یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 10:03

اطلاعات تکميلي

  • قائم مقام ایمیدرو:

ضرورت نظارت های مداوم در ایمنی معادن  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: قائم مقام ایمیدرو در همایش HSEEممیزی عملکرد، اعلام کرد: تدوین دستورالعمل های مشخص، نظارت های مداوم و صحیح و به ویژه توجه به مقوله آموزش از جمله عوامل موثر در تحقق برنامه های بخش ایمنی معادن است.

عصر اقتصاد- اردشیر سعدمحمدی قائم مقام ایمیدرو صبح روز گذشته با بیان اینکه محوراصلی برنامه ها در بخش ایمنی توجه به مقوله آموزش است، اظهار کرد: در این زمینه مهم ترین بحث در دنیا؛ افزایش سطح آموزش هدفمند است که باید مورد توجه مدیران این حوزه باشد.

سعدمحمدی ادامه داد: ساختار صحیح در روند فعالیت های معدنی دیگر موضوع کلیدی در بخش ایمنی محسوب می شود. اگر برنامه اکتشافی صحیح نباشد، قطعا طراحی دارای ایراداتی بوده و به تبع آن پیمانکار دچار خطا شده است.

وی افزود: بنابراین نظارت های مداوم و صحیح در بحث ایمنی ضروری است.

قائم مقام ایمیدرو ضمن اشاره به ارزش نهادن به حوزه HSEE در مجموع های معدنی کشور گفت: توجه مدیران مجموعه ها به مدیریت ایمنی ضرورتی انکار ناپذیر است چراکه این موضوع با جان انسان ها گره خورده است.

*بیشترین حوادث معدنی در کشورهای در حال توسعه

سعد محمدی تاکید کرد: تدوین دستورالعمل های مشخص و ارتقا بخش بازرسی در این حوزه ضرورت هایی هستند که باید در اولویت برنامه های مدیران قرار بگیرد.

وی با اعلام اینکه بیشتر حوادث معدنی در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد اظهار کرد: 50 تا 60 درصد حوادث ناشی از کار در ایران مرتبط با بخش ساختمان است و در حوزه معدن و صنایع معدنی دنیا، چین بالاترین میزان مرگ و میر را دارد.

*مدیران به موضوع HSEEبه عنوان ضرورت و الزام نگاه کنند

در ادامه معاون برنانه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو گفت: مدیران به موضوع HSEE به عنوان ضرورت و الزام نگاه کنند.

امیر خرمی شاد ادامه داد: اگر علاقه و جدیت وجود داشته باشد، کارها به بهترین نحو انجام و نتایج خوبی حاصل می شود. واقعیت این است که اگر هر روز یک دهم درصد تغییر در کارها ایجاد کنیم، پس از 250 روز کاری طی یک سال، 25 درصد رویه ها ارتقا می یابد و طی 4 سال، 100 درصد رویه های سازمانی تغییر می یابند.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو گفت: باید ابزار لازم برای تغییر در حوزه HSEE فراهم شود و نیروی کار متخصص جذب شوند.

وی ادامه داد: اگر فردی در این حوزه کاری مثبت انجام داد، مورد تشویق قرار گیرد.

*اجرای HSEE  از آموزش مهم تر است

ایرج محمدفام، مشاور ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو در گفتگو با خبرنگار عصر اقتصاد با بیان اینکه ایمنی متوقف کردن کار نیست، گفت: آموزش اچ اس ایی ایی کار ساده ای است اما اجرا و تداوم آن مهم است. اجرای ایمنی و اچ اس ایی ایی مطلوب است اما نمی توان به هر قیمتی آن را اجرا کرد.

وی ادامه داد: اچ اس ایی ایی سرمایه گذاری است و قابل برگشت است. در برخی کشورها نرخ بازگشت سرمایه در اچ اس ایی ایی 240 درصد است.

محمدفام گفت: در انگلستان طی یک سال، در حوزه اشتغال 144 نفر فوت شدند که این میزان، 14.9 میلیارد پوند هزینه داشت. در ایران، طبق آمار جهانی، سالانه بالای 3 هزار نفر در ایران در حوزه اشتغال فوت می کنند که با مقایسه هزینه تعداد کشته ها در انگلستان، رقم بسیار بالایی می شود.

وی ادامه داد: هزینه سالانه حوادث جاده ای در ایران طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس، 8 درصد تولید ناخالص ملی است.

مشاور ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو به 5 اصل ضروری در حوزه اچ اس ایی ایی اشاره کرد و گفت: این اصل ها شامل جدی گرفتن مدیریت ریسک، کنار گذاشتن ساده لوحی، جدا نبودن ایمنی از تولید، امکان نداشتن مقاومت در مقابل همه خطرها و اعتماد به متخصصان است.
خواندن 166 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395