یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 00:00

خرید نفت در بورس، سرمایه گذاری ناسیونالیستی  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد: تحریم نفت ایران بدون شک تا حدودی بر صادرات تاثیر خواهد گذاشت. در این راستا مکانیزمی ایجاد شده است تا نفت خام در بورس به فروش برسد و توسط بخش خصوصی یا صادر و یا در داخل استفاده شود. با این وجود بسیاری بر این باورند که خرید نفت خام در بورس سود چندانی را به همراه نخواهد داشت. اما مساله این است که این سرمایه گذاری که سودی معقول را در بر دارد، در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی به سر می برد، می تواند مشکلات بسیاری را حل کند. بر این اساس چنین سرمایه گذاری را می توان یک حرکت وطن دوستانه تلقی کرد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت در خصوص عرضه نفت در بورس گفت: پیش بینی می شود روزانه یک میلیون بشکه نفت در بورس به فروش برسد و این فروش از آنجایی که توسط بورس هدایت می شود، کاملا شفاف است. همچنین منابع لازم برای خرید در ایران وجود دارد.

علی کاردر در ادامه گفت: شرایط سفته بازی برای خرید نفت در بورس وجود ندارد. اما باید سرمایه گذار تا حدودی هم به فکر کشور خودش باشد و با در نظر گرفتن یک سود معقول سرمایه گذاری کند. به عبارت دیگر یرمایه گذار باید ناسیونالیست باشد.

وی همچنین در خصوص فروش نفت توسط خریداران از بورس، گفت: هیچ قید و شرطی برای فروش وجود ندارد و خریداران می توانند با بازاریابی، محصول را به کشور های دیگر صادر کنند. همچنین محموله ها در سایز هایی در نظر گرفته می شود که حمل و نقل آن نیز ممکن باشد.

کاردر همچنین گفت: مقدمات لازم برای عرضه نفت خام در بورس انرژی فراهم شده و شرط شرکت در معامله، تنها پرداخت معادل ریالی ۱۰ درصد ارزش سفارش به صورت نقدی پیش از آغاز عرضه است و نخستین عرضه، ششم آبان ماه امسال انجام می شود.

وی با بیان این ‎که تسویه معامله به صورت ۲۰ درصد ریالی (نقدی) و ۸۰ درصد ارزی (اعتباری) خواهد بود، افزود: قیمت پایه براساس قیمت‎های معاملاتی امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران به میزان ۷۹ دلار و ۱۵ سنت در اطلاعیه عرضه اعلام شده و قیمت نهایی فروش براساس نوسان قیمت نفت خام تا زمان تحویل، تعدیل می شود و مبنای محاسبه قرار می‎ گیرد.

معاون وزیر نفت، سود معامله نفت خام در بورس را معقول عنوان کرد و گفت: الگو‎های سفته ‎بازی شاید در کوتاه ‎مدت سود آوری خوبی داشته باشد، اما در بلندمدت نمی ‎تواند به عنوان یک راهکار سرمایه ‎گذاری استفاده شود. کسانی که برای خرید نفت خام به میدان بورس انرژی می‎ آیند، در کنار کسب سود که البته انتظار منطقی و عاقلانه ‎ای است، منافع کشور را نیز مدنظر قرار دهند.

مدیر عامل شرکت ملی نفت در خصوص جزئیات بسته حمایتی اروپا نیز، به عصر اقتصاد گفت: فعلا این بسته تنها یک کانسپت است و باید مذاکرات زیادی برای عملیاتی شدن این طرح انجام شود و به نظر می رسد، زمان بر باشد.

کاردر در پاسخ به پرسشی در خصوص این که بسته حمایتی اروپا که صد پالایشگاه کوچک را برای خرید نفت ایران در حدود یک میلیون بشکه در روز معرفی کرده است، گفت: این پالایشگاه ها اروپایی هستند، اما این که طرح نهایی شود، به نظر می رسد زمان بر باشد.

وی در ادامه گفت: باید با تک تک این پالایشگاه ها مذاکره شود و برای بلندینگ نفت در جهت استفاده این پالایشگاه ها اقدام شود که این امر مستلزم برنامه ریزی است و نیاز به زمان دارد.

کاردر در ادامه به تمهیدات شرکت ملی نفت ایران برای پرداخت بدهی‎ ها اشاره کرد و گفت: در بخش‎ هایی که رقم بدهی‎ ها بزرگ نیست، سازوکارهایی برای پرداخت بدهی ‎ها تعریف کرده ‎‎ایم و در باقی موارد، شرکت ملی نفت ایران به منظور پرداخت بدهی ‎های حال شده به پیمانکاران، اوراق بهادار (تعهدنامه) ۲ساله منتشر و به پیمانکاران ارائه می‏ کند که پیمانکاران می ‎توانند از این اوراق بهادار به عنوان ضمانت ‎نامه قابل قبول در مناقصات و قرارداد های شرکت ملی نفت هم استفاده کنند، همچنین خریداران نفت و فرآورده‎ های نفتی می ‎توانند این اوراق را به عنوان ضمانت خرید اعتباری به شرکت ملی نفت ارائه دهند.

وی در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده در بخش اجرای بسته‎ های طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت پرداخت و با اشاره به امضای یک قرارداد، برگزاری هشت مناقصه و آماده شدن اسناد مناقصه باقیمانده، اعلام کرد: در اجرای این طرح، برای نخستین بار در صنعت نفت، فهرستی از اقلامی که باید از داخل کشور خریداری و تامین شود، آماده شد و البته تمهیداتی را نیز در نظر گرفته‎ ایم که پیمانکاران برای تامین کالاهایی که در داخل موجود نیست نیز با مشکل رو به رو نشوند.

کاردر با اشاره به راهکارهای تامین منابع مالی برای اجرای این بسته‎ ها گفت: با همکاری بورس، الگوی عرضه اوراق منفعت را طراحی و مجوزهای لازم را دریافت کرده ‎ایم که این اوراق با نرخ ۱۹ درصد عرضه خواهد شد.

به گفته وی، به این منظور در یک ماه آینده بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت منتشر و عرضه می‏ شود و به جز اوراق منفعت، بخش قابل توجهی از منابع مورد نیاز طرح، از محل عواید ناشی از تولید اضافی میدان ها تامین خواهد شد.

کاردر درباره مذاکراتی که در قالب قرارداد های جدید نفتی دنبال می‏ شود، گفت: برای سه میدان در حال مذاکره‎ ایم؛ همچنین با خروج توتال از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، اطلاعات مهندسی، نقشه ‎ها و ... در اختیار شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI)  قرار گرفته است.

وی گفت: توافقنامه ‎ای که بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم پرگس برای توسعه میدان کرنج امضا شده بود، به زودی نهایی و قرارداد آن امضا می ‎شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بار دیگر بر راهبردهای این شرکت مبنی بر حرکت از سمت حاکمیت به سمت کارفرمایی، تغییر ساختار کارفرمایی و برون‎ سپاری و خصوصی‎ سازی تاکید کرد و افزود: در مسیر برون‎ سپاری فعالیت‎ ها می ‎توان به واگذاری بهره‎ برداری میدان آزادگان، واگذاری تلمبه ‎خانه غرب کارون، امضای قرارداد احداث مخازن ذخیره ‎سازی نفت خام بندر جاسک (BOT)  و واگذاری تکمیل پروژه NGL خارک اشاره کرد.

کاردر درباره راهبرد واگذاری جمع ‎آوری گازهای مشعل این شرکت نیز به امضای قرارداد بهسازی و احداث تاسیسات جمع ‎آوری گازهای مشعل با هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون اشاره کرد و درباره اقدام های جاری در این زمینه گفت: شرکت نفت و گاز اروندان، مزایده فروش گازهای مشعل منطقه جفیر را به میزان ۵۰ میلیون فوت مکعب در روز در دستور کار دارد و شرکت نفت مناطق مرکزی نیز قرار است مزایده فروش گازهای مشعل میدان های چشمه‎ خوش، دهلران، سرکان/ماله‎ کوه، سروستان/سعادت ‎آباد و نفت ‎شهر/سومار را به میزان ۲۴۰ میلیون فوت مکعب در روز برگزار کند. همچنین با شرکت پتروپالایش مسجد سلیمان برای جمع ‎آوری گازهای مشعل منطقه مسجد سلیمان تفاهم نامه‎ ای امضا کرده‎ ایم.

وی یادآور شد: با همه محدودیت‎ های پیش ‎آمده، اجازه نمی ‎دهیم فعالیت ‎های توسعه ‎ای صنعت نفت خدشه‎ دار شود و امیدواریم جامعه علمی و دانشگاهی نیز ما را در این مسیر یاری کند.

مدیرعامل شرکت نفت همچنین در پاسخ به پرسش دیگر عصر اقتصاد مبنی بر این که آیا صادرات نفت بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی یک میلیون بشکه کاهش یافته است، گفت: خوشبختانه آمار های آژانس بین المللی انرژی در خصوص صادرات ایران صحیح نیست و فروش نفت تا این حد کم نشده است.

 

 

 

خواندن 210 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395