سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • معاون توسعه وزیر فرهنگ ‌و ‌ارشاد اسلامی:

  نتوانستیم در حوزه فرهنگ موفق عمل کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: علی اصغر کاراندیش مرودستی گفت: باید قبول کنیم که ما نتوانستیم در حوزه فرهنگ موفق عمل کنیم و سطح فرهنگ مردم را در جامعه ارتقا دهیم و عمده مشکلات ما در حوزه‌های مختلف به‌دلیل همین موضوع است.

روز گذشته پنجمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی با مشاركت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی با حضور علی اصغر کاراندیش مرودستی معاون توسعه وزیر فرهنگ ‌و ‌ارشاد اسلامی ، مجید وحید عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، لادن حیدری مدیر کل دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مونس کشاورز رئیس دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی برگزار شد.

كاراندیش مرودستی، دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حقوق شهروندی به تبیین دیدگاه‌های وزارت ارشاد و عملكرد آن در حوزه حقوق شهروندی و فعالیت‌های آن در دولت و عرصه فرهنگ پرداخت و اظهار کرد: ما با وجود اینکه در ستاد وزارتخانه دارای ۲۱۰۰ نیرو هستیم تنها از سه نفر در حوزه حقوق شهروندی استفاده کردیم و بقیه افراد انتخاب شده که تمام کار در اختیار آنها قرار گرفته از بخش غیردولتی انتخاب شده که این موضوع به دلیل اعتقادی است که ما نسبت به برقراری زمینه‌های لازم برای فعالیت بخش خصوصی داریم.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور حقوق شهروندی افزود: البته باید بگویم که بعضا کارهایی در یک دولت شروع می‌شود که با آمدن دولت دیگر آن کار به‌طور کامل قطع می‌شود. تنها در صورتی که بخش‌های خصوصی چنین راه‌هایی را ادامه دهند؛ این موضوعات با گذر زمان تبدیل به فرهنگ جامعه می‌شود.در نهایت جامعه نباید مسایل را فراموش کند که در این صورت این مسائل در دراز مدت به فرهنگ جامعه مورد نظر تبدیل می‌شود.

وی بیان کرد: در نهایت امیدواریم موضوعات فرهنگی ادامه‌دار باشد تا بتواند در گذر زمان به فرهنگ جامعه تبدیل شود و با رفتن دولت‌ها فراموش نشود.

در صورت قانع نشدن مردم برای فیلتر فضای مجازی، با مشکل مواجه می شویم

در ادامه مجید وحید ضمن بیان اینکه ما در مرکز مطالعات سیاست‌گذاری عمومی، عملکرد دولت ها را ارزیابی می کنیم، گفت: به عبارت دیگر ما به عملکرد دولت بر این اساس که باید سیاستگذاری عمومی انجام دهد، نگاه می‌کنیم و اگر سیاستگذاری خوبی انجام شده باشد؛ می‌گوییم خوب است و اگر بد انجام شده باشد به آن لقب بد می‌دهیم و در این موضوع برای ما اینکه دولت مورد نظر ایران یا آمریکا باشد؛ تفاوتی ندارد.

وحید گفت: ما در حوزه دولت در عمل فعال هستیم. لذا در پی فعالیت عملی دولت است كه می‌توانیم آن را نقد كنند. دولت باید سیاستگذاری عمومی داشته باشد. در حوزه سیاستگذاری عمومی عرصه‌هایی است كه دولت باید كاملاً دخالت كند مانند امنیت، دفاع، آموزش و محیط‌ زیست؛ اما این حضور می‌تواند دخالت و نظارت باشد اما عرصه‌هایی وجود دارد كه دولت باید در آن باشد و آن عرصه فرهنگ است.

وی در گفته‌های خود تأكید كرد: دولت باید فروتن باشد. دوره دولت‌هایی كه یك تنه بودند به پایان رسیده است. به این دلیل که دولت بزرگترین سازمان است، اگر كارآمد باشد می‌تواند در عرصه‌های مختلف هم كارآمد باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ضمن بیان اینکه عرصه فرهنگ عرصه اجبار نیست بلکه عرصه اقناع است، گفت: شما می‌خواهید فضای مجازی را بردارید؛ بردارید اما مردم را برای این موضوع قانع کنید. چرا که اگر نتوانید مردم را برای چنین مسائلی قانع کنید؛ مشکل به‌وجود می‌آید. به‌علاوه این موضوع در عرصه فرهنگ زبان خیلی مهم است و شما باید از طریق آن با مردم رابطه خوبی برقرار کنید. آسان‌ترین کار راه اجبار است و البته سخت‌ترین کار قانع کردن است.

وحید افزود: سیاستگذاری فرهنگی در این کشور زمانی موفق می‌شود که دولت به تمامی به آن وارد شود. البته باید بگویم که دولت تنها رییس‌جمهور نبوده و به‌ معنی تمام نهادهای حکومتی است.

همچنین مونس کشاورز نیز در این جلسه گفت: یکی از جنبه های مغفول در حوزه حقوق شهروندان حق دسترسی به کالا ، آثار ومحتوای مطلوب فرهنگیست . ازآنجائیکه دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی رسالت خودرا جریان اسزی علمیو فرهنگی درعرصه حقوق شهروندی مطرح نموده و در این مسیر تلاش میکند ، پیشنهادی مبنی بربرگزاری سلسله نشست های حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی به وزارت فرهنگ ارسال شد که با موافقت جناب کاراندیش موفق به برگزاری پنج نشست تخصصی با حضور صاحب نظران حوزه حقوق فرهنگی شدیم . وی در ادامه از چاپ کتاب حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی توسط انتشارات حقوق شهروندی خبرداد که قرار است شرکت کنندگان جلسات به تدوین گزارش نهایی جلسات و ماحصل مباحث مطرح شده بپردازند و دستاوردها درقالب کتاب به وزارت فرهنگ وارشاداسلامی ارائه شود تابه منظور سیاستگذاری در عرصه فرهنگ از نتایج حاصله استفاده گردد.

لادن حیدری ضمن بیان اینکه سیاستگذاری عمومی به دنبال بررسی دولت در عرصه ی عمل و ارتقای کارایی و اثربخشی عملکرد آن در عرصه عمومی است، گفت: درواقع سیاست گذاری اراده حکومت در عمل است؛ کار سیاست گذار یافتن مشکلات و برآورد هزینه ها وفرصت ها و امکانات ودستاوردها ، توصیف وتحلیل وارزیابی این فرایند است. پس سیاست گذار نه ناقد قدرت که مدیریت کننده قدرت است .

وی افزود: یکی از حوزه های سیاست گذاری تصمیم گیری در حوزه ی فرهنگی و اتخاذ سیاست های فرهنگیست که دامنه آن از اتخاذ سیاست های کلان فرهنگی تا مداخله در امور خرد فرهنگی را شامل میشود .

حیدری بیان کرد: مقوله و مفهوم فرهنگ یکی از پرکاربردترین واژه ها در زندگی اجتماعی انسانهاست و نمیتوان حدو حدود مشخصی برای کاربرد این مفهوم قایل شد. گستردگی معنایی و شمول این مفهوم سبب شده تا بسیاری از امور انسانی و پدیده های اجتماعی تحت پوشش و سیطره این مفهوم قرار گیرند و امور اجتماعی وانسانی توسط آن توصیف ، تشریح و تبیین شود . به همین جهت تعاریف و ویژگیهای مختلفی از این مفهوم ارائه شده است ، زیرا جهان بینی ها ، ارزشها و ایدئولوژیها و نوع استفاده از کاربرد مورد نظر این مفهوم را تعریف و طبقه بندی میکنند.

وی اظهار کرد: در نگاه اول فرهنگ مجموعه ای از اعتقادات ، نهادها ونحوه زندگی کردن وسخن گفتن و فکرکردن است .در نگاهی عمیق تر میتوان گفت فرهنگ به گونه ای خودجوش ، جمعی ، دارای شخصیت و یک روح کلیست که به صورت اراده خارج از عقل برنامه ریزی سیاستگذاری کنونی برای خود حرکت میکند.

سیاستگذاری دولت ها در قلمرو فرهنگ در دو عرصه کلی و بخشی قابل بررسی است. در عرصه کلی به معنای داشتن نگرشی کلی در زمینه مبانی و اصول واهداف و در عرصه بخشی یعنی داشتن خط مشی وبرنامه در زمینه هایی نظیر میراث فرهنگی ، سینما ، موسیقی ، کتاب ، هنرهای تجسمی و .. میباشد.

وی تأکید کرد: دید سیاست گذاری فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران علاوه برابعاد محتوایی و روش شناسی ، به لحاظ شکلی نیز اگر به سمت تمرکززدایی و حذف سیاست های موازی حرکت کند هماهنگ تر خواهدشد به طور دقیق  مهمترین معضل در هم ریختگی حوزه هایی است که کار سیاست گذاری فرهنگی داخلی وخارجی رابرعهده دارند . ازسازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی تا وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان های فرهنگی مجلس وشهرداری ها و ... که چندان هماهنگ و یکدست عمل نمیکنند.

 

 

 

 

خواندن 367 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395