شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 08:44

ایران در یک قدمی سومین کامیابی جهانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

هفته گذشته جلسات شش روزه  گروه ویژه اقدام مالی در پاریس که به بررسی وضعیت ایران در این خصوص می پرداخت، خبرساز بود. در آخرین جلسه روز گذشته این گروه بار دیگر به ایران به دلیل پیشرفت هایی که دراین مسیر داشته مهلت 4ماهه داد. دراین شرایط تایید CFT در شورای نگهبان گام بزرگی برای ایران در خروج از لیست خاکستری FATF خواهد بود.

گام مهمی که برای شرکای تجاری بین المللی ما نیز که قصد ادامه همکاری با ایران دارند و همچنین تسهیل در اجرای ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا برای تبادلات مالی با ایران در شرایط تحرم پیشرفت بزرگی محسوب می شود و عضویت در کنوانسیون FATF را می توان اقدامی ضد تحریم و خنثی کننده مهم ترین اهداف پیش روی دولت ترامپ برای فشارهای اقتصادی بر ایران دانست.

چند جلسه مهم در روزهای گذشته برگزار شد .  یکی از آنها جلسه رئیس جمهور با جمعی از قتصاددانان و نخبگان اقتصادی بود که اگرچه انتقادات و گله هایی از سوی کارشناسان اقتصادی به همراه داشت اما با توجه به سخنان رد و بدل شده و تصمیمات اتخاذ شده می توان نسبت به گشایش باب تبادل نظر میان اقتصاددانان و رئیس جمهور امیدوار بود. هرچند اقتصاددانان به جز گوش شنوا، به اجرا و عمل نیز نیاز دارند تا بتوانند تاثیر پیاده سازی نظریات و راهکارهای خود در حل بحران های اقتصادی کشور را مشاهده کنند. تصمیمات عملیاتی نکته ای است که رهبر انقلاب نیز در سخنان خود ضرورت اتخاذ آنها را به مسئولان گوشزد کردند.

سومین نشست ستاد تبلیغات اقتصادی دولت به ریاست رحمانی فضلی جلسه مهم دیگر هفته گذشته بود که تشکیل 5کارگروه ویژه برای مقابله با مشکلات اقتصادی و تعیین ٢٥ کارشناس از هر دستگاه اجرایی برای گزارش دهی به مردم از خروجی های این ستاد بود که می تواند کمک موثری در میدان مبارزه با حملات رسانه ای و جوسازی های روانی مخالفان نظام به ویژه در بازارهای اقتصادی باشد.

اما یک جلسه مهم دیگر قرار است در هفته جاری تشکیل شود و آن هم موضوع معرفی وزرای جدید به مجلس برای وزارتخانه هایی است که دچار استیضاح شده اند.   

در روزهای هفته گذشته بازارهای داخلی و خارجی همچنان به مسیر حرکت قبلی خود ادامه دادند. بازار سرمایه در هفته گذشته نیز مانند هفته ماقبل حرکت اصلاحی خود را ادامه داد. حجم معاملات، ارزش معاملات و دفعات داد و ستد در هفته گذشته نسبت به مدت مشابه هفته ماقبل بترتیب 46، 47 و 5.4 درصد کاهش را تجربه کردند اما شاخص کل بورس 1 هزار و 913 واحد افزایش یافت به این ترتیب این نماگر بازار سرمایه بازدهی 1 درصدی را تقدیم فعالان بازار سرمایه کرد.

در هفته گذشته گروه معدنی ها با مشکل صعود روبرو شدند. گروه معدنی و فلزی که در دو ماه گذشته بازدهی مناسبی را بدست آورده بودند به دلیل شناسایی سود توسط فعالان بازار سرمایه و عقب ماندن گروه هایی مانند خودرو سازی از فاز صعود سبب شد که گروه معدنی در هفته گذشته اندکی با افزایش عرضه مواجه شوند.

گروه خودرویی در هفته گذشته، با افزایش تقاضا و به تبع آن رشد قیمت را تجربه کردند. اختصاص نیافتن ارز 4200 به خودروسازی و جایگزینی این ارز با ارز نیمایی سبب شد که زمزمه های افزایش نرخ در قطعات خودروسازی به گوش برسد که همین امر موجب پویایی بهتر گروه خودرو در هفته گذشته بود.

همانگونه که در هفته ماقبل به حرکت اصلاحی بازار سرمایه در این روزها اشاره کرده بودیم. هر چند هفته گذشته متغیرهای حجم، ارزش و دفعات داد و ستد کاهش یافت اما صعود شاخص در هفته گذشته علی رغم کاهش متغیرهای بازار سرمایه به خوبی نشان دهنده حرکت اصلاحی است.

حرکت اصلاحی که در خلاف روند معمول بازار(حرکت صعودی) روی می دهد هر چند در خلاف حرکت بورس و منفی است اما با حرکت نزولی تفاوت هایی دارد. یکی از تفاوت ها کاهش سرعت در خلاف روند است که خود نشان دهنده مقاومت بازار در برابر جریان عکس است. در حالی که روند نزولی حتی از روند صعودی نیز تند تر است.

تفاوت دوم روند اصلاحی، شیب و درجه حرکت معکوس است که نسبت به حرکت اصلی از زاویه کمتری برخوردار است. همچنین کاهش حجم و ارزش معاملات در روند برگشتی نیز از علائم دیگر حرکت اصلاحی است.

بازار سرمایه در این روزها هر سه علامت حرکت اصلاحی را دارد. هر چند در حرکت اصلاحی حجم و ارزش معاملات کاهشی است اما در محدوده پایان حرکت اصلاحی، حجم و ارزش معاملات افزایش پیدا می کند. افزایش متغیرهای بازار سرمایه در انتهای محدوده اصلاحی، خود نشان دهنده ورود نقدینگی به دلیل جذابیت قیمتی پیش آمده است. نظر به این که هنوز علائم پایان روند اصلاحی مشاهده نشده است بورس منتظر روزهای جدید است.

بازار نفت در طول هفته گذشتی با ثباتی نسبی همراه بود و قیمت ها در حالی کاهش اندک هفتگی را نشان می دهند که گفته می شود ممکن است قیمت نفت تحت تاثیر تصمیمات سیاسی آمریکا و عربستان به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کند.

قیمت نفت، اوایل هفته در حالی که تنش های ژئوپلتیک بر سر ناپدید شدن روزنامه نگار برجسته سعودی در سرکنسولگری عربستان موجب نگرانی در مورد عرضه نفت شد، افزایش داشت، اما نگرانی ها در مورد چشم انداز بلندمدت تقاضا اندکی بر قیمت نفت تاثیر منفی گذاشت.

این افزایش قیمت به دنبال مشاهده علائمی حاکی از کاهش صادرات نفت ایران در آستانه آغاز اجرای تحریم های نفتی آمریکا در ماه نوامبر ادامه پیدا کرد.

اما رشد قیمت نفت با افزایش ذخایر نفتی آمریکا متوقف شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا حاکی است، میزان ذخایر نفت خام این کشور در طی هفته گذشته 6.5 میلیون بشکه افزایش داشته که چهارمین افزایش هفتگی متوالی بوده است. این افزایش تقریبا 3 برابر بیشتر از پیش بینی تحلیلگران بوده است. با وجود اینکه تولید نفت آمریکا در هفته گذشته به دلیل تاثیرات ناشی از طوفان مایکل 300 هزار بشکه کاهش داشت و به 10.9 میلیون بشکه در روز رسید، میزان ذخایر نفت خام این کشور به شدت افزایش داشته است.

اما با این حال ادامه تنش ها بر سر قتل روزنامه نگار سعودی توسط رژیم ریاض قیمت ها را بار دیگر با افزایش همراه کرد و نفت خام برنت در حالی به بالای 80 دلار رسید که هفته را نیز با قیمت 80.7 دلار آغاز کرده بود. بر این اساس می توان دریافت که بازار نفت با ثباتی نسبی همراه بوده است. ثباتی که در انتظار التهابی بزرگ نشسته و باعث شده است که کسی نتواند قیمت ها را پیش بینی کند.

 

 

خواندن 505 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395