چهارشنبه, 02 آبان 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نیرو در جمع مدیران‌عامل شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای:

اهمیت تغییر مدل ذهنی و رفتاری در نگرش به صنعت برق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت آموزش صحیح الگوی مصرف برق و آب در جامعه گفت: اگر آموزش صحیحی برای مصرف در جامعه صورت نگیرد، قطعا همه تلاش‌ها در عرصه تولید کفاف نخواهد داد و برای دست‌اندرکاران عرصه تولید هم به دلیل اینکه نتایج تلاش‌های خود را مشاهده نمی‌کنند، رضایتمندی حاصل نخواهد شد.

به‌گزارش وزارت نیرو، رضا اردکانیان در جمع مدیران عامل شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای کشور با بیان این مطلب اظهار کرد: روند کنونی افزایش تولید و مدیریت عرضه روند قابل تداومی نبوده و محدودیت‌های کشور قطعا جوابگوی ادامه این شیوه از مدیریت نیست.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت فکری، تجربی و همتی که وجود دارد و همچنین مدیریت توانمند کنونی صنعت برق برای اصلاح این شیوه و حرکت به سمت مدیریت تقاضا استفاده کرد و قطعا این هدف دست‌یافتنی است.

وزیر نیرو اصلاح این روند را نیازمند کار مستمر دانست و تصریح کرد: مدیریت مصرف، پیش‌نیاز مدیریت تقاضاست و باید برای این موضوع اهمیت ویژه قایل شویم.

اردکانیان با بیان اینکه نفع ملی، آینده فرزندان‌مان و برپا بودن صنعت به چکونگی تفکر امروز ما وابسته است، گفت: می‌بایست موضوع برق و انرژی به یک مشغله همگانی تبدیل شود و باید بتوانیم تغییر مدل ذهنی و رفتاری در نگرش به این صنعت به‌وجود آوریم تا موضوع و اهمیت برق برای دیگران هم مشغله شود.

وزیر نیرو اضافه کرد: این موضوع به معنای نگران کردن مردم و دیگران نیست، بلکه به‌معنای فراهم کردن بستری است تا طرح و پیگیری نیازهای این صنعت و الزام به پرداختن مدیریت مصرف از طریق مسئولان نهاد‌های دیگر صورت گیرد.

وی همچنین بر توجه بیشتر به عرصه علوم اجتماعی تاکید کرد و افزود: در صنعت برق به عنوان یک صنعت زیربنا باید به سمتی حرکت کنیم که مردم اهمیت برق را تنها با تحمل خاموشی درک نکنند، بلکه با به‌کارگیری کارشناسان و متخصصان علوم اجتماعی تدابیر و راهکارهایی اندیشیده شود که زیربنا بودن برق به فهم اجتماعی تبدیل شود.

کاهش 2.24 درصدی رشد پیک مصرف برق در تابستان 97

همچنین همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی نیز در این مراسم از کاهش 2.24 درصدی رشد پیک مصرف برق در تابستان 97 نسبت به سال 96 خبر داد.

حائری به‌کارگیری شیوه‌های مختلف مدیریتی و علمی را نتیجه عبور موفق از تابستان سال 97 عنوان کرد و افزود: پیک مصرف برق تابستان امسال 2.98 درصد نسبت به تابستان 96 افزایش داشت، درحالی‌که این افزایش در تابستان 96 نسبت به سال قبل از آن 5.22 درصد بوده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که رشد مصرف انرژی در 7 ماه اول امسال نسبت به سال گذشته 1.91 درصد بوده و همین شاخص در 7 ماهه سال 96 نسبت به سال 95 حدود 7.35 درصد افزایش یافته بود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، فرکانس را مهم‌ترین عامل کیفیت شبکه برق دانست و افزود: در بازه زمانی بسیار گرم تابستان امسال با وجود افزایش مصرف برق و کاهش تولید به ویژه در نیروگاه‌های برق‌آبی، فرکانس شبکه در وضعیت نرمال و مطلوب قرار داشت.

حائری از صنعت برق استان خوزستان به عنوان یک نمونه موفق در زمینه مدیریت پیک نام برد و گفت: پیش‌بینی‌ها بر این بود که پیک مصرف برق تابستان 97 در استان خوزستان به 8 هزار و 631 مگاوات برسد، اما با هماهنگی ایجاد شده بین صنعت برق، استاندار و دیگر نهادها و دستگاه‌های استانی، اوج بار مصرفی این استان با 700 مگاوات کاهش به حدود 7 هزار و 917 مگاوات رسید.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، اجرای برنامه‌ها بدون وقفه، منظم، با سرعت بالا و هماهنگ و طرح تغییر آرایش نهادی در استان‌ها را از برنامه‌های کلیدی بخش برق در سال 1398 عنوان کرد و افزود: استقرار واحد بینش رفتاری در بخش برق با همکاری دانشگاه، موسسات پژوهشی و نهادهای مدنی و ظرفیت‌سازی و فضاسازی برای حرکت از فضای بهبود به فضای تغییر آرایش، اهم برنامه‌های کلیدی بخش برق در سال 98 به‌شمار می‌آید.

راندمان نیروگاهی کشور به 40 درصد افزایش می‌یابد

همچنین محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور نیز در نشست گفت: با ادامه روند افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی در دولت دوازدهم و برنامه ششم توسعه، راندمان نیروگاهی به 40 درصد افزایش می‌یابد. میزان ظرفیت تولید برق حرارتی کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش داشته است.

وی ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی را در پیک سال 1397 حدود 99 درصد عنوان کرد و افزود: این میزان آمادگی نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته و برنامه‌ریزی شده تا در سال آینده نیز این آمادگی تداوم یابد.

طرزطلب اضافه کرد: نیروگاه‌های حرارتی از خرداد تا مرداد 1397 به‌طور متوسط روزانه به میزان 41 هزار و 921 مگاوات ساعت نسبت به سال قبل انرژی بیشتری تولید کرده‌اند، در حالی‌که مصرف سوخت این نیروگاه‌ها تنها 4 درصد بیشتر از سال قبل بوده و بیانگر افزایش راندمان در این حوزه است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور با بیان اینکه نیروگاه‌های برق حرارتی 81 درصد سهم تولید برق کشور را برعهده دارند و این میزان انرژی سالانه در حال افزایش است، تصریح کرد: سهم انرژی نیروگاه‌های برق حرارتی از 93 درصد در شش ماهه سال جاری به 96.2 درصد رسیده‌ است.

طرزطلب وضعیت مصرف سوخت در نیروگاه‌های حرارتی را مناسب ارزیابی کرد و گفت: میزان مصرف سوخت این نیروگاه‌ها در شش ماهه نخست امسال به وضعیت مطلوبی رسیده و سوخت مایع کمتری نیز مصرف شده است.

وی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در صدد هستیم با ادامه روند افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی را در دولت دوازدهم و برنامه ششم توسعه از 37.9 درصد کنونی به 40 درصد برسانیم، تصریح کرد: ظرفیت قابل اتکای برق کشور در سال جاری 53 هزار مگاوات بود که حدود 48 هزار مگاوات از این رقم سهم نیروگاه‌های برق حرارتی بوده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور با اشاره به برنامه وزارت نیرو در توسعه ظرفیت نیروگاه‌های جدید به میزان 5 هزار و 223 مگاوات در سال جدید اظهار کرد: انجام تعمیرات به‌موقع نیروگاه‌ها، افزایش 500 مگاوات به ظرفیت تولید تمامی نیروگاه‌های موجود و وارد مدار شدن برخی از نیروگاه‌های کشور از جمله اولویت‌های برنامه‌ریزی شده برای تحقق این برنامه است.

 

خواندن 215 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395