دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • مهدی تقوی در گفت وگو با عصراقتصاد :

دولت و بانک مرکزیFATF  را به مردم توضیح دهند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیه بابایی

عصر اقتصاد: طی روزهای گذشته نشست شش‌روزه گروه ویژه اقدام مالیFATF  در پاریس برگزار شد . در این جلسه کارگروه ویژه اقدام مالی با تمدید ۴ ماهه مهلت ایران برای تکمیل تعهداتش موافقت کرد.

بیانیه FATF با اشاره به اقدامات مثبت ایران ازجمله تصویب نهایی اصلاحیه قانون مقابله با تأمین مالی تروریسم و نیز تصویب سایر لوایح در مجلس شورای اسلامی، اشاره دارد که همچون سایر کشورها،FATF  فقط مصوبات «نهایی» را موردتوجه قرار می‌دهد.

بر اساس این بیانیه ، زمانی که دیگر لوایح قانونی هم نهایی شدند،FATF هر چهار مصوبه را بررسی کرده و مشخص می‌کند که این مصوبات تا چه حد در راستای استانداردهای این نهاد هستند.

FATF در بیانیه گروه ویژه اقدام مالی آورده که انتظار است ایران تا فوریه 2019 (بهمن‌ماه آتی)، قوانین موردنظر را همگام با استانداردهای این نهاد اجرایی کند.

در این راستا حمید بعیدی نژاد گفته بود: اجلاس هیات مدیره‌ FATF علیرغم تلاش آمریکا و اسرائیل، با تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه تبادلات بانکی و مالی تا جلسه بعدی موافقت کرده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با اشاره به تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه تبادلات بانکی و مالی عنوان کرد: این اقدام نشان داد که تلاش‌های مؤثر مجلس و دیگر نهادهای قانونی کشور برای استانداردسازی مقررات بانکی و مالی ایران عمیقاً موردتوجه جهان قرار دارد.

در خصوص تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF و تاثیر آن در روابط بانکی ایران با سایر کشورها با "مهدی تقوی" از کارشناسان ارشد اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی به گفت و گو پرداختیم . تقوی معتقد است مسئولان کشور از جمله رییس جمهور و بانک مرکزی به کمک اقتصاددانان برجسته در بانک مرکزی ، موضوع پیوستن به کنوانسیون های بین المللی را برای مردم شفاف سازی کنند.

تقوی در خصوص پیوستن ایران به کنوانسیون های FATF و تاثیر آن در بهبود روابط بانکی با سایرکشورها ، گفت : FATF یک موضوع بین المللی است که به بهبود نقل و انتقالات مالی در بین کشورهای مختلف کمک می کند.

وی افزود : زمانی که کالایی را از خارج ازکشور وارد می کنیم، باید اعتبار اسنادی باز کرد و لازمه آن این است که بانک داخلی و خارجی با یکدیگر همکاری و مراوده داشته تا بتوانند اعتبار اسنادی گشایش کنند .

تسهیل در مراودات مالی با پیوستن به FATF

این اقتصاددان ادامه داد: پیوستن به کنوانسیون های بین المللی مانند "CFT "نقل و انتقالات مالی را تسهیل می کند و موجب بهبود روابط و تبادلات مالی با سایر کشورها می شود و زمینه ای برای دور زدن تحریم های کشور آمریکا و به نوعی تسهیل کننده مبادلات مالی است .

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع برجام ادامه داد: در زمان تصویب برجام روسای جمهور امریکا و حتی کشورهای اروپایی آن را پذیرفتند ، اما شخص ترامپ به تنهایی آن را نقض و از این پیمان خارج شد . درحالیکه حتی وزیر امورخارجه امریکا در وین حضور داشت و تمام موارد برجام توسط آن ها تایید شده بود .

ضرورت استفاده از ارزهای محلی در مبادلات بانکی

تقوی با اشاره بر ضرورت استفاده از ارزهای محلی در مراودات مالی با سایرکشورها، اظهار داشت: اگر بتوانیم در مبادلات مالی با سایرکشورها به جای استفاده از دلار از ارزهای محلی و ارزهایی مانند یورو که پول رایج اتحادیه اروپا است ، استفاده کنیم قطعا به نفع ایران خواهد بود .

به گفته وی،رییس جمهور آمریکا فشارهایی را به کشورهای اروپایی مبنی بر عدم همکاری با ایران تحمیل کرده است که استفاده از ارزهای دیگر به جای دلار می تواند به سهولت مبادلات کمک کند .

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به زمزمه استفاده از ارزهای محلی که چندی پیش توسط بانک مرکزی مطرح شده بود ، عنوان کرد : بهتراست تا در شرایط فعلی یورو جایگزین دلار در مبادلات میان کشورها شود . در صورت استفاده از سایر ارزها و انجام مبادلات مالی از طریق کشورهای اروپایی دیگر به کشوری مانند آمریکا نیازمند نخواهیم بود .

سهولت در مبادلات با پیمان های پولی دو جانبه

وی با تاکید بر استفاده از یورو به جای دلار در مبادلات بین کشورها تصریح کرد : پیمان های پولی دوجانبه با سایر کشورها از جمله چین، می تواند به سهولت مبادلات مالی کمک کند .

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره بر ضرورت شفافیت در مبادلات مالی، یادآور شد: متهم کردن ایران به عملیاتی مانند پولشویی و استفاده از پول های کثیف، منطقی نیست. به دلیل اینکه پول از طریق غیر قانونی توسط دولت به دست نمی آید. ممکن است حساب هایی که در بانک ها افتتاح می شود ، مربوط به قاچاقچیانی باشد که منابع را غیر قانونی به دست آورده و در بانک های ایرانی افتتاح حساب می کنند .

ضرورت شفاف سازی FATF توسط دولت و بانک مرکزی

عضوهیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، خاطرنشان کرد: بهتر است مسئولان کشور از جمله رییس جمهور و بانک مرکزی به کمک اقتصاددانان برجسته در بانک مرکزی ، موضوع پیوستن به کنوانسیون های بین المللی را برای مردم شفاف سازی کنند که پیوستن به این کنوانسیون ها چه تاثیراتی در بهبود مراودات بانکی ایران با سایرکشورها دارد و اینکه با پیوستن به این کنوانسیون ها سایرکشورها تهمت پولشویی به ایران نخواهند زد .

به گفته تقوی، در صورت استفاده درست از صادرات نفتی ، برای واردات کالا از سایرکشورها مشکلی نخواهیم داشت .

شوک کاهش قیمت ارز در ماه های آینده

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان درخصوص روند کاهشی نرخ ارز در هفته های گذشته،خاطرنشان کرد: نرخ ارز از هفته های گذشته به دلیل آرام شدن شرایط اقتصادی کشور، تاحدودی کاهش یافته است . بنابراین با بالا رفتن قیمت ارز ، نرخ تورم نیز افزایش خواهد یافت .دردولت روحانی تورم از5/8 درصد به 10 درصد رسیده است و به نفع مردم خواهد بود که نرخ ارز کاهش یابد . لذا در ماه های آینده شاهد شوک قیمتی و کاهش قیمت ارز خواهیم بود .

تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF گام مثبتی در روابط بانکی است

در این راستا، معاون حقوقی رییس جمهوری گفته است : تمدید تعلیق از لیست کشورهای مشمول اقدامات سخت مقابله ای مالی و بانکی(FATF)، یک موفقیت دیگر در نبرد حقوقی هوشمندانه ای است که دولت و ملت ایران برمبنای معیارهای مشروعیت و مدنیت بین المللی در قبال دولت امریکا تحصیل کرده اند.

« لعیا جنیدی» در خصوص اثر تمدید تعلیق از لیست سیاه گروه اقدام مالی و بیانیه روز جمعه این گروه به پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: باید توجه داشت که تصویب لوایح چهارگانه قبل از هر چیز به خود ما کمک می کند که بانکداری بهتری داشته باشیم و امکان نقل انتقالات مالی ناشی از برخی جرائم و تخلفات مالی را کاهش دهیم. به همین دلیل بیش و پیش از هر چیز باید برای بهبود نظام بانکی و مالی خود و حفظ امنیت روابط بانکی و مالی این قدم ها را برداریم.

بنابراین تلاش دولت تنها برای تامین نظر گروه اقدام مالی(اف ای تی اف) نبوده است بلکه برای رسیدن به یک بانکداری سالم تر است. در کنار این امر بدیهی است که تمدید تعلیق توسط گروه مزبور گام بسیار مثبتی در حفظ ارتباطات بانکی بین المللی است و به علاوه زمینه را برای تنظیمات جدید مالی که با دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی و چین و روسیه و کشورهای همسایه و ... در نظر داریم فراهم می کند.
جنیدی اظهار کرد: این تمدید کمک بزرگی به تمهید مقدمات لازم برای ایجاد ابزار مالی و بانکی ویژه پیشنهادی اتحادیه اروپاست که بخش مهمی از بسته پیشنهادی اتحادیه است.

 

خواندن 178 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395