شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 09:38

  نتیجه بخشی بسته های حمایتی در هاله ای از ابهام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد:  این روزها به دلیل نوسانات ارزی و مشکلات معیشتی مردم ، دولت تصمیم گرفته بسته‌های حمایتی را به اقشار آسیب‌پذیر جامعه اختصاص دهد.

روز سه‌شنبه ۱۷ مهرماه ، مجلس شورای اسلامی در جلسه غیرعلنی جزئیات پرداخت بسته‌های حمایتی دولت به اقشار آسیب‌پذیر را اعلام کرد. در این نشست مقرر شد ۲۰ میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر جامعه شامل شش میلیون حقوق بگیر و ۱۴ میلیون نفر از اقشار مختلف که کمتر از سه میلیون تومان درآمد دارند، طی شش ماه آینده در دو مرحله بسته حمایتی دریافت کنند. در هر مرحله حدود ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود که مجموع این پرداختی‌ها به ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

در این خصوص روز گذشته سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سرپرستان خانوار با درآمد کمتر از ۳ میلیون، مشمول سبد کالا می شوند،  گفت: جمعیت تحت پوشش و مبلغ قابل شارژ در نشست یکشنبه دولت نهایی می شود.

محسنی بندپی درباره جزئیات بسته حمایتی برای اقشار مختلف جامعه می گوید که طی دو ماه گذشته بحث‌های مختلفی در خصوص مکانیزم‌ حمایت از اقشار مختلف جامعه در قالب کالاکارت، سبد غذایی یا کوپن الکترونیک در سطح دولت انجام شد.

در نهایت جمع بندی به این صورت شد که حمایت اجتماعی به صورت سبد کالایی از اقلام مورد نیاز و اساسی جامعه باشد به این ترتیب که مبلغی در چند نوبت به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

لذا تلاش کردیم تا شناسایی جامعه برخوردار از این حمایت اجتماعی با بیشترین ضریب اطمینان باشد.

بنابراین کارشناسان و گروه‌های آماری در حال بررسی گروه‌های مختلف جامعه هستند تا نهایتا در روز یکشنبه عصر در نشست هیأت دولت افراد برخوردار، میزان مبلغ و دفعات شارژ اعتبار کارت‌های بانکی تا پایان سال، مشخص و نهایی شود.

به گفته سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، مبلغی که در کارت  بانکی سرپرستان خانوار در قالب حمایت اجتماعی واریز می شود، به صورت نقدی قابل برداشت نیست و صرفا برای تامین اقلام اساسی سبد کالایی قابل هزینه است.

طبق تصمیمات گرفته شده علاوه بر افراد تحت پوشش کمیته امام، سازمان بهزیستی و نهادهای حمایتی، بیمه شدگان تامین اجتماعی با حقوق کمتر از ۳ میلیون تومان و مستمری بگیران نیز مشمول این حمایت اجتماعی می شوند.

بازنشستگان بسته حمایتی دولت را دریافت می کنند

همچنین مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این خصوص می گوید که با مشخص شدن شکل و شرایط بسته حمایتی دولت از اقشار آسیب پذیر، بازنشستگانی که زیر ۳ میلیون حقوق دریافت می کنند نیز بسته حمایتی را دریافت خواهند کرد.

مددجویان کمیته امداد، بسته های حمایتی دریافت می کنند

    به گفته رئیس کمیته امداد با توجه به اینکه مستمری نیازمندان در سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافت است ،کمک های دیگری در قالب بسته های حمایتی به مددجویان این نهاد، بهزیستی و دیگر اقشار نیازمند تعلق خواهد گرفت.

بنابراین برای بهبود وضعیت معیشتی مددجویان کارهایی انجام شده از جمله اینکه سال گذشته از محل تبصره 4 ، مستمری مددجویان به غیر از یارانه، سه برابر افزایش یافت و در سال 97 نیز 14 درصد به این مستمری اضافه شد و اعطای بسته های حمایتی هم هفته آینده به تصویب مجلس خواهد رسید.

همچنین چندی پیش "حمید حاج اسماعیلی" کارشناس بازار کار در خصوص ارائه بسته های حمایتی به عصراقتصاد ، گفت : در ایران به دلیل مشکلات اقتصادی ، سطح زندگی و قدرت خرید مردم کاهش یافته است . باید در شرایط فعلی به دلیل عدم امکان افزایش دستمزدها ، با روش های دیگری برای افزایش رفاه سطح زندگی مردم تلاش کرد.

وی افزود : یکی از روش ها بسته های حمایتی  است ، اما اینکه بسته های حمایتی برای کدام قشر از جامعه تعیین شده ، تا زمان اجرا مشخص نمی شود.

این کارشناس بازار کار ادامه داد : دولت باید با پرداخت ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی را با قیمت کمتر در اختیار افراد قرار دهد وبهتر است که ماهانه این بسته های حمایتی در اختیار افراد نیازمند قرار گیرد.

حاج اسماعیلی بیان داشت :  با توزیع بسته های حمایتی، تورم موجود از بین نمی رود و لذا باید ایجاد ثبات اقتصادی در قیمت ها اولویت دولت قرار گیرد.

تقویت بخش تولید در اولویت باشد

این کارشناس بازار کار تصریح کرد : دولت باید حمایت از تولید و بنگاه های تولیدی را در دستور کار قرار داده که این امر منجر به رفع مشکلات خواهد شد .

وی با اشاره به ضرورت کمک رسانی به معاش مردم ، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دستمزدهای فعلی کفاف نیازهای روزمره را نمی دهد ، دولت با توزیع بسته های حمایتی تا حدودی می تواند مشکلات مردم را بر طرف کند .

این کارشناس بازار کار یاد اور شد : در شرایط فعلی توزیع بسته های حمایتی مُسکن موقت است و لذا باید با اجرای کار کارشناسی توسط دولت ثبات به بازار برگردد.

همچنین طی روزهای گذشته نیز "محمدرضا واعظ مهدوی"مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان وعشایر در خصوص بسته های حمایتی به خبرنگار ما ، گفته بودکه سیاست های حمایتی دولت را صرفا نمی توان به بسته های حمایتی محدود کرد . در کشور به دلیل موج گرانی ، تغییرقیمت ها وتحت تاثیر قرار گرفتن سطوح مختلف کالایی ، سیاست های حمایتی اتخاذ شده است .

وی افزود : دولت در تلاش است با ارائه  بسته های حمایتی به  افراد کم در آمد ، خانوارهای  تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از این اقشار جامعه حمایت کند.

مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان وعشایر ادامه داد  : دولت با ارائه بسته های حمایتی وسایر کمک ها ، قصد مقابله با سیاست های پرتنش اقتصادی را داشته است و همچنین با  ارائه بسته های حمایتی در صدد است تا مانع تزریق نقدینگی شود و با ارائه این بسته ها ،تورم ناشی از پرداخت های نقدی را مهار کند.

بسته حمایتی دولت باید نجات‌بخش اقشار کم درآمد باشد

همچنین روزگذشته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه اقشار کم درآمد همچون زنان سرپرست خانوار و کارگران باید سهمی از بسته حمایتی دولت داشته باشند از دولت خواست تا تمام افراد کم درآمد را در این بسته مدنظر قرار دهد.

زهرا ساعی به خانه ملت گفته است که  در مورد سهم زنان سرپرست خانوار و کارگران از بسته حمایتی دولت که نشستی به منظور تصمیم گیری نهایی برای نحوه اجرای آن، یکشنبه در کمیسیون متبوعش برگزار می‌شود، دو موضوع مطرح است، اول اینکه دولت باید حمایت ویژه ای از اقشاری که تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند همچون زنان سرپرست خانوار، معلولان و اقشار کم درآمد داشته باشند.

موضوع دیگر این است که دولت باید دهک‌های پایین جامعه که تحت پوشش هیچ کدام از دستگاه‌های حمایتی قرار ندارند نیز در قالب این بسته حمایتی برنامه‌ریزی کند.

چندی پیش  "حسین راغفر "عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با اشاره به  طرح بسته‌های حمایتی گفته بود که اگر بسته‌های حمایتی را بخواهیم برای اقشار ضعیف جامعه در نظر داشته باشیم طرح بدی نیست اما مساله مهمتر اشتغال است که باید برای آن هم بسته‌های فرصت‌ شغلی طراحی شود، در حالی که تنها چیزی که در بسته‌های موجود وجود ندارد همین بحث اشتغال است.

راغفر با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی  ریشه در سیاست های اشتباه دولت دارد، می گویدکه در زمان صحبت های رئیس جمهور ایران و آمریکا هیچ واکنشی از سوی بازارها مشاهده نشد، عمده دلیل این موضوع زمان نامناسب بود، از سوی دیگر باید گفت درصد اندکی  از  مشکلات اقتصادی کشور ریشه در معضلات خارجی دارد.

وی با بیان این که بحران اقتصادی کشور در نیمه دوم سال به فاجعه اقتصادی تبدیل خواهد شد، معتقد است که  در حال حاضر حقوق و دستمزدها کفاف هزینه های خانوار را نمی دهد. قشر متوسط و رو به پایین جامعه از بحران های کنونی بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد و می توان گفت که مردم به خصوص فقرا روز به روز فقیر تر می شوند.

در پایان لازم به ذکر است باتوجه به اینکه نوسانات اخیر ارزی و افزایش قیمت ها در بازار آسیب بسیاری به معیشت اقشارضعیف جامعه وارد کرده است ، حال این سوال مطرح است که ارائه بسته های حمایتی می تواند پاسخگوی بخشی از نیازهای اقشار آسیب پذیر جامعه باشد یا خیر ؟

معیار گزینش  افراد برای ارائه بسته های حمایتی در کشور چیست و آیا امکان شناسایی دقیق  افراد نیازمند به این بسته ها درکشور و جود دارد؟ آیا اقدام دولت در ارائه بسته های حمایتی  به نارضایتی عمومی در جامعه دامن نخواهد زد .

لذا امیدواریم توزیع  عادلانه بسته های حمایتی، بتواند بخشی از نیازهای اقشار ضعیف جامعه را  برطرف کند.

 

 

 

 

 

خواندن 600 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395