یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 10:32

رشد 68 واحدی آیفکس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد:  نخستین روز این هفته کاری در فرابورس ایران در حالی به پایان رسید که یک میلیارد و 152 میلیون ورقه به ارزش بیش از 8 هزار و 326 میلیارد ریال در نزدیک به 107 هزار نوبت معاملاتی میان معامله‌گران دست‌به‌دست شد و همزمان شاخص کل با تجربه 68 واحد افزایش در پایان ساعت معاملات در ارتفاع 2089 واحدی قرار گرفت.

در معاملات روز گذشته شنبه 28 مهر‌ماه 97 سه نماد «زاگرس»، «میدکو» و «ذوب» بیش از سایر نماد‌ها در ثبت رشد 3 درصدی آیفکس موثر بودند به طوری‌که پتروشیمی زاگرس به تنهایی بیش از 12 واحد بر این نماگر افزود. از طرف دیگر نماد «سمگا» روز گذشته شاهد بیشترین افزایش قیمت و «گکوثر» شاهد بیشترین کاهش قیمت بود و نماد‌های «ذوب» و «تاپکیش» در صدر پربیننده‌ترین نماد‌های فرابورسی قرار گرفتند.

بازار پایه فرابورس میزبان عرضه بلوکی سهام خواهد بود

در همین حال از مهمترین رویداد‌های آتی بازار فرابورس باید به یک عرضه بلوکی در معاملات هفته اینده اشاره کرد. در تابلو ب بازار پایه شنبه 5 آبان‌ماه تعداد 215 میلیون و 678 هزار و 810 سهم معادل 6.32 درصد از مجموع سهام و حق تقدم شرکت پتروشیمی داراب متعلق به بانک صادارت ایران به طور یکجا و به صورت نقد و در نماد «داراب4» عرضه خواهد شد.

در این عرضه قیمت پایه هر سهم یک هزار ریال و قیمت پایه کل برابر با 215 میلیارد و 678 میلیون و 810 هزار ریال اعلام شده است. همچنین این عرضه براساس مقررات بازار سوم و توسط شرکت کارگزاری امین سهم صورت خواهد گرفت.

نگاهی به معاملات سهام در دو بازار اصلی سهام فرابورس بیانگر جابه‌جایی 83 میلیون سهم به ارزش 300 میلیارد ریال در بازار اول و خرید و فروش 372 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 520 میلیارد ریال در بازار دوم است که در این میان نماد «ذوب» با حجم معاملات 118 میلیون سهمی به ارزش 338 میلیارد ریال به لحاظ ثبت بیشترین حجم و ارزش معاملاتی صدر‌نشین شد.

در ادامه معاملات سهام روز گذشته همچنین 565 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 330 میلیارد ریال در مجموع سه تابلو بازار پایه داد‌و‌ستد شد.

رصد معاملات اوراق بهادار در روز گذشته نشان می‌دهد که 132 میلیون ورقه بهادار به ارزش 5 هزار و 175 میلیارد ریال در بازار ابزار‌‌های نوین مالی فرابورس (شامل معاملات اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و ETF) معامله شده است و نماد «شستا003» با ارزش معاملاتی به میزان یک هزار و 235 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملاتی در تابلو اوراق با درآمد ثابت و نماد «اعتماد» بیشترین حجم و ارزش معاملات را در تابلو صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به خود اختصاص دادند.

در این میان هر ورقه اسناد خزانه اسلامي در نماد «اخزا708» با تاريخ سررسيد 23 مهر‌ماه 98 که روز گذشته برای اولين بار در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس ايران عرضه شده بود، 795 هزار ریال قیمت خورد و حقوقی‌ها در هر دو سمت خرید و فروش این اوراق مشارکت بیش از 90 درصدی داشتند.

از دیگر رخداد‌های روز گذشته فرابورس می‌توان به ادامه پذیره‌نویسی صندوق جسورانه «فنابا» در بازار سوم و توقف نماد‌هایی مانند «خیمن»، «خفناور»، «کاسپین»، «اتکام» و «ساروج» و بازگشایی نماد «سفاسی» اشاره کرد.

 

 

 

 

 

خواندن 196 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395