دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 09:49

اطلاعات تکميلي

  •       اعتراض تشکل‌های صنعت مرغداری:

قیمت تمام‌شده مرغ  با قیمت بازار همخوانی ندارد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سونیا یزدان پناه

عصراقتصاد: از ابتدای امسال با نوسانات ارزی، نرخ نهاده‌های دامی نیز تحت تأثیر قرار گرفت و این تغییر و تحولات مرغداران را برای تأمین نیاز خود در ذرت و کنجاله سویا دچار مشکلات بسیاری کرد.

از طرفی دولت و وزیر جهاد کشاورزی به تولیدکنندگان این اطمینان خاطر را داده بود که با اختصاص ارز یارانه‌ای به واردات نهاده‌های دامی اجازه تأثیر افزایش نرخ بر قیمت تمام‌شده این محصول را نمی‌دهند اما در عمل اتفاقات به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد و اعتراض فعالان این حوزه را به همراه داشت.

رئیس‌جمهور رسیدگی کند

روز گذشته جمعی از تشکل‌های بخش طیور کشور با ارسال نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس‌جمهور کشور با اشاره به مشکلات تأمین خوراک دام درباره قطع شدن احتمالی تولید مرغ و تخم‌مرغ در آینده نزدیک هشدار دادند.

در نامه مشترک انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه اتحادیه مرغداران میهن، انجمن ملی شرکت‌های زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ و اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی آمده است:

«احتراماً، مستحضر می‌باشید که مدت‌های مدیدی تأمین نهاده‌های اساسی مورد مصرف خوراک طیور به علت عدم تخصیص و یا تأمین ارز با وقفه روبرو شد با حل شدن موقت این موضوع متأسفانه مشکلات کامیون داران به‌خصوص از اول مهرماه بر معضلات موجود اضافه کرد به‌طوری‌که اغلب تولیدکنندگان به خاطر عدم حمل مواد اولیه از مبادی ورودی تقریباً نمی‌توانند طیور خود را تغذیه کنند.

درصورتی‌که اقدام عاجلی برای رفع مشکل حمل این مواد اولیه توسط دولت به عمل نیاید متأسفانه سرنوشت تولید کاملاً مبهم و کشور در آینده نزدیک ازنظر تولید جوجه یک‌روزه (گوشتی و تخم‌گذار)، گوشت و تخم‌مرغ در مضیقه قرار خواهد گرفت.

تولیدکنندگان محصولات طیور تا امروز تمام تلاش خود را علیرغم زیان بسیار و غیرقابل‌تحمل به کار بستند بلکه امیدی به وجود آید، لکن دیگر تحمل ازدست‌رفته و مسئولیت عدم تأمین نهاده‌ها و به‌تبع آن توقف تولید متوجه مسئولان امر می‌باشد.»

قیمت‌های بازار خودسرانه است

برزو بی‌غم، مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان تهران، در گفتگو با خبرنگار عصر اقتصاد به دغدغه مرغداران در مباحث پرورش، تولید، نهاده‌ها و مضیقه‌هایی که در آن قرار دارند اشاره کرد و در خصوص تأثیرات ارزی بر این صنعت گفت: مبحث ارز به‌تنهایی مشکل‌زا نیست، بلکه مشکلات حمل‌ونقل از بنادر تا واحدهای مرغداری و عدم توجه به قیمت تمام‌شده مرغ در روزهای جاری مطرح است. این قیمتی که از سوی وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان قیمت تمام‌شده اعلا شده است خودسرانه است و به‌هیچ‌وجه کارشناسی نیست.

وی به قیمت پایین مرغ در بازار روز اشاره کرد و افزود: قیمت تمام‌شده مرغ زنده 6500 الی 7000 تومان است. باید 30 درصد به این قیمت اضافه شود و عرضه شود ولی در بازار مصرف‌کننده به قیمت 8175 تومان خریداری می‌کند. این قیمت به‌هیچ‌وجه به‌صرفه نیست و باعث عرضه مرغ‌های منجمد و ایجاد تقلب در بازار می‌شود که درشان مردم و مصرف‌کننده نیست.

وی در رابطه بابیان مشکلات حمل‌ونقل، از کندی این امر سخن گفت و افزود: درواقع در هنگام خرید بار به‌شرط جذب کامیون جابه‌جایی صورت می‌گیرد.

بی‌غم در خصوص آنفولانزای مرغی در فصل پاییز گفت: این موضوع در کشور ما اپیدمی شده است، واحدهای گوشتی کمتر درگیر هستند ولی کم‌وبیش این صنعت با این موضوع دست‌وپنجه نرم می‌کند.

این فعال اقتصادی میزان تولید را 1.7 میلیون تن برای امسال بیان کرد و گفت: ظرفیت کلی 3 میلیون تن است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان تهران در پایان گفت: برای مشکلات موجود در این صنعت باید چاره‌ای اندیشیده شود. قیمت تمام‌شده برای واحدهای تولیدکننده و عرضه در بازار مصرف‌کننده باهم همخوانی ندارد. اگر تولیدکننده آسیب ببیند، از گردونه تولید خارج می‌شود و حتی با واردات هم نمی‌توان کمبود مرغ را جبران کرد. محصولی که به‌عنوان کالای اساسی در سبد مصرف خانوار محسوب می‌شود.

اعتراضات از ماه‌های گذشته آغازشده بود

در چند ماه اخیر نیز این اعتراضات توسط فعالان این صنف مطرح‌شده بود. محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، با انتقاد از روند کاهشی نرخ مرغ در بازار اظهار داشت: مرغداران به‌طور متوسط درفروش هر کیلو گوشت مرغ با زیان 2 تا 3 هزارتومانی روبه‌رو هستند که با ادامه این روند صنعت مرغداری تعطیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه قیمت نهاده‌های دامی در بازار همچنان بالاست، گفت: باوجود نوسان شدید نرخ نهاده‌های دامی، مرغداران تمایلی به جوجه ریزی واحدهای خود ندارند که درنهایت این امر افت شدید قیمت جوجه یک‌روزه در بازار را به همراه داشته است.

یوسفی با بیان اینکه چشم‌انداز مساعدی پیش روی صنعت نیست، افزود: در شرایط کنونی، تولید مرغ برای مرغداران صرفه اقتصادی ندارد به‌گونه‌ای که بسیاری از واحدها در تعطیلی و نیمه تعطیلی به سر می‌برند.

سیاست‌های دولت مانع صنعت مرغداری کشور

 همچنین علی صابری دبیر انجمن ملی شرکت‌های زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ نیز در این خصوص اظهار داشت: اگر در قیمت عوامل تولید تغییری ایجاد شود در یک هفته باید برای قیمت جدید گوشت مرغ تصمیم‌گیری شود اما این موضوع با فرآیندهایی که در سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده وجود دارد پس از شش ماه تعیین و اعلام می‌شود که اثربخشی خود را ندارد.

وی افزود: باوجود 27 هزار مرغداری و تولید حدود یک میلیارد و 300 میلیون جوجه در سال و پراکندگی مرغداری‌ها در کشور دولت چرا از دغدغه قیمت‌گذاری رها نمی‌شود و بر قیمت‌گذاری این محصول اصرار دارد؟!

صابری گفت: تولیدکنندگان مرغ گوشتی، دولت را مانع این صنعت می‌دانند و اگر گوشت مرغ از شمول قیمت‌گذاری دولت خارج شود بازار خودبه‌خود تنظیم خواهد شد.

 

خواندن 173 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395