شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 09:57

اطلاعات تکميلي

  •       باوجود تأکید بر خشک‌سالی در کشور

دشت مغان تا ۳۰ سال آینده مشکل کم‌آبی نخواهد داشت    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سونیا یزدان پناه

 

عصر اقتصاد: هفته گذشته جلسه معارفه شرکت «کشت و صنعت و دام‌پروری پارس»، یکی از زیرمجموعه‌های بانک ملی هم‌زمان باعرضه اولیه سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار برگزار شد.

به گزارش خبرنگار عصر اقتصاد، ارسلان کاظم پور، عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل این شرکت که با نماد «زپارس» در بازار سرمایه حضور دارد با اشاره به اینکه این شرکت در بهمن 66 با سرمایه اولیه 10 میلیون تومانی در استان اردبیل شهرستان گرمی به ثبت رسیده و مرکز اصلی آن در شهرستان پارس‌آباد اردبیل واقع‌شده، گفت: موضوع فعالیت این شرکت که دارای سال مالی منتهی به آذر و 136 نیروی انسانی است، تولید انواع محصولات کشاورزی، دامی، باغی و تهیه و اجرای طرح‌های مربوط به امور کشاورزی، دام‌پروری، پرورش طیور، آبزیان، باغداری و تولید محصولات خارج از فصل و به عبارتی تولید محصولات گلخانه‌ای است.

وی افزود: برای نیل به این اهداف شرکت بدون حصر، مجاز به اقدامات ایجاد مرکز تحقیقات، انجام مطالعات پژوهشی و تحقیقی و تولید بذر و نهال با به کار بردن روش‌های جدید علمی و فنی به‌منظور بهره‌وری بیشتر و بهتر و همچنین ایجاد تأسیسات و صنایع لازم جهت تولید، تبدیل، فراوری و توزیع محصولات کشاورزی، سرمایه‌گذاری و مشارکت متقابل در مؤسسات و شرکت‌های داخلی و خارجی و مؤسسات آموزشی و پژوهشی در حدود و مقررات مربوطه، انجام هرگونه عملیات و معاملات باغبانی و واردات و صادرات که برای تأمین منافع شرکت ضروری و به‌صرفه و صلاح است.

به گفته این مقام مسئول به‌طورکلی ۱۸۰۰ هکتار اراضی زراعی شرکت بوده و دارای ۷۵۵۰ لیتر حق آبه است که بخشی از آن از رودخانه ارس است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دام‌پروری پارس اظهار داشت: ۱۴ مگاوات برق و ۶۰۰ هکتار جنگل سوزنی‌برگ و ۷۰۰ هکتار باغ درحال‌توسعه، سرمایه‌های این مجموعه است.

وی تصریح کرد: یک واحد دام‌پروری با ۲۲۰۰ رأس جمعیت گاوی داریم که روزانه ۴۳ تن شیر تولید می‌کند. در نظر داریم تعداد دام‌ها را به ۵۰۰۰ رأس افزایش دهیم.

کاظم پور اعلام کرد: محصولات زراعی شرکت گندم، جو، سویا کلزا و بذر ذرت است.

وی با اشاره به توسعه ظرفیت‌های این شرکت، تأکید کرد: در تلاش هستیم عملکرد شرکت را در واحد سطح به ۴۰ درصد افزایش دهیم. بر همین اساس به دنبال کشت محصولات دارای ارزش‌افزوده بیشتر هستیم.

کاظم پور در پاسخ به خبرنگار عصر اقتصاد در خصوص نحوه آبیاری شرکت در دشت مغان و استفاده این شرکت از سفره‌های زیرزمینی گفت: در مغان از آب‌های زیرزمینی استفاده نمی‌شود، و تماماً از رود ارس با استفاده از سد ارس آبیاری شرکت صورت می‌گیرد که سد خدا آفرین هم در شرف احداث است. از سد میل مغان 90 مترمکعب آب برای کل 90 هزار هکتار دشت مغان آب استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر آبیاری 73 هزار هکتار از اراضی دشت مغان هم از سد خدا آفرین تأمین می‌شود و از هیچ چاه یا قناتی برای این آبیاری‌ها استفاده نمی‌شود. درواقع می‌توان گفت دشت مغان هیچ مشکلی ازلحاظ آب ندارد و تا 30 سال آینده هم آر این لحاظ دچار مشکل نخواهد شد. می‌توان گفت متأسفانه این دشت هرز آب هم دارد.

وی در خصوص مشکلات هرز آب دشت مغان اظهار داشت: احتمال سیلاب و سیل در این دشت وجود دارد. چون آبیاری‌ها به‌صورت نشتی و سنتی انجام می‌شود. مدول آبیاری بالای یک لیتر در هکتار است. یعنی یک لیتر در ثانیه در هر هکتار. چون آب بیشتری مصرف می‌شود و خاک رسی هم آب بیشتری در خود نگه می‌دارد متأسفانه در این دشت‌ها زه آب داریم.

این مقام مسئول از برنامه اجرای تبدیل ۴۲۰۰ هکتار اراضی دیم به آبی با استفاده از ۸۹ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: از این طریق تجهیزات آبیاری تحت‌فشار توسط دولت طی دو سال در اختیار قرار می‌گیرد.

وی افزود: این شرکت علاوه بر تولید محصولات استراتژیک شامل گندم، جو، سویا، کلزا، به‌صورت انحصاری بذر ذرت رقم ۷۰۴ را تولید می‌کند و به مدت دو سال با شرکت اورالیس فرانسه برای تولید بذر کلزای زمستانه (تنها تولیدکننده) همکاری دارد. بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت جهاد کشاورزی منعقدشده طی دو سال آینده باید هزارتن بذر هیبرید کلزای زمستانه توسط "زپارس" تولید شود که کل نیاز کشور به این بذر پوشش داده خواهد شد و از این طریق بیشتر از ۳۰ میلیارد تومان در سال گردش مالی خواهد داشت.

 

خواندن 227 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395