یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 10:40

استعفای آخوندی، پس از کسب 5 رای اعتماد از مجلس

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی طی نامه‌ای به تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ به رئیس جمهوری، برای چندمین‌بار استعفای خویش را اعلام کرد و نوشت: به نظر نمی رسد در ارتباط با روش بازآفرینی شهری موردنظر جنابعالی بتوانم کار موثری انجام دهم. همچنین، در ارتباط با سیاست دخالت حداکثری دولت در بازار و روش ساماندهی امور اقتصادی به لحاظ شرایط موجود کشور نیز امکان هماهنگی ندارم.

به گزارش عصراقتصاد، آخوندی در طول دوره وزارت خود طی دولت های یازدهم و دوازدهم شجاعانه نظرات خود را اعلام کرده و باید گفت فارغ از درست یا غلط بودن این نظرات شجاعت بیان وی قابل احترام است. به هر حال نمی توان فراموش کرد که وی تنها وزیری است که 5 بار از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفته است. از آنجا که وزارت راه و شهرسازی یکی از گسترده ترین مصرف‌کننده های بودجه عمرانی است در مظان اتهام نمایندگان قرار داشته است.

نکته قابل توجه این است که آخوندی در برخی مواقع مانند موضع گیری یارانه یا سازمان حمایت از مصرف کننده و یا حتی در مورد بحث رقابت و عدم دخالت دولت، فراتر از تخصص خود اظهار نظر داشته که نازمند این است که در دیدگاه های خود تجدید نظر کند و نباید فکر کند که رقابت صرفا در عرصه محصول است و یا لزوما فضای عدم رقابت محصول دخالت های دولتی است.

همچنین در پیمانکاری و ساخت و ساز انحصار وجود دارد و متاسفانه هیچ انحصارزدایی در آن صورت نمی گیرد. یا همچنین در مورد نقش تعیین کنندگی بازار، واقعیت این است که ارزیابی و تعیین مختصات بازار بحث متنوع و گسترده ای است که نمی توان گفت در مورد یک عنصر واحد حرف میزنیم. در واقع مختصات هر بازار مکانیزم های متفاوتی را تعریف می کند. به عنوان مثال درباره بازار ارز نمی توان مانند بازار مسکن حرف زد. اینکه وی رقابت را مطلق انگاری می کند به اعتقاد ما به دلیل عدم تسلط وی بر علم اقتصاد است.

در عین حال نیز پُر واضح است که استعفای اخوندی محصول تعریف بازار یا رقابت  نیست بلکه بحث سیاسی در این استعفا نقش داشته و می توان از وی به عنوان یک وزیر زحمت کش و شجاع نام برد.

 

 

خواندن 160 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395