سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 08:56

ارزش بورس ایران 800 هزار میلیارد تومان است  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: نمایشگاه پنجمین بانک بیمه بورس در کیش آغاز به کار کرد در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه شاپور محمدی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار گفت: ارزش بورس ایران ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد، روز گذشته طی مراسم افتتاحیه نمایشگاه کیش اینوکس مسئولین نهادهای پولی مالی کشور به سخنرانی پرداخته و از مسائل روز بازارهای پولی و مالی کشور سخن گفتند. در بخشی از این مراسم شاپور محمدی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار از برنامه‌های آتی سازمان بورس برای شش ماه دوم سال خبر داد و گفت: ابزار آتی فیوچر ،فروش استقراضی، بازنگری خرید اعتباری و ابزار های هیبریدی بازار بیمه و بازار سرمایه که با کمک بیمه مرکزی ابزار تامین مالی بیمه اتکایی را تعریف و راه اندازی میکنیم.در کنار این ایزارها،  ابزار رویدادهای طبیعی را راه اندازی خواهیم کرد.

وی گفت: ارزش بورس ایران ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است، ضمن اینکه ۴ بورس فعال بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالا، بورس انرژی و فرابورس در ایران مشغول به کار هستند، در هفت ماهه ابتدای سال جاری نیز ۲۶۷ هزار میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با سال قبل، رشد خوبی را تجربه کرده است، این در حالی است که کل سال قبل ۲۴۷ هزار میلیارد تومان معامله داشتیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: ارزش معاملات در هفت ماهه ابتدای سال جاری از سال ۹۴ و ۹۵ بسیار بیشتر بوده است و رکوردی نیز به ثبت رسیده است؛ میزان بازدهی که امسال سرمایه گذاران بازار سرمایه ایران در بورس و فرابورس کسب کرده اند، ۹۵ و ۹۲ درصد بوده است که این نشانگر فرصت بزرگ سودآوری در بازار سرمایه ایران است؛ ضمن اینکه به لحاظ تنوع شرکتهای فعال در بورس باید گفت که ۵۹۰ شرکت در بورس و فرابورس فعال شده و پذیرفته شده اند، ضمن اینکه در ۴۰ رشته فعالیت و صنعت مشغول به فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: پتروشیمی، معادن، فلزات اساسی، بانکها، بیمه ها، شرکتهای خدماتی و شرکتهای های تک در بورس فعال هستند، ضمن اینکه معاملات در بورس کالایی نیز تنوع خوبی دارد؛ به نحوی که محصولات کشاورزی و نیز محصولات پتروشیمی، فلزی اساسی و نیز قرارداد آتی بر روی سکه طلا در فرابورس معامله می شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ارزش بورس در ۷ ماهه به ۲۶۷ هزار میلیارد تومان رسید، گفت: نفت خام به زودی در بورس انرژی معامله می‌شود. ضمن اینکه ابزارهای مالی اسلامی و کلاسیک نیز تنوع بی نظیری در بورس ایران دارد و انواع ابزارهای مالی اسلامی از جمله اوراق مشارکت، صکوک اجاره روی دارایی های فیزیکی، اوراق منفعت، اوراق وکالت، اوراق جعاله و سایر ابزارهای مالی اسلامی در کشور ما فعال است. اسناد خزانه اسلامی نیز معامله می شود که یکی از فرصت های خوبی است که می تواند برای اکثر کشورها که سرمایه گذاران مسلمان دارند، جذاب باشد.

محمدی از بالا رفتن ارزش معامله اوراق خزانه خبر داد و گفت: از نظر میزان افشا، ۴ بار صورتهای مالی شرکتها در بورس های ایران افشا می شود  و ۱۲ بار تولید و فروش به صورت ماهانه افشا می شود، این شفافیت بی نظیر است، البته هر جا که اطلاعات با اهمیت وجود داشته باشد، شرکتها موظف به افشا هستند.

شاهد نقض قوانین بین المللی توسط حکام آمریکا هستیم

یکی دیگر از سخنرانان این مراسم حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه همایش کیش اینوکس با اشاره به نقش برگزاری این نمایشگاهها در معرفی دستاورهای مالی و اقتصادی کشور گفت: از سال گذشته تاکنون تحولات بسیار زیادی در این منطقه اتفاق افتاده که بر اقتصاد کشور هم اثر گذاشته است.

حسینعلی امیری گفت: بخشی از این تاثیرات حاصل شرایط درونزا و بخشی دیگر حاصل کنش های سیاسی است و یکی از توفیقاتی که نظام جمهوری اسلامی در دولت تدبیر و امید حاصل شد خروج از فصل ۷ منشور و به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای بود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه کمتر در دنیا شاهد چنین توفیق دیپلماسی هستیم که کشوری در فصل ۷ منشور قرار گیرد و بدون جنگ از آن خارج شود، گفت: امروز اگر شاهد نقض قوانین بین المللی توسط حکام آمریکا هستیم، اگر ترامپ از  برجام که به توافق کشورهای دیگر رسیده بود خارج شد مهمترین دستاورد این خروج این است که همبستگی و اجماع دنیا برای جنگ با ایران فروریخت و کشورهای دیگر دنیا فهمیدند به آمریکا نمیتوان اعتماد کرد.

وی تاکید داشت: ما امروز نیازمند فعالان اقتصادی  خلاق و مدیریت جسور هستیم بی‌تردید برای اهداف اقتصادی نیز باید به این فعالان توجه کرد و باید به سمتی برویم که نظام آموزشی و خانواده ها به جای کارمند پروری به سمت کارآفرینی هدایت کرد می ‌توانیم با پایمردی و توکل این شرایط به ظاهر بد را نیز به فرصت تبدیل کنیم ما به توان بخش خصوصی اعتقاد داریم اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و تأکیدات مقام معظم رهبری بر اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و تاکیدات ریاست جمهور در جلسات هیئت دولت برای اجرای هرچه بهتر این مراسم دارند نشان می دهد که نظام جمهوری اسلامی ایران به توانمندی ها و توانایی های بخش خصوصی باور عمیق و جدی دارد در حال حاضر تمام نظام بر حفظ امنیت عمومی و جذب سرمایه گذاری رفع موانع تولید تعامل سازنده با دنیا با هدف کاهش اثرات منفی تحریم ها احتمال دارد مردم ایران اولین باری نیست که در معرض آزمون های اقتصادی بزرگ قرار گرفته است ، همواره بعد از یک باران سیل‌آسا شاهد رنگین کمان آسایش و پیشرفت در این مرز و بوم بوده ایم با همت فعالان اقتصادی کارآفرینان مدیران و مسئولان اقتصادی کشور قطعا  از وضعیتی که آمریکا تلاش می‌کند برای ما طراحی کند می توانیم با سربلندی عبور کنیم. امروز یکی از مهمترین مولفه های امنیت ملی در کنار نیروی جوان دانش فنی موقعیت استراتژیک و که در آن قرار داریم در کنار توان موشکی توان نظامی اتحاد انسجام همدلی و درک مشترک از مسائل و مشکلات کشور از ناحیه دولتمردان و بخش خصوصی باید دیده شود.

حسینعلی امیری تاکید داشت: تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به ابتکار مقام معظم رهبری انجام گرفت به عنوان متن آن سری که باید در جهت خنثی کردن اقدامات حکومت آمریکابر آن تکیه کرد و سایر بخش‌های دولت و بخش خصوصی و مسئولان و مدیران با استناد به هماهنگی‌های این ستاد می‌توانند راهکار های امیدوار کننده را تدوین کنند.

گردشگری بعد از نفت پردرآمدترین صنعت در جهان

وی افزود: گردشگری یکی از مهمترین محورهایی است که امروز در دولت مورد توجه ویژه قرار دارد طبق گزارشات سازمان جهانی گردشگری این صنعت بزرگترین حوزه از نظر درآمد بعد از نفت و خودرو محسوب می شود که کشور ما رتبه دهم از لحاظ جاذبه‌های گردشگری باستانی و تاریخی دارد و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی در دنیا را دارد کمتر کشوری در دنیا هم جاذبه های مذهبی هم طبیعی به هم تاریخی و باستانی در کنار یکدیگر همزمان در یک جا وجود دارند وقتی به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گردشگری استان ها توجه می کنیم می‌بینیم در برخی از مولفه ها زمینه ها در دنیا بی‌نظیر هستیم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه در برخی از کشورها سهم حاصل از درآمد گردشگری حدود ۳۰ درصد است، افزود: متاسفانه در کشور ما با وجود تمام این ظرفیت‌ها ظرفیت‌های خدادادی سهم درآمد گردشگری در اقتصاد حدود یک درصد است که به نظر می‌رسد یکی از زمینه های بسیار خوب و مستعد سرمایه‌گذاری در گردشگری است توسعه مناطق آزاد که اخیراً در مجلس شورای اسلامی ۸ مورد به تصویب رسیده و در فرایند قانونگذاری قرار دارد بتواند راهی برای توسعه اقتصاد گردشگری کشور باشد تصویب لوایح چهارگانه و به ویژه سی اف تی کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم که طی چند روز گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید در جهت ایجاد تسهیلات بانکی و رفع موانع بانکی بین المللی در جهت رونق اقتصادی موثر خواهد بود .

خواندن 171 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395