سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 08:49

عبارت مبهم "صاحبنظران طرف مشورت" چه دستاوردی دارد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

عبارتی درسخنان اخیر آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور شباهت عجیبی به ادبیات محمود احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوری اش داشت . عبارت این بود: در فرایند انتخاب افراد پیشنهادی به عنوان وزرای چهار وزارتخانه اقتصاد، کار، صنعت و راه با همه کارشناسان، صاحبنظران، متخصصین امور و نمایندگان مرتبط با موضوع گفت وگو و مشورت شده است.

در نگاه نخست این جمله ای عادی است که بسیار از زبان مسئولین شنیده می شود، عباراتی کلی که بعضی از آنها بار معنایی خاصی نداشته و به نوعی گویای رفع تکلیف ایشان از ارایه یک پاسخ مشخص است، ولی ابهام این جمله و شباهت آن به ادبیات محمود احمدی نژاد در به کار بردن عنوان گروه مجهول " کارشناسان، صاحبنظران و متخصصین امور " است که در انتخاب وزراء به رئیس جمهور مشورت داده اند. زمانی که محمود احمدی نژاد در مورد ابعاد کارشناسی طرح هایش مورد سئوال قرار می گرفت در پاسخ به ساعت ها کار کارشناسی انجام شده بر روی این برنامه ها استناد کرده و تاکید داشت صاحبنظران و کارشناسان زیادی در تدوین این برنامه ها دخیل بوده اند ولی در نهایت بعد از آنکه مشکلات ناشی از طرح به اصطلاح کارشناسی شده فوق نمود پیدا می کرد، هیچ کس حاضر به پذیرش مسئولیت نبود حتی شخص احمدی نژاد. به طور مثال در مورد برنامه ای مانند هدفمندی که ذیل طرح تحول توسط دکتر جمشید تدوین شد؛ بعد از علنی شدن عواقب فاجعه بارش از سوی پژویان هم مورد انتقاد قرار گرفت و به نوعی از پذیرش مسئولیت آن شانه خالی شد.

همچنین عبارت مبهم صاحبنظران مانند زمانی است که محمود احمدی نژاد یا دیگر مسئولین (در دوره های مختلف) از طرف همه مردم صحبت می کنند و آنچه را که خود انجام داده اند را خواسته مردم قلمداد کرده و به آنها نسبت می دهند.

اما در کشورهای توسعه یافته این جامعه "صاحبنظران، کارشناسان و متخصصین امور" شفاف هستند. در نظام های حزبی گروه مشورت دهنده کاملا مشخص اند و یا در برخی از  کشورها، گروه مشاورین رئیس جمهور در هر زمینه ای از افرادی مشخص تشکیل می شوند و از به کار گرفته شدن عبارات و عناوینی که مبداء و مقصد آن مشخص نیست احتراز می شود، تا مسئولیت مشخص و کسی نتواند از زیر آن شانه خالی کند.

البته انتقاد متوجه انتخابهای اخیر صورت گرفته رئیس جمهوری نیست و به نظر می رسد بهترین گزینه های ممکن از سوی شخص ایشان به مجلس معرفی شده اند. ولی زمانی که رئیس دفتر رئیس جمهوری تعیین گزینه های این تصمیم را به گروهی نامشخص و نامعلوم نسبت می دهد این سئوال پیش می آید که افراد فوق چه کسانی هستند و در چه زمینه ای صاحبنظر و متخصص اند؟ و آیا این افراد به گروه و جناح خاصی وابستگی دارند؟ آیا نگاه این افراد به حسن روحانی تحمیل شده است؟! در حالی که اگر حتی ایشان به این عبارت بسنده می کردند که مشاورین رئیس جمهور افرادی را به ایشان معرفی کرده اند بار معنایی کمتری متوجه این فرایند می شد.

در واقع باید گفت آنچه به عنوان عملکرد شفاف مسئولین از سوی مقام معظم رهبری بیان و از ایشان انتظار می رود باید در بکار بردن عبارات و تعبیرات مقامات نیز نمود پیدا کرده و اثر گذار باشد. باید قبول کنیم بکار گیری عبارات مجهول، مبهم و استناد به گروههایی که افراد آن از نظر مردم مشخص نیستند نه به تاثیر گذار تر شدن تصمیم رئیس جمهور در فرایند معرفی وزراء کمک می کند و نه از بار مسئولیت ایشان در صورت عملکرد خطای این افراد می کاهد. ختم کلام آنکه عبارات فوق تنها حواشی را دامن می زند که در شأن رئیس دولت نیست و از شخص رئیس دفتر رئیس جمهور نیز انتظار نمی رود.  

خواندن 652 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395