یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 11:03

اطلاعات تکميلي

 • خسروتاج سناریوهای دولت برای حفظ بازارهای خارجی را تشریح کرد:

مانیفست ۵گانه دولت برای توسعه صادرات  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم یعقوبی

 

عصر اقتصاد: «اگر می‌خواهیم اقتصاد ایران را در مقابل نوسانات ناشی از فشارهای بین‌المللی مقاوم کنیم، باید درآمدهای اقتصاد را تنوع‌بخشیم.» این جمله‌ای بود که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور سال گذشته در بیست و یکمین سالروز ملی صادرات بیان کرد.

وی در ادامه این مراسم تأکید کرد: ما مسیری طولانی در اقتصاد را طی کرده‌ایم و حتماً در این مسیر نقاط مثبت و منفی و دستاوردها و اشکالاتی داشته‌ایم. آنچه امروز مهم است آن است که دستاوردهای این مسیر را حفظ و اشکالات موجود را برطرف نماییم و قدر کسانی که این مسیر سخت را طی کرده‌اند بدانیم.

 

دولت و بخش خصوصی به‌عنوان دو بال اصلی توسعه صادرات و تنوع‌بخشی به درآمدهای کشور این روزها به ذنبال راهکارهایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا هستند. اما با خروج آمریکا از برجام بسیاری از کشورهای دنیا که به جایگاه و حقوق اصلی ایران در برجام اعتقاد داشته و دارند با این تحریم‌ها مخالفت داشته و همچنان به دنبال راهی برای حفظ تعاملات تجاری خود با ایران هستند. شاید زمان آن رسیده باشد که دستاوردها و تجارب ۴۰ ساله بعد از انقلاب را به کار گرفته و با حفظ و ارتقاء ظرفیت‌های تولید بازارهای داخلی و خارجی را هم‌زمان تأمین کنیم.

مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه صادرات کشور در گفت‌وگو با عصر اقتصاد از راهکارها و سناریوهای متعدد دولت برای حفظ بازارهای بین‌المللی رونمایی کرده و تأکید کرد: با همگرایی بخش خصوصی و دولت می‌توان این شرایط را به‌راحتی پشت سر گذاشت.

مشروح گفت‌وگوی رئیس سازمان توسعه تجارت با عصر اقتصاد را در ادامه بخوانید:

 • با توجه به شرایط اقتصادی کشور تحریم‌های بین‌المللی پیش رو سناریوی دولت برای رفع مشکلات ناشی از آن و توسعه روابط تجاری با کشورهای دیگر چیست؟

 در شرایط فعلی به دلیل اعلام پایبندی و حمایت اغلب کشورهای جهان از توافق برجام تحریم‌های اعلامی آمریکا با اقبال کشورهای دیگر مواجه نشده است، اما بااین‌حال دشواری‌هایی برای ما ایجاد کرده است. درواقع آمریکا با این اقدام به اعتبار خود لطمه زده و مزاحمت‌هایی هم برای ما ایجاد کرد. برای مقابله با این دشواری‌ها در عرصه تجارت تلاش دولت این بوده است که:

 • اولویت اصلی را به تأمین نیازهای اساسی مردم اختصاص دهد. در این مورد اقدامات متعددی به شرح زیر صورت گرفت:
 • تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات این کالا
 • ایجاد فرآیندهای مربوط به تأمین این نیازها و کمک به تسهیل فرایندهای تجاری حاکم بر این حوزه
 • توجه به حفظ ذخایر مربوط به نیازهای اساسی مردم و ایجاد اطمینان از تأمین کافی این مایحتاج
 • اولویت دیگر دولت حساسیت نسبت به تأمین نهاده‌های تولید داخلی و تأمین نیازهای صنعت بوده است. در این راستا اقدامات متنوعی به شرح زیر صورت گرفته است:
 • بررسی کارشناسی تقاضاهای واردات متناسب با اولویت‌ها
 • تأمین ارز لازم برای نهاده‌های وارداتی از طریق سیستم نیما و رفع کاستی‌های این سیستم
 • اعمال ممنوعیت واردات در اقلامی که صنعت داخلی دارای ظرفیت تأمین آن‌ها است
 • برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی چگونگی استفاده از منابع ارزی صادراتی برای تأمین کالاهای ضروری کشور
 • تشدید نظارت بر توزیع کالاهای واردشده و برخورد با محتکران و گران‌فروشان
 • ترجیح دادن تأمین نیازهای داخلی در اقلام موردنیاز مردم از طریق ایجاد محدودیت‌های موقت در صادرات کالاهای خاص
 • تلاش مضاعف برای ایجاد شرایطی در تجارت که علی‌رغم تحریم‌های آمریکا استمرار واردات و صادرات کماکان حفظ شود

در کنار اقدامات فوق ما در تعامل با اتحادیه اروپا تلاش لازم را برای حفظ کانال‌ها و تبادلات تجاری موجود با اروپا و با دیگر شرکای تجاری خود داشته‌ایم. در این مورد درخواست‌های متعددی در مذاکرات با اتحادیه اروپا مطرح کردیم که ذکر جزئیات آن خالی از حوصله این بحث است. درواقع ما پیگیر حفظ منافع تجاری برجام طریق اقدامات طرف‌های متعهد برجام بوده‌ایم و پیگیر آن هستیم تا با تأمین این درخواست‌ها تجارت کشورمان را از تحریم‌های آمریکا مصون نگه‌داریم. و البته گفتنی است این اقدامات گرچه به‌کندی به نتیجه می‌رسد اما اقداماتی امیدوارکننده است

 • دولت برای اجرای این سناریو تا چه حد از ظرفیت‌های بخش خصوصی بهره برده است؟ درواقع بفرمایید برای تحقق اهداف تجاری در دوران تحریم کدام بخش از ظرفیت‌های تولید و صادرات نیاز به تقویت دارد؟

 ما برای استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی اقدامات متعددی را در دستور کار قراردادیم. در گام نخست طیف گسترده‌ای از محصولات مصرفی که بخش خصوصی کشور ظرفیت بالایی در تأمین و تولید آن‌ها داشت را شناسایی کردیم. در مرحله بعد و با شناسایی ظرفیت‌های تولیدکنندگان داخلی برای بیش از ۱۲۰۰ قلم از این اقلام ممنوعیت ثبت سفارش واردات اعمال کردیم. این اقلام در حدود ۴ تا ۵ میلیارد دلار ارزش داشت. درواقع برای بخش خصوصی در تولید و تأمین حدود ۵ میلیارد دلار کالا که طی سال‌های گذشته از طریق واردات تأمین می‌شد ظرفیت بالاتری در بازار داخلی ایجاد شد تا بتواند با تأمین آن‌ها به اهداف و مأموریت‌های خود که همانا تولید و اشتغال داخلی است دست‌یابی داشته باشد. این امر توانست فرصت خوبی در اختیار بخش خصوصی برای افزایش تولید و رونق فعالیت‌های صنعتی قرار دهد.

از سوی دیگر به دلیل افزایش نرخ ارز بخش خصوصی در کالاهای صادراتی با جذابیت بیشتری مواجه شد و همین امر باعث رونق تولید صادراتی نیز شد. در شرایط فعلی حفظ ظرفیت همه بخش‌های تولیدی و صادراتی برای ما مهم است و تلاش داریم تا نهاده‌های همه بخش‌های تولید تأمین شود. البته باید در توضیح این موضوع گفت: برخی از بخش‌های تولید به دلیل اینکه مستقیماً هدف تحریم‌ها قرار می‌گیرند، به‌تناسب تأثیر این تحریم‌ها می‌توانند موردحمایت جدی‌تری توسط دولت قرار بگیرند. البته این نکته را هم باید در نظر داشت تا این لحظه ما در بین فعالیت‌های تولیدی و صادراتی جداسازی نداشته‌ایم و تبعیضی در سیاست‌ها در کار نبوده است البته همان‌گونه که گفتند نیازهای اساسی مانند دارو و مواد غذایی اصلی موردتوجه دقیق‌تری قرار دارند و علاوه بر استمرار تولید در این فعالیت‌ها حفظ سطح ذخایر این بخش‌ها نیز جزو اهداف بوده است

 • برای کنترل تولید و صادرات در مواجهه با تنش‌های ارزی و کاهش ارزش پول ملی چه راهکارهایی می‌توان در نظر داشت؟ ازآنجاکه با کاهش ارزش ریال دچار تورم صادراتی می‌شویم راهکارهای از پیش تعیین‌شده برای کنترل دروازه‌های صادراتی داریم؟

برای کنترل تولید و صادرات در مواجهه با تنش‌های ارزی و کاهش ارزش پول ملی بایستی دقت کافی داشت تا تنش‌های ارزی را به حداقل رسانده و بر مدار ثبات و پایداری قرارداد.

 ثبات نرخ ارز یکی از اولویت‌ها برای اطمینان بخشی به فضای کسب‌وکار و کاهش ریسک‌های اقتصادی و عدم قطعیت‌ها در فعالیت‌های اقتصادی است. با جلوگیری از تنش‌های ارزی تنش‌های سیاسی- روانی که منجر به عکس‌العمل‌ها و رفتارهای متفاوت در بازار ارز می‌گردد را می‌توان کنترل کرد. این کنترل اثر خود را بر تقاضای ارزهای خارجی خواهد گذاشت. درنهایت حذف تقاضاهای غیرضروری برای ارزهای خارجی و تمرکز بر نیازهای ضروری و اساسی اولویت ویژه دارد.

 • حفظ بازارهای خارجی و توسعه آن‌ها نیازمند چه اقداماتی توسط دولت و بخش خصوصی است؟

 برای حفظ بازارهای خارجی و توسعه آن‌ها نیازمند برخورد اصولی و محکم در دفاع از مواضع به‌حق جمهوری اسلامی ایران در محافل بین‌المللی و منطقه‌ای هستیم. توسعه دیپلماسی سیاسی و اقتصادی، حضور درصحنه‌های بین‌المللی و دفاع از منافع ملی، توسعه و گسترش پیوندهای اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه بیش از گذشته برای حفظ بازارهای بین‌المللی ضروری است.

در کنار این اقدامات حمایت از بنگاه‌های خصوصی برای حضور در نمایشگاه‌های تخصصی بین‌المللی و استفاده از تجارب شرکت‌ها طی چهار دهه فشارهای سیاسی- اقتصادی- نظامی سال‌های بعد از انقلاب، برای دور زدن تحریم‌ها و حفظ روابط، استفاده از تجارب و تاکتیک‌های بازاریابی، تنوع در روش‌های مبادله بدون کمک از شبکه‌های بانکی جهانی و .... که در محافل و تشکل‌های تجاری قابلیت بحث و تبادل‌نظر دارد می‌تواند در حفظ بازارهای خارجی به کمک تجار و فعالان اقتصادی بیاید.

خواندن 153 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395