سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 09:09

اطلاعات تکميلي

  • دژپسند اعلام کرد

عبور از تلاطم و ایجاد ثبات اقتصادی مهم ترین برنامه وزارت اقتصاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد:  وزیر پیشنهادی اقتصاد با حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه رئوس برنامه های خود، به تشریح ارقام فعلی شاخص های کلان اقتصادی کشور پرداخت.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند در این جلسه بر هدایت جریان نقدینگی به سمت بخش های تولیدی به عنوان یکی از برنامه های پیشنهادی خود تاکید کرد.

وی حرکت به سمت اقتصاد هوشمند را به عنوان یکی دیگر از رویکردهای خود در اقتصاد کشور برشمرد.

وزیر پیشنهادی اقتصاد در ادامه با حضور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، ضمن ارائه عناوین برنامه های خود در حوزه مرتبط با این کمیسیون، مهمترین برنامه اش را در شرایط کنونی، عبور از تلاطم و ایجاد ثبات اقتصادی عنوان کرد.

وی جایگزینی رابطه مستمر و تعاملی برای طراحی سیاستهای درست و کاربردی با مجلس را بجای طرح سوال و استیضاح موثرتر برشمرد.

دژپسند لازمه رسیدن به این تعامل را یک کار سه جانبه از سوی دولت، مجلس و صاحبنظران اندیشه ورز عنوان کرد.

وی با اشاره به سه دهه سوابق اجرایی خود در سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تاکنون متولی تخصیص منابع بودم و امروز قرار است در صورت کسب رای اعتماد از مجلس، متولی تامین منابع باشم.

وزیر پیشنهادی اقتصاد با اشاره به دامنه وسیع و گسترده وزارت اقتصاد گفت: در صورت ایجاد هماهنگی بین بخشهای مختلف این وزارتخانه می توان به اهداف کلان تعیین شده آن دست یافت.

دژپسند با بیان اینکه در تدوین پنج برنامه از مجموع شش برنامه توسعه اقتصادی کشور نقش داشته است، تاکید کرد: می توان ادعا کرد قانون برنامه ششم توسعه قوی ترین و کامل ترین برنامه توسعه اقتصادی کشور بعد از انقلاب است.

بهره گیری از نخبگان دانشگاهی، بخش خصوصی و متخصصین در قالب خانه اقتصاددانان

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با حضور در کمیسیون های فرهنگی، اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به تشریح برنامه‌های خود برای مدیریت این وزارتخانه پرداخت.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، "فرهاد دژپسند" در جمع اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان دغدغه‌های خود در حوزه اقتصادِ فرهنگ، دلیل حضور خود در جمع نمایندگان عضو این کمیسیون را توجه ویژه به لزوم داشتن نگاه فرهنگی به پروژه ها و سیاست های اقتصادی عنوان کرد.

وی عدم تبیین درست ابعاد فرهنگی سیاست ها را به عنوان یکی از حلقه های مفقوده در اقتصاد کشور برشمرد و تصریح کرد: به عنوان مثال در اجرای برخی سیاست های اقتصادی مثل شناسایی پایه های جدید مالیاتی و یا افزایش نرخ مالیات، در صورت عدم تدوین و اجرای اقدامات فرهنگی مناسب، قطعا با افزایش فرار  مالیاتی مواجه خواهیم شد.

باید برای مردم جا بیافتد که پرداخت مالیات به نفع عموم جامعه است

پسند با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه یک مسلمان واقعی احساس می کند مالیات، یک دِین است، تاکید کرد: باید برای مردم جا بیافتد که پرداخت مالیات، بطور مستقیم در راستای تامین هزینه های عمومی و اداره کشور و به نفع عموم جامعه است.

دژپسند در ادامه از کمک به تشکیل "خانه اقتصاددانان" به عنوان حلقه مفقوده نام برد و گفت: بکارگیری نخبگان دانشگاهی و نیز استفاده از نظرات مشورتی مجلس شورای اسلامی می تواند به عبور موفق از تنگنای موجود در این برهه حساس کشور کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: وزیر اقتصاد باید با بخش واقعی اقتصاد و تولید ارتباط نزدیک داشته باشد تا مشکلات مربوط به این بخش در حوزه های گمرکی و مالیاتی و ... را شناسایی کند.

وی ضمن تاکید مجدد بر لزوم تعامل با مجلس، برنامه های خود را در دو سطح و دو فاز ارائه کرد.

دو فاز "عبور از بحران" و فاز دوم "ثبات اقتصادی"برای برنامه ها

دژپسند گفت: برنامه های ارائه شده در دو سطح کلی و تفصیلی و دو فاز با دو بازه زمانی جداگانه هرکدام به مدت یک سال و نیم، با محوریت فاز اول "عبور از بحران" و فاز دوم "ثبات اقتصادی" تدوین شده است.

وزیر پیشنهادی اقتصاد در ادامه، افزایش بهره وری و استفاده بهینه از منابع را از جمله عوامل موثر در رشد اقتصادی عنوان کرد.

 

 

 

 

 

 

خواندن 143 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395