یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 10:58

اطلاعات تکميلي

  • یک نماینده مجلس با انتقاد از ممنوعیت‌های صادراتی تأکید کرد:

سیاست‌های نامناسب در ممنوعیت صادراتی تحمیل هزینه‌های اضافی به جامعه کشاورزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: تجارت خارجی یکی از مولفه های مهم در توسعه اقتصادی و منبع تامین درآمدهای ارزی برای سرمایه گذاری در تکنولوژی جدید و افزایش توان تولیدی اقتصاد کشور می باشد. در سال جدید وجود تحریم ها و بخصوص تحریم نفتی درآمد ارزی کشور را با تغییرات زیادی روبرو کرد و اقتصاد کشور را متاثر ساخت. 

توجه به این مطلب لزوم ایجاد تنوع در محصولات صادراتی و اهمیت و تاکید بر تجارت محصولات غیرنفتی را به وضوح نشان می دهد. در این بین توجه به تجارت بخش کشاورزی با توجه به اهدافی همچون خودکفایی و امنیت غذایی و امکان ارز آوری بالای این بخش اقتصادی حائز اهمیت است.

در تیرماه جاری طی ابلاغ دستورالعملی از سوی علی اکبر شادمانی، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ، صادرات ۱۸ قلم کالای اساسی و ضروری کشاورزی تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد. پیرو بخشنامه های مربوط ، فهرست اقلام صادراتی شامل ذرت، گندم، آرد، جو، جو دوسر، دانه های روغنی، روغن خام و پالم، یونجه، کاه و کلش، پودر ماهی و گوشت، انواع سبوس، کنجاله سویا، سایر کنجاله ها، تفاله ها، خوراک آبزیان، افزودنی خوراک آبزیان، چاودار و سورگوم اعلام شد.

همچنین محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رییس کل گمرک ممنوعیت صادرات انواع کاغذ شامل کاغذ چاپ، بسته‌بندی و روزنامه، انواع پیژو، انواع شیرخشک سنتی، انواع شیرخشک اطفال، چای فله و بسته‌بندی و کره در بسته‌بندی‌های بالای ۵۰۰ گرم را  نیز از ابتدای شهریورماه اعلام کرد.

 این موضوع حاشیه ساز شد . زیرا دامداران معتقد بودند که این اقدام دور زدن قانون بوده و اعلام ممنوعیت یا عدم ممنوعیت برای صادرات محصولات کشاورزی براساس قانون وظیفه جهاد کشاورزی است.

این در حالی است که براساس بند «الف» قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی مسئولیت تجارت اعم از صادرات، واردات و تنظیم بازار داخلی محصولات و کالاهای اساسی زراعی باقی و گیاهان دارویی شامل گندم، برنج، جو، ذرت، پنبه وش، روغن دانه‌های روغنی، تاید، سیب‌زمینی، پیاز، حبوبات، سیب، پرتقال، خرما، کشمش، قند، شکر و کنجاله و همچنین محصولات دامی، طیور و آبزیان شامل شیر و فرآورده‌های لبنی، گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم‌مرغ و نیز پیله ابریشم به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.

ممنوعیت صادراتی محصولاتی چون گوجه فرنگی و سیب زمینی که با سبد خانوار در ارتباط بود به یکباره موجی از افزایش قیمت و اعتراضات را به همراه داشت. برخی فعالان اقتصادی ممنوعیت صادرات را دلیل افزایش قیمت می دانستند و برخی دیگر این امر را موجب کاهش قیمت بیان کردند.

ممنوعیت صادرات عامل کاهش قیمت محصولات در بازار

سیف‌الله عسگرخانی ، رئیس اتحادیه بارفروشان البرز با اشاره به افزایش قیمت گوجه فرنگی معتقد بود که اگر گوجه فرنگی به اندازه کافی در کشور  تولید می‌شود بنابراین کاهش تولید به دلایلی چون کم‌آبی دلیل گرانی این محصول نیست.

وی صادرات گوجه فرنگی را به کشوری چون عراق عامل گرانی می دانست و اظهار داشت : مشتریان عراقی به طور مستقیم محصول گوجه فرنگی را با قیمتی که برای کشاورز سودآور بود خریداری می‌کردند و همین موضوع باعث شده بود گوجه فرنگی تولیدی وارد بازار داخلی نشود و قیمت آن افزایش یابد.

رئیس اتحادیه بارفروشان البرز خاطرنشان کرد: اگر صادرات سیب‌زمینی مانند گوجه فرنگی ممنوع نشود طی چند روز آینده شاهد افزایش قیمت این محصول نیز خواهیم بود.

ممنوعیت صادرات ، تحمیل هزینه به جامعه کشاورزی

احمدعلی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اعمال ممنوعیت های صادراتی را تحمیل هزینه به جامعه کشاورزی عنوان کرد و افزود : بیماری تارعنکبوتی در اقتصاد کشاورزی کشور در طول سالهای  گذشته نیز وجود داشته است ، به دلیل دخالت دولت‌ها و سیاست‌های نا مناسب آنها قیمت‌ها در بازار واقعی نیست به همین خاطر کشاورزان به صورت نامطلوبی برای تولید و عدم تولید محصولات هدایت می‌شوند راه حل آن در برخورد عالمانه و آگاهانه مسائل کشاورزی و بهبود ساختارهای بازار رسانی محصولات است که در همه سال‌های گذشته در مدیریت کشاورزی کشور نسبت به آن غفلت شده است. می‌توان با اعمال تعرفه‌های موثر محصولات را بین مصرف داخلی و صادرات آن تقسیم کرد.

ممنوعیت ناگهانی صادرات محصولات کشاورزی ، اقدام درستی نبوده است

حجتی وزیر جهاد کشاورزی در واکنش به مباحث مطرح شده ، مبنی بر اینکه ممنوعیت ناگهانی صادرات محصولات کشاورزی طی هفته های گذشته اقدام درستی نبوده است، گفت: ما ٥ میلیون تن تولید گوجه فرنگی در کشور داریم که امسال طی دو الی سه ماه نزدیک به یک میلیون تن گوجه و رب آن از کشور صادر شد، آیا این اتفاق نیازمند عکس العمل بود یا خیر؟

وی افزود:قبول داریم ممنوعیت صادرات تصمیم عجولانه ای بود. اما بهرحال این مساله نیازمند واکنش بود چراکه ما نمی توانستیم شرایط را رها کنیم، ما مسئول هستیم. اگر این روند ادامه می یافت اتفاقات خوبی رخ نمی داد. در این صورت رسانه های داخلی، خارجی، مجازی و غیرمجازی ایجاد وحشت می کردند و روان مردم را بهم می ریختند.

وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه وضعیت ذخایر کالاهای استراتژیک خوب است و مشکلی نداریم، گفت: ٨٠ میلیون نفر می خواهند از محصول گوجه استفاده کنند، البته عده ای از تصمیم ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی آسیب دیدند ولی حتی اگر تصمیم درست هم می گرفتیم باز عده ای آسیب می دیدند.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری با بیان اینکه ما مدعی نیستیم که هرآنچه فکر می کنیم درست و آنچه انجام می دهیم بی عیب و نقص است، اظهار داشت: سرنوشت همه ما یکی است و ما همه در یک کشتی نشسته ایم بنابراین نباید طوری اظهار نظر کنیم که فقط منافع خودمان را در نظر داشته باشیم.

حجتی با اشاره به اینکه شرایط خاصی در مملکت ایجاد شده و این شرایط در روند کارها اختلال ایجاد می کند، گفت: این اختلال فقط مربوط به بخش خصوصی نیست و حتی بخش دولتی نیز درگیر شده است.  ما می گوییم در جنگ اقتصادی سختی هستیم و دوران دشواری را پشت سر می گذاریم. بنابراین مقرراتی که بر خود ما حکومتی ها نیز ناظر است تحت تأثیر این مسائل، پس و پیش می شود.

به گزارش عصر اقتصاد ، طبق آمار منتشر شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت،  مجموع 2/3 میلیون تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش 9/2 میلیارد دلار از کشور صادر گردیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب 27 و 26 درصد رشد نشان می دهد.

همچنین ارزش صادرات محصولات گل و گیاه، خشکبار،محصولات حیوانی، میوه و تره بار، شیرینی و شکلات و صنایع تبدیلی طی شش ماهه نخست سال جاری به ترتیب 620،370،589،315،488،253 میلیون دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ترتیب  40 ،  5/10، 36،28،63،25 درصد رشد را نشان می دهد.

از مهمترین اقلام صادراتی در بخش کشاورزی طی شش ماهه نخست سال جاری می توان به پسته و مغز پسته، خرما، آبزیان، محصولات حیوانی، نان شیرینی و شکلات، شیرینی جات بدون کاکائو،گوجه فرنگی، هندوانه، زعفران، انواع کمپوت و کنسرو، رب گوجه فرنگی، انواع کنسانتره و آبمیوه و محصولات لبنی اشاره کرد.

در ادامه جدولی از عملکرد صادرات محصولات کشاورزی-تبدیلی در خصوص درصد تغییرات در شش ماهه سال 97 و شش ماهه سال 96 آمده است:

 

خواندن 196 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395