سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 15:36

فراکسیون فضای مجازی در مجلس تشکیل شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نماینده مردم فریمان در مجلس از تشکیل فراکسیون فضای مجازی با حضور 71 نماینده و به ریاست خود خبر داد.

 «احسان قاضی زاده هاشمی» روز سه شنبه در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران، گفت: در جلسه غیر علنی اسفندماه سال گذشته، در خصوص تأثیر فضای مجازی بر مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و تبعات آن در حوزه ارز و خرید و فروش سکه و نرخ گذاری‌ها بحث شد.
رییس فراکسیون فضای مجازی مجلس با بیان اینکه امروزه عرصه فضای مجازی بالاتر از بحث اطلاع رسانی صرف است، افزود: در ابتدا مجلس پیشنهاد تشکیل کمیسیون فضای مجازی را داد اما در نهایت قرار شد در ذیل کمیسیون فرهنگی یک کمیته پنج نفره برای بررسی موضوع فضای مجازی تشکیل شود. 
نماینده فریمان در مجلس ادامه داد: ‌پیش از این فراکسیون‌هایی تحت عنوان رسانه، اطلاع رسانی و مطبوعات داشتیم، اما فراکسیون فضای مجازی یک فراکسیون همه جانبه نگر برای این موضوع است که ارتباط خوبی با شورای عالی فضای مجازی و قرارگاه ویژه فضای مجازی در نیروهای مسلح دارد. 
قاضی زاده هاشمی افزود: بسیاری از کشورها بیش از 20 قانون درخصوص فضای مجازی دارند، اما در کشور ما فقط چهار قانون در این مورد وجود دارد، اتفاقات و پیش بینی‌ها در حوزه فضای مجازی و فناوری های نوین ما را مجبور می‌کند در عرصه تقنینی به صورت جدی وارد شویم. 
وی ادامه داد: در عرصه تقنینی فضای مجازی، برای حل مشکلات و جرائم یا اثبات آن بر اساس ادله قانونی دچار مشکل هستیم، حتی در بحث اقتصادی و نفوذ هکرها، ناچاریم در عرصه قانون گذاری با تحولات روز فناوری های نوین ارتباطی کار و برنامه ریزی کنیم. 
قاضی‌زاده هاشمی گفت:‌ فراکسیون فضای مجازی به دنبال ارتباط گیری مستمر با تمام نهادهای فعال در عرصه فضای مجازی است. 
وی در مورد طرح ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی‌ در کمیسیون فرهنگی، اظهار داشت:‌ این طرح در حقیقت زمینه حمایت و پشتیبانی حوزه پیام‌رسان‌ها را دنبال می‌کند که اکنون در مرحله کارشناسی قرار دارد. 
وی افزود: پیش نویس آن در جلساتی با مرکز پژوهش‌های مجلس و فعالان عرصه فضای مجازی تدوین شده است، البته ما جلساتی را هم با مسئولان پیام‌رسان‌های داخلی برگزار کردیم که امیدواریم بتوانیم تا پایان امسال مصوبه‌ای را درباره پیام‌رسان‌های داخلی داشته باشیم. 
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در حوزه پیام‌رسان‌ها، کانال‌های پیا‌م‌رسان فاقد قانون هستیم و تنها در زمینه مطبوعات و نشر، قوانینی داریم، لذا در بسیاری از اتفاقات با موضوعات اجتماعی، اقتصادی و... قوانین قابل استنادی وجود ندارد. 
وی افزود: پیام‌رسان‌ها بخشی از فضای مجازی هستند که در این فضا انتقال داده‌ها، اپلیکیشن‌ها، عملیات‌های بانکی و مالی در حجم گسترده و... وجود دارد که قوانین حوزه تجارت بر آن حکم فرما نیست، لذا در مباحث مال باختگی، پول‌های فضای مجازی و قیمت گذاری در آن دچار فقدان قانون هستیم. 
قاضی‌زاده هاشمی گفت: بر این اساس نمی‌توان در فضای مجازی یک قانون متمرکز و منسجم داشت و امیدواریم بتوانیم در عرصه فضای مجازی و در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی قوانین موثری را تصویب کنیم. 
رئیس فراکسیون فضای مجازی تصریح کرد: اکنون گستره فضای مجازی در دنیا به نحوی پیش رفته که در بحث‌ اسناد هویتی،‌ «چیپ ست»‌ها نقش کارت پول‌ و گذرنامه را بر عهده دارد و ما هم باید در تحولات پیش روی دنیا در عرصه فضای مجازی پیش برویم. 
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به پرسشی درباره انتقال مدیریت اینترنت، گفت: درباره اینترنت هیچ بحث یا طرحی در مجلس مطرح نشده است، البته در قالب طرح اداره صدا و سیما درباره فضای فرکانسی دو جلسه بحث شد که این عرصه به صورت عام تحت مدیریت وزارت ارتباطات است، اگرچه در حوزه فضای فرکانسی بهره برداران زیادی از جمله ستادکل نیروهای مسلح، صدا و سیما، سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین ها از این فضا استفاده می کنند و این حق انحصاری برای استفاده از فضای فرکانسی برای همه دستگاههای فعال در این بخش محفوظ است. 
وی ادامه داد: مجلس طرحی برای واگذاری زیرساخت فضای مجازی به نیروهای مسلح ندارد.

منبع: ایرنا

خواندن 212 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395