرف شده و معامله می شود. این در حالی است که بخشی از این قیر بدون هیچگونه هزینه ای در اختیار سازمان راهداری کشور قرار می گیرد تا بتواند توسط حواله هایی آنها را به پیمانکاران خود ارائه کند اما در این میان اتفاقاتی رخ داده که بنا به شواهد می توان گفت قیرهای مورد استفاده برای تهیه آسفالت های جاده ها و راه های کشور با کیفیت نامناسبی مواجه شده اند و به نظر می رسد، عده ای در این میان از اندازه های لازم برای ترکیب قیر، شن و ماسه برای تولید آسفالت متناسب با شرایط محیطی آن مسیر با خبر نیستند و پروژه های عمرانی را تبدیل به محلی برای کسب درآمد کرده اند.

این مخلوط های نادرست در عمل آثار نامناسبی برای زیرساخت ها و آسفالت ها کشور دارد و در نهایت نیز هزینه های ملی سر از میلیاردها تومان در می آورد. در واقع این روند، هزینه های هنگفتی را برای کشور رقم می زند که در شرایط فعلی فشاری دو چندان دارد چراکه در صورت درست و علمی بودن میزان این مخلوط ها بر اساس شرایط آب و هوایی و نوع خاک آن محل می تواند دوام و عمر بیشتری برای آنها در نظر گرفت.

لازم به ذکر است، عدم نظارت صحیح در پروژه های عمرانی علاوه بر اعمال هزینه های گزاف بر کشور، شان و ابهت نظارت را نیز زیر سوال برده و آن را خرد می کند. این موضوع ضرورت وجود نظارت های فراسازمانی در پروژه های عمرانی را بیش از قبل نشان می دهد تا بتوانیم بر کارفرمایان و پیمانکاران این حوزه تسلط بیشتری یافته و از هرگونه کم کاری جلوگیری شود.

وجود ضعف در جاده های کشور می تواند اسیب های جانی و مالی بسیاری در پی داشته باشد چراکه با وجود حرکت یک خودرو با سرعت 120 کیلومتر در ساعت یکوجود یک چاله و یا گودال در این میان در بهترین حالت می تواند باعث ترکیدن لاستیک و در بدترین حالت چپ کردن خودرو شود که هر کدام از این اتفاقات می تواند شرایط بدتر از خود را بوجود اورد که از جمله آنها تلفات جانی و حتی آتش گرفتن خودرو را در پی داشته باشد. نکته جالب توجه این است که در چنین شرایطی خسارت های وارده به خودروها را هیچ سازمانی تقبل نمی کند و مقصر این اتفاق نامشخص خواهد ماند. اما بی توجهی به استانداردها و کیفیت جاده ها فقط آسیب جانی و مالی ندارد بلکه عدم شفافیت در پیمانکاری را رقم می زند که آثار اجتماعی بسیاری خواهد داشت. وجود خاک در اطراف جاده ها بنا به دلایل مختف نیز باعث می شود تا با کوچکترین باد با کاهش دید به دلیل وجود گرد و غبار در مسیر حرکت خودرو دید راننده کاهش یافته و تصادفاتی را رقم بزند و همچنین بارندگی های بوجود آمده گِل‌ولای را در جاده‌ها بوجود آورده و تردد را دچار مشکل کند.

نکته جالب توجه این است که بنا به اطلاعات موجود سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در چند سال گذشته سفارش‌هایی برای اسکن شدن جاده ها توسط دستگاه اسکنر جاده ای موجود در ازمایشگاه فنی و مکانیک خاک داده و امار و اطلاعات ان را دریافت کرده است. با وجود این اسکنر تمامی نقاط ضعف جاده ها بررسی شده و حتی انواع ترک‌ها و نوع چاله ها و گودال ها و همچنین عمق آنها کاملا مشخص شده است و با جداول و همچینین رنگ های متفاوت برای نشان دادن میزان آسیب ها در هر بخش در اختیار سازمان قرار گرفته است حتی می توان بر اساس این امار مشخص کرد که هر کدام از این مشکلات با جه نوع آسفالت و همچنین چه ابزارهایی قابل رفع است.

اما با این وجود همچنان در جاده های کشور شاهد وجود ترک ها و چاله های بزرگ و کوچکی هستیم که تصادف ها و  صدمات مالی و جانی بسیاری را در پی دارد و هیچ بخشی نیز در مقابل این صدمات پاسخگو نبوده و گویا  رانندگان خودروها تنها مقصرهای حوادث جاده ای بوده و هستند.

 

 

 

 

خواندن 200 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395