سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 09:59

قیمت های تکلیفی برق، مسئولین را مبرا نمی‌کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیلوفر جمالی

عصراقتصاد: وزیر نیرو با اشاره به قیمت‌های تکلیفی عنوان کرد: سهم عمده حل شدن یا حل نشدن کمبود تولید برق بر عهده ماست. اگر در زمینه قیمت تکلیفی هم هنوز گره کوری وجود دارد سهم و نقش خودمان را کم نبینم و قطعا می بایست کار بیشتری صورت بگیرد و اطلاع رسانی مناسبت تری در جامعه انجام شود.

به‌گزارش عصراقتصاد، رضا اردکانیان در سی و سومین کنفرانس بین المللی برق با بیان اینکه ما باید این امر را به عنوان یک تخصص و هنر بدانیم، افزود: ما باید باور داشته باشیم که اگر در این زمینه توفیقی نداشته باشیم مطمئنا مجال زیادی هم برای پنهان ماندن یا پنهان شدن پشت دیوار قیمت تکلیفی نداریم و به زودی باید پاسخگوی بحث قیمت تمام شده نیز باشیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه شیوه‌های مدیریتی تاثیر چشم‌گیری در هزینه تولید و قیمت تمام شده کالا و محصول دارد، اظهار کرد: این مهم هم تنها منحصر به بخش برق نیست و در تمامی عرصه‌های این گونه است که اگر ما به شیوه‌های مدیریتی بپردازیم و رفت و آمدهای بهینه را سرلوحه کار قرار دهیم، طبیعتاً زمینه‌های لازم برای دور شدن از قیمت تکلیفی نیز فراهم می‌شود.

وی یادآور شد: در هفته‌های گذشته دستاوردهای خوبی در جهت اتخاذ تصمیمات پشتیبانی کننده برای تامین منابع لازم جهت اجرای طرح‌های تولید آب و برق داشته‌ایم و این مسیر همچنان نیز ادامه خواهد داشت. در این بین تدقیق در چگونگی این موفقیت‌ها و رساندن مجموعه‌هایی که در ابتدای امر هیچگونه موافقتی با این راهکار نداشتن و حتی حاضر به بازکردن این مباحث هم نبودن تا رسیدن به جایی که خود همان سازمان‌ها و افراد پیشنهاد دهنده این چاره جویی‌ها و گره گشایی‌ها باشند دستاورد مهمی است که به اعتقاد من در باز کردن این موضوع مدیران ارشد آب و برق سهم عمده ای را ایفا کرده‌اند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه موضوع اصلاح مصرف آب و برق باید تبدیل به یک مطالبه اجتماعی شود، گفت: دوره اینکه تنها از بالا به توصیه و بخشنامه و صرفا با زیرنویس در شبکه‌های تلویزیونی این مسائل را ترویج کنیم گذشته است.

وی طی سخنانی صنعت برق را یکی از زیربنایی‌ترین عرصه‎‌های فعالیت و توسعه در تمامی دنیا به ویژه کشورهای در حال توسعه برشمرد و افزود: این بخش همواره در ارتباط نزدیک با جامعه علمی بوده و از ظرفیت‌های علم و فناوری برای بهبود کار خود بهره‌مند شده است.

اردکانیان ادامه داد: کوشش مستمر و مشترک جامعه دانشگاهی و پژوهشی از یک سو و تلاش صنعت برق، وزارت نیرو و دست‌اندرکاران داخلی و خارجی از سوی دیگر منجر به برگزاری این کنفرانس سالانه می‌شود، بنابراین این کنفرانس صرفا یک رویداد علمی و یا اجرایی نیست، بلکه پیوند میان دو این حوزه است. محلی که انتظار می‌رود یافته‌های علمی از یک سو و شناخت دقیق و عمیق مسائل صنعت برق از سوی دیگر منجر به ارائه راه‌حل‌های خلاق علمی و کارآمد برای مشکلات موجود شود.

وزیر نیرو تاکید کرد: کنفرانس صنعت برق باید انعکاس خرد انباشته شده در کشور شامل دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و کلیت صنعت باشد. هر چه فعالیت‌های علمی در مراکز آموزشی و پژوهشی‌ ما غنی‌تر باشد و هر چه نیاز به خرد در تصمیم‌ گیری‌ها در صنعت بیشتر باشد طبیعتا برآیند این کنفرانس نیز قابل مشاهده‌تر خواهد بود. رشد مستمر برگزاری کنفرانس می‌تواند علامتی مبنی بر کارکرد با کیفیت هر دو عرصه یاد شده باشد.

وی برنامه اصلی وزارت نیرو در این دوره را مدیریت مصرف و تقاضا دانست و افزود: در این بین با نادیده گرفتن عرصه مسائل اجتماعی و ارتباط با مصرف کننده و پرداختن به سازوکارهای آن و همچنین با استفاده از تجربیات سایر کشورها و مناطق مشابه که در دوره‌های گذشته چنین عرصه‌های را طی کرده‌اند و به نتایح خوبی رسیده‌اند، ممکن است ما فرصت را از دست بدهیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه وجوه اجتماعی مدیریت منابع زیست محیطی به ویژه انرژی در کشور ما یک واقعیت انکارناپذیر است، عنوان کرد: این مهم باید در برنامه‌ها، پژوهش‌ها و سیاست‌گذاری‌های ما در عرصه‌ها و بخش‌های مختلف چه در دولت چه در مجلس و چه در دانشگاه‌ مورد توجه قرار بگیرد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود کنفرانس سالانه برق به عنوان یک ابزار و فرصت مناسب به کار گرفته شود و ما در طول سال تا قبل از زمان برگزاری کنفرانس بعدی بتوانیم با ارتباط صحیح و منظم با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و دانشگاه‌های که در عرصه‌های علوم انسانی به این مسائل می‌نگرند و می‌پردازند و همچنین با محققان و پژوهشگران و اساتید داخلی و خارجی بتوانیم تا حدود زیادی جبران مافات کنیم و وجه اجتماعی مدیریت منابع زیست محیطی را بدون واهمه از این مسئله که ممکن است موجب سستی در عرصه‌های تولید شود، بپردازیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: ما ناگریز از یک گفت‌وگوی سازمان یافته با سیاست‌گذاران، تصمیم سازان، تصمیم‌گیران، رسانه‌ها به عنوان پل‌های ارتباطی با مصرف‌کنندگان و در نهایت خود مصرف کنندگان در بخش‌های مختلف هستیم.

وزیر نیرو گفت: اگر در زمینه قیمت تکلیفی هم هنوز گره کوری وجود دارد سهم و نقش خودمان را کم نبینم و قطعا می بایست کار بیشتری صورت بگیرد و اطلاع رسانی مناسبت تری در جامعه انجام شود. باید حضور نیروهای جوان، پژوهشی و آشنا به عرصه علوم اجتماعی که بتوانند بخش آب و برق را کمک و تکمیل کنند بیشتر شود تا موضوع اصلاح مصرف تبدیل به یک مطالبه اجتماعی شود. دوره‌ی این موضوع که تنها از بالا به توصیه و بخشنامه و صرفا با زیرنویس در شبکه‌های تلویزیونی این مسائل را ترویج کنیم گذشته است.

تخصیص یارانه آب و برق به پرمصرف ها بی عدالتی است

همچنین وزیر نیرو در حاشیه این کنفرانس در جمع خبرنگاران گفت: تعیین قیمت تکلیفی در صنعت آب و برق به معنی دادن یارانه بیشتر به مشترکان پرمصرف است که یک بی عدالتی محض بوده و روی خدمت رسانی اثر می گذارد. ما باید درباره تعرفه ها مقداری بیشتر صحبت کنیم و بشنویم تا موضوع جای خود را در جامعه به درستی باز کند.

اردکانیان اظهار کرد: تعرفه ها باید به پایدار بودن عرضه آب و برق کمک کند؛ یعنی اگر قیمت یک کیلووات ساعت برق 100 تومان است و ما 60 تومان از مشترک می گیریم، این رویه تا جایی قابل تحمل است اما از جایی به بعد، به اختلال در عرضه برق تبدیل می شود و خدمت رسانی را مختل می کند. اثر دیگری که تعرفه دارد این است که فرض کنیم در عرضه برق مشکلی وجود نداشته باشد و دولت بتواند از منابع دیگری به صنعت برق کمک بدهد و یک برق یارانه ای کماکان ارایه شود. چون در بخش های مختلف الگوی صحیح مصرف برق رعایت نمی شود، تعیین تکلیفی به این معنی است که بدمصرف ها از یارانه بیشتری بهره مند می شوند.

اردکانیان گفت: اگر موضوع اصلاح قیمت را طرح می کنیم، یادمان باشد که در یک جا به ویژه برای پر مصرف ها این قیمت و تعرفه بیش از این که نقش منبع مالی را داشته باشد، باید نقش بازدارندگی را ایفا کند. یعنی قیمتی باشد که اگر کسی بیش از حد متعارف مصرف کرد، هزینه بالاتری بپردازد.

وزیر نیرو تاکید کرد: هر فرد برای خرید یک هزار لیتر آب آشامیدنی با کیفیت از فروشگاه 2 میلیون تومان می پردازد اما این رقم در شبکه آبرسانی شهری 500 تومان و در روستایی 200 تومان محاسبه می شود یعنی بابت هر لیتر 2 ریال هزینه می کند؛ در چنین شرایطی طبیعی است این آب آشامیدنی به هر کاری می آید و این شیوه ای درست و قابل ادامه نیست.

وی با رد این ایده که قرار است قیمت ها به میزان زیاد تغییر کند، اظهار داشت: باید در این زمینه بیشتر کار کنیم، بیشتر سخن بگوییم و بیشتر به حرف کسانی که در عرصه های مختلف اجتماع صاحب نظر هستند، گوش فرا دهیم؛ این موضوع ابتدا باید به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود و آن زمان است که همه یک هدف داریم.

وی گفت: در وزارت نیرو بیشتر به منابع داخلی یعنی پول و آب و برق متکی هستیم؛ در بودجه سال گذشته مقداری مضیقه هایی برای استفاده به موقع از منابع داخلی ایجاد شد که با موضوع پرداخت یارانه ها ارتباط داشت؛ امیدواریم کمک مجلس در تصویب بودجه 98 به گونه ای باشد که کاستی های سال قبل را رفع کند و اجازه دهد مثل 44 سال گذشته وزارت نیرو به موقع به منابع داخلی خود دسترسی داشته باشد.

برنامه وزارت نیرو برای تامین برق تابستان 98

وزیر نیرو درباره برنامه های این وزارتخانه برای تامین برق در تابستان سال آینده اظهار کرد: از حدود سه ماه پیش برای تامین برق سال آینده برنامه ریزی کرده ایم.

به گفته اردکانیان، 25 نیروگاه حرارتی به ظرفیت پنج هزار و 200 مگاوات در دست تکمیل و 650 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و 200 نیروگاه آبی در دست ساخت است ضمن آنکه قرار است سه هزار مگاوات نیز از محل مدیریت مصرف تامین شود.

اردکانیان گفت: سه هزار مگاواتی که قرار است از محل مدیریت مصرف تامین شود، شامل 11 زیربرنامه بوده که یکی از آن برنامه ها به اصلاح مصرف باز می گردد؛ ما مدیریت مصرف را مساوی اصلاح قیمت و تغییر تعرفه نمی دانیم؛ برای نمونه 15 میلیون لامپ را در دستگاه های دولتی و غیردولتی تعویض یا روشنایی معابر را به شکلی مدیریت می کنیم که بدون هر گونه اخلال، برق کمتری مصرف شود.

وی ادامه داد: بخشی از برنامه ها برای گذراندن اوج بار تابستان 98 به شبکه های انتقال برق باز می گردد که در این زمینه برنامه ریزی مفصلی انجام شده و به دنبال تامین منابع مالی مورد نیاز هستیم و سعی می کنیم از همه منابع موجود استفاده کنیم.

وزیر نیرو یکی دیگر از راه های تامین برق تابستان 98 را استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دانست و گفت: اکنون بخش خصوصی 60 درصد برق کشور را تامین می کند و عضو جدانشدنی صنعت برق است.

ماجرای نامه نگاری درباره آب های ژرف

اردکانیان در پاسخ به سوالی در مورد اینکه «شما نامه ای تند به رئیس جمهوری در مورد دخالت سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهوری در آب های ژرف نوشته اید» گفت: «چه کسی گفته تند؟ وقتی من یک حرف هیجان انگیز نمی‌زنم و از آن تیتر در نمی آید، همکار شما نباید خودش نمک و فلفلی به آن اضافه کند.»

وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که «شما هیچ نامه ای ننوشته اید؟» گفت: «من کار و کاسبی ام نامه نوشتن است، سر تند بودن آن بحث دارم. من اخلاقی دارم که وقتی به شما یک نامه می نویسم و در آن اشاره ای به ایشان می کنم، حتما رونوشتی به ایشان می زنم که ایشان از فرد دیگری راجع به چیزی که به شما گفتم نشنود.»

«برق» بهترین صادرات برای حمایت از منافع ملی است

همچنین در این مراسم همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، اقتصاد کشور را متکی بر مواد اولیه دانست و گفت: با توجه به اینکه مواد اولیه را بدون تبدیل به محصول نهایی، به فروش می رسانیم، بهترین صادراتی که می تواند منافع ملی را محقق سازد، برق است.

حائری اظهار کرد: در صنعت برق مواد اولیه را تبدیل به برق و سپس صادر می کنیم؛ بنابراین درآمدهای حاصل از صادرات برق، از ارزشمندترین درآمدهاست. در ابر چالش ها، با نزدیک شدن به محدودیت ها، باید مسیرمان را تغییر دهیم زیرا در مسیر قبلی حرکت کردن، نمی تواند مساله ما را حل کند.

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه برای تغییر در این مسیرها 10 شاخص در نظر گرفته ایم، نخستین شاخص را «تغییر آرایش بخش برق» بیان کرد. «شاخص بعدی در فضای جدید، درصد انرژی تولیدشده بدون استفاده از سوخت فسیلی است؛ این شاخص از کسر بخش های نیروگاهی بخار، آبی و اتمی، بر کل انرژی های مصرفی به دست می آید.»

حائری عنوان کرد: «میزان حمایت موثر از بخش خصوصی و جلب مشارکت آنها و میزان استفاده از توانایی ها و دارایی های موجود» از دیگر شاخص های تغییر نگاه در صنعت برق است.

تلفات شبکه برق به 10.4 درصد کاهش یافته است

حائری در حاشیه این کنفرانس در مورد تامین نیاز مالی صنعت برق گفت: این مساله یکی از مواردی است که وزیر نیرو به شخصه پیگیر تحقق آن است؛ در همین راستا نیز روش‌های مختلفی را برای تامین این منبع در نظر گرفته‌ایم. مذاکرات خوبی را با مجلس شورای اسلامی و دولت انجام شده که حمایت‌های آنها را از صنعت برق به دنبال داشت است و پیش‌بینی می‌کنیم به زودی این تامین اعتبار صورت گیرد.

حائری درباره میزان هدررفت انرژی در صنعت برق گفت: در سال 1393 میزان هدررفت شبکه توزیع برق 15 درصد بود که اکنون به 10.4 درصد کاهش یافته است؛ به طور کلی تلفات شبکه توزیع و بخش تلفات که عددی معادل 2.8 درصد است، تلفات 14.2 درصدی را در دو حوزه توزیع و انتقال برای صنعت برق رقم زده است.

وی درباره اقدام های وزارت نیرو برای تک‌ رقمی شدن تلفات شبکه برق اظهار کرد: طبق برآوردهای صورت گرفته تا سال آینده میزان تلفات برق در شبکه تک ‌رقمی خواهد شد. البته امسال نیز در یک فصل از سال میزان تلفات تک‌ رقمی شد اما دوباره به حالت قبل بازگشت.

مصرف برق هشت برابر افزایش جمعیت رشد کرد

محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر در این کنفرانس گفت: در چهار دهه اخیر، مصرف برق در کشور هشت برابر افزایش جمعیت رشد کرده است. در 40 سال گذشته، میزان فعالیت صنعت برق چند برابر سایر بخش های زیربنایی و خدماتی در کشور افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در این مدت به دلیل نگاه دولتمردان و قانون گذاران، نرخ تکلیفی فروش برق پایین تر از هزینه واقعی آن بوده و صنعت برق همواره تحت فشار اقتصادی فعالیت کرده است.

مدیرعامل توانیر افزود: در این شرایط، به دلیل تعامل سازنده با نخبگان و ارائه راهکارهای مناسب و همت تولیدکنندگان داخلی توانمندی پیمانکاران، مشاوران و تلاش مضاعف همکاران، کارنامه عملکرد صنعت برق در این مدت قابل قبول بوده است.

متولی‌زاده اظهار کرد: به دنبال این عملکرد، شاهدیم که در بسیاری از شاخص‌های مهم و کلیدی صنعت برق ایران در منطقه و همچنین در سطح جهان به رتبه و جایگاه مناسبی دست یافته ایم. در شرایطی که کشور در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفته است، همکاری و تعامل نخبگان با صنعت برق بیش از گذشته ضرورت دارد.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه مهمترین مساله صنعت برق، «اقتصاد» این صنعت است، گفت: راهبرد اصلی وزارت نیرو برای این موضوع مدیریت توامان عرضه و تقاضا تعیین شده است و تامین برق در تابستان 98 به عنوان یک شاخص و فرصتی مناسب برای ارائه راهکارهای حل این چالش به شمار می آید.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح مدل مصرف باید به یک مطالبه و گفتمان عمومی در کشور تبدیل شود، گفت: به گونه ای که هم در بعد فرهنگ سازی و هم در ارائه راه حل های فنی و اقتصادی به صنعت برق کمک شود.

 

خواندن 184 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395