یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 09:57

رشد صادرات معدنی در سال بازگشت تحریم ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در دوره چهار ماهه 97 به رقم سه میلیارد و 763 میلیون دلار رسید که با درنظر گرفتن هدف 10 میلیارد دلاری برای این بخش تا پایان سال، بیش از 37 درصد برنامه محقق شده است.

 مجموع وزن صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در مدت یاد شده به 20 میلیون و 917 هزار تن رسید.

کشورهای عراق، چین و امارات متحده عربی با جذب 40 درصد این محصولات، شرکای اصلی ایران در چهارماه ابتدایی امسال بودند.

در فروردین ماه امسال از سوی رئیس وقت ایمیدرو ارزش صادرات بخش معدن وصنایع معدنی در سال 1396 را 9 میلیارد دلار اعلام شد.

همچنین بر همین اساس در چهار ماهه نخست امسال کشورهای عراق، چین و امارات متحده عربی بیش از 9.9 میلیون تن کالای ایرانی به ارزش افزون بر 1.4 میلیارد دلار را جذب کردند.

عراق با سهم 14.3 درصد از ارزش صادرات کشورمان در جایگاه نخست، چین با 13.1 درصد و امارات با 12.8 درصد به ترتیب رتبه های دو و سوم را به خود اختصاص دادند.

عملکرد صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی در چهارماه امسال نشان می دهد، در بین کشورهای اروپایی ایتالیا با جذب افزون بر 485 هزار تن به ارزش 201 میلیون دلار از کالاهای صادراتی ایران، سهم 5.3 درصدی را به خود اختصاص داد و درجایگاه هفتم قرار گرفت.

همچنین هلند در این مدت با واردات بیش از 30 هزار تن کالای ایرانی به ارزش 27.9 میلیون دلار، کمتر از یک درصد از محصولات این بخش را جذب کرد و در بین واردکنندگان رتبه بیستم را در اختیار گرفت.

کشورهای افغانستان، تایلند، ترکیه، عمان، مصر، هند، تایوان، اندونزی، مالزی، کویت، پاکستان، سوریه، کره جنوبی، قطر و ترکمنستان از دیگر بازارهای هدف صادراتی ایران در چهارماهه نخست امسال در زمینه محصولات معدن وصنایع معدنی بودند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ششم مردادماه سال 97 اعلام کرد: براساس آمار چهار ماهه تجارت خارجی، ارزش صادرات غیر نفتی ۱۴ درصد رشد داشت و حجم تجارت خارجی از رقم ۳۰ میلیارد دلار فراتر رفت.

تراز تجارت خارجی ایران در چهارماهه امسال نشان از 271 میلیون دلار مازاد تراز تجاری داشت.

دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت را 15 میلیارد و 450 میلیون دلار اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به میزان 14.6 درصد افزایش داشت.

چهارماه نخست پارسال ارزش صادرات غیرنفتی برابر با 13 میلیارد و 471 میلیون دلار بود.


*افزایش 3 درصدی صادرات مواد معدنی

رییس خانه معدن ایران با اشاره به برنامه ایجاد رونق در معادن گفت: با توجه به همکاری دولت و مجلس در تصویب و تخصیص 10 درصد از 1.5 میلیارد دلار سرمایه برای حمایت از اشتغال در مناطق محروم و انجام تفاهم ایمیدرو و معاونت معدنی با خانه معدن ایران درجهت ایجاد فضای مناسبی برای احیا و توسعه معادن کوچک از جمله تصمیمات مطلوب این بخش بوده است.

محمدرضا بهرامن با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون همواره شاهد راه اندازی واحدهای معدنی نو در کشور بوده‌ایم، افزود: قطعا این وقایع مطلوب و شایسته دربخش معدن ، بدون نگاه مدیریتی متولیان این بخش مهم اقتصاد کشور محقق نمی‌شد، هر چند فعالین این بخش با چالش‌هایی از قبیل کاهش قیمت فلزات و نفت و اثرات رکود در بنگاههای معدنی مواجه بودند، اما مدیریت ایمیدرو توانست با سکانداری و هدایت گری قابل قبول وسیاستگذاری‌های مطلوب مدیریتی در مدت دولت یازدهم تاکنون نمره خوبی را در کارنامه مسوولیت خود ثبت کند.

رییس خانه معدن ایران گفت: باید ارتباطات بین‌المللی واحدهای بزرگ معدنی تقویت شود، یعنی با حضور مشتریان بین‌المللی این واحدها خود را با ویژگی‌های روز دنیا و همتایان خارجی خود ارزیابی کنند.

وی با اعلام اینکه ارزش صادرات مواد معدنی در9 ماهه سال 96، به 6 میلیارد و 855 میلیون و 570 هزار دلار رسیده است، تصریح کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 3 درصد افزایش یافته و از هدف پیش بینی شده در برنامه ششم نیز فراتر رفته است.

بهرامن با تأکید بر نقش شرکت‌های تخصصی و کنسرسیوم‌های فروش با داشتن کارشناسان و متخصصان خبره، گفت: بازار پر رقابت فعلی صادرات مواد معدنی در دنیا نیاز به یک مهندسی دقیق همراه با تحلیل جهت پیش بینی روند آینده نزدیک، میان مدت و دور، قیمت محصولات معدنی به ویژه فلزی دارد.

رییس خانه معدن ایران با اشاره به استفاده ایمیدرو از ۱.۸ میلیارد یورو فاینانس در حوزه فولاد تاکنون، افزود: در حوزه آلومینیوم جنوب نیز یک میلیارد از طرح فاینانس چین استفاده شده است. از سوی دیگر یک میلیارد دلار سرمایه گذاری برای معدن روی مهدی آباد نیز که کنسرسیوم آن تشکیل شده، نیاز است که با قول مساعد رییس هیأت عامل ایمیدرو در دو هفته آینده قرارداد آن امضا می شود.

بهرامن با بیان اینکه در مورد فاینانس‌های زیر ۱۰۰ میلیون یورو یا دلار نیز اقدامات خوبی در ماههای گذشته انجام شده است، گفت: برخی پروژه‌ها مثل الکترود گرافیتی توسط ایمیدرو با طرف‌های اروپایی و چینی نیز پیش برده شده است.

وی با اشاره به اینکه احیای بخش معادن کشور نیازمند سازماندهی مستحکم، خوب، منحصر، روان و حمایت مالی متولیان این بخش است، اضافه کرد: تولید زمینه ها و مجموعه زیرساخت‌هایی می خواهد که متولیان بخش معدن کشور باید به همه آن زیرساخت‌ها توامان توجه کنند و ارتباطات بین‌المللی واحدهای بزرگ معدنی تقویت شود.

رییس خانه معدن ایران گفت: اتخاذ سیاست‌هایی همچون تفاهم در یک بازه زمانی 3 ساله با شرکت‌های معتبر تولیدکننده ماشین آلات معدنی ( به منظورتامین ماشین آلات معدنی، حمایت از تولید داخلی) برای واردات و ساخت خط تولید ماشین آلات معدنی و توافق براینکه پس از مدت تعیین شده، محصولات با کیفیت در داخل کشور تولید شود، جزو اولویت های این حوزه است .

خواندن 159 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395