دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 08:37

اطلاعات تکميلي

  • دولت 4وزیر پیشنهادی خود را معرفی کرد

تازه نفس ها در راه کارزار اقتصادی  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: پس از برگزاری جلسات استیضاح پر سر و صدای وزرای کار و اقتصاد و دارایی و اصرار نمایندگان بر تداوم استیضاح ها و اظهارات نمایندگان مبنی بر اینکه هر وزیری به استیضاح مجلس کشیده شود، حتما از وزارتخانه خود خارج خواهد شد، در روزهایی که رئیس جمهور تصمیم به معرفی وزرای جدید داشت، دو وزیر راه و شهرسازی و صمت نامه اسعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کردند و روحانی بجای 2وزیر به معرفی 4وزیر جدید به مجلس پرداخت.  بر اساس نامه رئیس جمهوربرای وزارت امور اقتصاد و دارایی فرهاد دژپسند،  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محمد شریعتمداری،  وزارت راه و شهرسازی محمد اسلامیو  وزارت صنعت، معدن و تجارت رضا رحمانی معرفی شده اند.

برخی گزینه های روحانی البته با انتقاداتی هم مواجه شده است. همزمان با قرائت نامه  در جلسه صحن علنی روز گذشته مجلس، نمایندگان اولین واکنش های خود را نسبت به گزینه های روحانی با فریادهای «دو دو» به ویژه بر اسامی شریعتمداری و اسلامی نشان دادند. از آنجایی که شریعتمداری در آستانه استیضاح توسط مجلس استعفای خود را اعلام کرده و توسط رئیس جمهور برای دستگاهی دیگر معرفی شده است، انتظار می رود جلسه رای اعتماد پر چالشی با مجلسیان داشته باشد.

معاون پارلمانی رییس جمهور در ادامه‌ و در پاسخ به سوالی در خصوص انتقادات مطرح شده به دولت به دلیل معرفی شریعتمداری جهت تصدی وزارت کار، با توجه به درخواست تعدادی از نمایندگان جهت استیضاح او در زمان تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خاطر نشان کرد: کسانی که به مجلس شورای اسلامی معرفی شده‌اند هیچ کدام وزیر استیضاح شده‌ای که بر کنار شود، نبودند. البته همیشه نسبت به وزرا در مجلس شورای اسلامی  سوال، تذکر و استیضاح انجام می‌شود اما این طور نیست که همه استیضاح‌ها به صحن آمده و بعد منجر به کناره‌گیری آن وزیر شود. یکی از وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی در کنار تقنین، نظارت است که شامل سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح می‌شود. لذا اگر درخواست استیضاحی نسبت به وزیری مطرح شود، آن وزیر آماده پاسخگویی در مجلس خواهد بود و در کمیسیون‌های تخصصی حضور پیدا می‌کند. اکنون هم با توجه به شرایط موجود و تغییرات در دولت، جابه جایی صورت گرفته است.

نباید "دو دو" گفتن نمایندگان ملاک رای مجلس شورای اسلامی باشد

حسینعلی امیری که پیش از این دلیل معرفی نشدن زودتر وزرای استیضاح شده را انتظار برای تفکیک وزارتخانه ها اعلام کرده بود، روز گذشته پس از صحن علنی به خبرنگاران گفت: از همان زمان که رییس جمهور  به این نتیجه‌ رسید که باید تغییراتی را در دولت ایجاد کند و بعد از آن نیز دو وزیر استیضاح شده و نتوانستند رای اعتماد را از مجلس بگیرند، پروسه انتخاب وزرا انجام شد و جمع بندی معرفی چهار وزیر به مجلس شورای اسلامی بود.

امیری درباره پیش‌بینی‌اش از رای مجلس شورای اسلامی به چهار وزیر پیشنهادی، با توجه به مخالفت برخی از نمایندگان در زمان قرائت این نامه با دو دو کردن، گفت‌: همان طور که برخی از نمایندگان در جلسه به نشانه مخالفت "دو دو" می‌کردند تعدادی از نمایندگان نیز به نشانه  موافقت "چهار چهار" می‌کردند. البته این حق نمایندگان است که نظرات خود را بیان‌ کنند و در نهایت آنها هستند که به وزیر و یا وزرا رای اعتماد می‌دهند. تا یک هفته‌ آینده نیز وزرای معرفی شده در کمیسیون‌ها، فراکسیون‌ها و مجامع نمایندگان حضور پیدا کرده و به سوالات و ابهامات پاسخ می‌دهند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: نباید "دو دو" گفتن نمایندگان ملاک رای مجلس شورای اسلامی باشد. بسیار امیدواریم در یک هفته‌ پیش رو  گفت‌وگوهای سازنده و مفیدی با وزرا و نمایندگان صورت بگیرد و آنها به سوالات پاسخ دهند تا اگر ابهامی وجود دارد شفاف سازی شود. خیلی امیدواریم هفته‌ آینده شاهد رای بالای نمایندگان به وزرای معرفی شده باشیم.

وی در توضیح پروسه معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی، گفت‌: معرفی وزیر یا وزیران به مجلس شورای اسلامی فرایندی دارد که در نهایت رییس جمهور شخصا فردی را برای وزارتخانه‌ای معرفی کرده و با علم و اطلاع از تخصص و توانایی آن فرد و صلاحیت‌های عمومی و شخصی اش به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند. در این فرایند ممکن است مشورت هایی با نمایندگان در فراکسیون های مختلف و برخی از کنشگران سیاسی صورت گیرد.

امیری افزود: با توجه به این که کانال های معرفی افراد متعدد است طبیعتا ممکن است افراد مختلفی به رییس جمهور برای تصدی یک وزارتخانه معرفی شود اما این رییس جمهور است که باید به جمع بندی برای انتخاب یک فرد برسد، در این پروسه استعلام های قانونی نسبت به این افراد از دستگاه های ذی ربط نیز می‌شود.

معاون پارلمانی رییس جمهور با تاکید مجدد بر این که اشخاص معرفی شده به مجلس شورای اسلامی برای تصدی چهار وزارتخانه نتیجه‌ بحث‌ها، بررسی‌ها و کارشناسی‌های خیلی طولانی و مفصل است، گفت‌:

امیری خاطرنشان کرد: از ابتدای تشکیل دولت، اعضای کابینه به رییس جمهور اعلام کردند که در هر مقطع و شرایطی که تغییرات در دولت به نفع نظام و دولت بود و مطالبه‌ای از ناحیه افکار عمومی شکل گرفت، رییس جمهور تغییرات لازم را اعمال کند. لذا معرفی چهار وزیر هم در راستای تعیین تکلیف دو وزارتخانه ای بود که با سرپرست اداره می‌شد و همچنین با توجه به تغییر شرایط امروز نسبت به یک سال گذشته انجام شد. طبیعتا دولت باید متناسب با تغییرات ایجاد شده تغییراتی را لحاظ می‌کرد.

معاون پارلمانی رییس جمهور در مورد زمان برگزاری رای اعتماد به وزرای پیشنهادی، گفت‌: طبق آیین‌نامه‌ بعد از اعلام وصول نامه معرفی وزیر و یا وزرای پیشنهادی مجلس باید ظرف یک هفته‌ جلسه رای اعتماد را برگزار کند. قاعدتا باید یکشنبه‌ هفته‌ آینده این جلسه برگزار شود ولی هنوز هیات رییسه به ما روز برگزاری جلسه را اعلام نکرده است.

مروری بر سوابق اجرایی و علمی وزرای پیشنهادی

 

وزیر پیشنهادی وزارتخانه اقتصاد

سوابق علمی

سوابق اجرایی

فرهاد دژپسند

دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی

رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه

 

دکترای اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

 

کارشناسی ارشد برنامه ریزی سیستم های اقتصادی

معاون برنامه ریزی وزارت بازرگانی

 

کارشناسی اقتصاد نظری

دبیر ستاد تدوین برنامه ششم

 

دارای 23 عنوان مقالات علمی- پژوهشی با موضوعات اقتصادی

مدیر کل دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت

 

تدریس دروس اقتصادی

مسئول تهیه و تدوین پیش نویس لایحه قانون تسهیل رقابت و کنترل انحصار

 

 

وزیر پیشنهادی وزارتخانه صمت

سوابق علمی

سوابق اجرایی

رضا رحمانی

دوره دکتری مدیریت (DBA) از دانشگاه صنایع و معادن ایران

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و دوره مدیریت استراتژیک

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

 

کارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

ریاست هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران

 

عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی سهند

جانشین وزیر صنعت، معدن و تجارت در ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد مقابله با آثار تحریم

 

عضو شورای عالی پژوهشی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

عضو شورای عالی بیمه

 

وزیر پیشنهادی وزارتخانه راه و شهرسازی

سوابق علمی

سوابق اجرایی

 

کارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه «تولیدو» اوهایو آمریکا

استاندار مازندران

محمد اسلامی

مدرک «ام بی ای» (MBA ) مدیریت جهانی هوانوردی مشترک از دانشگاه «رویال رودز» کانادا و دانشگاه شریف

مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ایران

 

کارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه «تولیدو» اوهایو

قائم‌مقام سازمان صنایع هوافضا

 

 

رئیس هیات مدیره شرکت ملی ساختمان

 

وزیر پیشنهادی وزارتخانه کار و رفاه اجتماعی

سوابق علمی

سوابق اجرایی

محمد شریعتمداری

               

کارشناسی الکترونیک دانشگاه کرمان

معاون اجرایی رئیس جمهور

 

کارشناسی ارشد مدیریت

رئیس شوراي راهبردي روابط خارجي ايران

 

دکترای مدیریت از دانشگاه خارج از کشور

وزير بازرگاني

 

 

ماينده تام الاختيار دولت در الحاق به سازمان جهاني تجارت

 

 

مأمور تأسيس معاونت نظارت و حسابرسي دفتر مقام معظم رهبري

 

 

همکاری در تهیه قانون تأسیس اطلاعات کشور

 

به گفته معاون پارلمانی رئیس جمهور، قرار است جلسه علنی بررسی رای اعتماد به وزرای جدید در مجلس روز یکشنبه هفته آینده برگزار شود و حسن روحانی نیز در این جلسه حضور خواهد یافت.

  

خواندن 148 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395