سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 10:35

اطلاعات تکميلي

  • وقتی اروپا و روسیه سپر تحریم های اقتصادی علیه ایران می شوند

فرانسه به دنبال بازکردن راه ایران در سوئیفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: یکی از اقداماتی که بیش از هر موضوع دیگری می تواند بر اقتصاد یک کشور تاثیرمنفی بگذارد تحریم های اقتصادی است که بیش از هر بخشی صادرات و واردات یک کشور را می تواند هدف بگیرد. برای رسیدن به این هدف کشورهای تحریم کننده، کشور هدف تحریم را از دریافت پول محصولات صادراتی خود محروم می کنند. این اقدام به طُرُق مختلف صورت می گیرد که محرومیت از نظام نقل انتقالات مالی یکی از این راه ها است. این موضوع باعث می شود که در کنار عدم فروش محصولات مورد نیاز به کشور مورد تحریم، کشور تحریم شده با کاهش درآمد های ارزی خود رو به رو شود. در نهایت کشور تحریم شده دیر یا زود تسلیم خواسته کشورهای تحریم کننده می شود یا اینکه به تدریج و به دلیل فشار های اقتصادی با فروپاشی اقتصادی و حتی سیاسی مواجه خواهد شد.

در واقع برخلاف گذشته که تحریم تنها از طریق عدم خریداری یا داد و ستد با کشور تحریم شده صورت می گرفت، این نوع از تحریم می تواند به سختی به اقتصاد یک کشور ضربه بزند زیرا در این نوع از تحریم ها کشور تحریم شده تولیدات خود را صادر می کند ولی دریافت پول محصول صادراتی به شدت دشوار و گاهی امکان ناپذیر می شود. در نتیجه کاهش درآمد های ارزی کشور تحریم شده نمی تواند مواد اولیه مورد نیاز محصولات تولید شده خود را به سرعت و به میزان کافی وارد کند و در نهایت افت تولید و بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی بزرگی مانند بیکاری، فقر و گرسنگی را به کشور تحریم شده تحمیل خواهد کرد.

نمونه های عراق و کره شمالی

عراق و کره شمالی را می توان به عنوان نمونه هایی از شکست در برابر تحریم برشمرد. عراق بعد از جنگ اول خلیج فارس به شدت از نظر اقتصادی با مشکل مواجه شد که دلیل آن وضع تحریم های سازمان ملل علیه این کشور بعد از تجاوز به کویت در سال 1991 و جنگ اول خلیج فارس شد. این تحریم ها تحت نام برنامه نفت در برابر غذا Oil-for-Food) Program ) با صدور قطعنامه ۹۸۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۴ آوریل ۱۹۹۵ و به دنبال تحریم‌های سازمان ملل ضد عراق پس از حمله این کشور به کویت به اجرا درآمد و تا ۲۱ نوامبر ۲۰۰۳، همزمان با اشغال نظامی عراق توسط آمریکا ادامه داشت.

براساس قطعنامه ۹۸۶ شورای امنیت عراق می‌توانست محصولات نفتی خود را صادر کرده و از عواید آن برای بهره‌گیری در جهت نیازهای انسانی (مواد غذایی و دارویی) استفاده کند، عراق ابتدا این قطعنامه را در ۱۵ آوریل ۱۹۹۵ رد کرد ولی در نهایت در ۲۰ مه ۱۹۹۶ آن را پذیرفت. با این همه مشکلات اقتصادی عراق شدت گرفت و همین امر باعث سقوط 14 روزه این کشور در حمله نظامی آمریکا و متحدانش در سال 2003 شد.

کره شمالی نمونه دیگری درهم شکستگی اقتصادی به دلیل تحریم است. تحریم ها مختلفی که از سوی سازمان ملل و کشورهای دیگر علیه پیونگ یانگ و به دلیل برنامه هسته ای و موشکی این کشوراعمال شد وضعیت را به جایی رساند که کره شمالی همواره با خطر قحطی رو به رو باشد اتفاقی که یک بار در دهه نود میلادی روی داد و براساس برخی از گزارش ها بیش از یک میلیون نفر بر اثر این قحطی جان باختند. این موضوع در نهایت باعث شد که این کشوربرنامه موشکی و هسته ای خود را برای جلوگیری از فروپاشی سیاسی و اقتصادی خود کنار بگذارد.

دیپلماسی فعالی که اروپا را با ایران همراه کرد

اما ایران به دلیل دیپلماسی فعالی که در طول چند سال گذشته به کار گرفته وضعیتی متفاوت دارد. در واقع ایران با برجام و بعد از آن به دلیل همکاری هایی که در چهارچوب برجام داشت حالا اتحادیه اروپا را در کنار چین و روسیه با خود همراه کرده است. این همراهی بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام شکل دیگری به خود گرفته و این موضوع باعث شد که علیرغم تهدید آمریکا در به صفر رساندن درآمد های نفتی و محروم کردن ایران از سوئیفت، اتحادیه اروپا از بازگشایی سیستم مالی جدیدی برای نقل انتقالات مالی با ایران خبر بدهند که همزمان با دور دوم تحریم ها و از 13 آبان اجرایی خواهد شد.

از سوی دیگر هم روسیه اعلام کرده که به زودی بانک‌های خارجی می‌توانند به شبکه انتقال پول این کشور (SPFS) بپیوندند. این شبکه جایگزینی برای سوئیفت محسوب می‌شود. مقام‌های روس می‌گوید از طریق این سیسم شرکت‌های خارجی می‌توانند با شرکت‌های روسی که تحت تحریم هستند، معامله کنند.

سیستم انتقال پیام های مالی (System for Transfer of Financial Messages) یا به طور اختصاری  (SPFS) سیستم مالی روسیه است که برای نقل و انتقالات مالی در نظر گرفته شده است. این سیستم به طور کامل توسط بانک مرکزی روسیه  ابداع و توسعه یافته و از سال 2014  و بعد از تهدیدات آمریکا مبنی بر قطع دسترسی روسیه از سیستم سوئیفت، وارد چرخه اقتصاد جهانی شده است.

حالا هم بنا بر اعلام رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران اتحادیه اروپا در تلاش است تا بعد از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران حداقل یک بانک ایرانی به سیستم نقل و انتقال مالی جهانی متصل باشد.

آنطور که خبرگزاری فرانسه گزارش داده فیلیپ بونکارر(Philippe Bonnecarrère) رئيس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران در نشست خبری رؤسای گرو‌های دوستی پارلمانی مجالس ملی و سنای فرانسه و مجلس ایران اعلام کرد: «در آستانه دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران در تلاشیم تا حداقل یک بانک ایرانی به سوئيف وصل شود.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فیلیپ بونکارر در پاسخ به این سؤال که آیا اروپایی‌ها امکانات لازم برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دارند گفت، این کار "دشوار اما ممکن است."

او در مورد راه‌های حفظ برجام گفت‌، یک راه این است که "دست کم یک بانک ایرانی به سیستم بین‌المللی نقل و انتقال مالی بانک‌ها و مؤسسات بزرگ مالی جهان (سوئیفت) متصل باشد تا روابط تجاری برای کالاها یا خدماتی که مورد تحریم قرار نگرفته‌اند حفظ بماند. به گفته او، اروپا در تلاش است تا این کار را تا ۱۳ آبان (چهار نوامبر) عملی کند.

به گزارش خبرگزاری صدا‌وسیمای جمهوری اسلامی ایران ایران، بونکارر افزود، راه دیگر"احیای قانون انسداد ۱۹۹۶ است که پاسخ سیاسی فوری اروپایی‌ها به خروج آمریکا از برجام بود، گرچه اقدام عملی درستی دیده نشد اما به هر حال یک جواب سیاسی بود."

او در مورد راه سوم نیز گفت: «سیستم SPV یا همان اقدام با اهداف ویژه، راهکاری استثنایی است و آن، ایجاد ساز و کاری بدون وجود بانک و مراودات پولی است.»

بونکارر توضیح داد: «یعنی مبادلات تجاری ایران با کشورهای آسیایی همچون چین و هند در این سیستم ثبت می‌شود و طرف چینی یا هندی ما به‌ازای خرید خود از ایران را به صورت پول یا خرید کالا از اروپا دریافت می‌کند.»

رئيس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه در مورد زمان اجرای این سیستم شرح داد: «دو زمان وجود دارد. اولین زمان چهارم نوامبر و اجرای مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که کانال انسانی برای انتقال موارد دارویی و کشاورزی به ایران را شامل می‌شود.»

او ادامه داد: «زمان دوم چالشی برای ماست که البته فکر نمیکنیم تا چهارم نوامبر اجرایی شود و احتمالا شش ماهه اول ۲۰۱۹ عملی خواهد شد.»

دلفین او(Delphine O) نماینده مجلس ملی فرانسه که در این نشست حضور داشت نیز این دیدار را نشانه "عزم فرانسه" برای نگه داشتن برجام خواند و گفت: «فرانسه به حفظ این توافق بین‌المللی علاقمند است.»

خواندن 161 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395