چهارشنبه, 02 آبان 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • حجتی عنوان کرد :

یارانه نان به خرید تضمینی گندم گره خورده است  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: داستان به تعویق افتادن تعیین نرخ خرید تضمینی گندم به ماجرای تکراری تبدیل شده که چند سالی است کشاورزان را دچار سردرگمی کرده است. در حالی گندمکاران و کشاورزان در اقصی نقاط کشور منتظر اعلام نرخ جدید خرید تضمینی گندم هستند که قرار بود این رقم تا شهریور سال جاری اعلام شود، اما هنوز خبری از ارائه نرخ مورد نظر به گوش نمی‌رسد.

در همین خصوص عطاالله هاشمی نائب رئیس بنیاد توامندسازی گندم‌کاران ایران می‌گوید: نرخ خرید تضمینی گندم سال گذشته با تاخیر زیادی اعلام شد که این مساله گندم‌کاران را با مشکلات جدی مواجه کرده. امسال نیز با وجود آغاز فصل کشت مجدد گندم، هنوز خبری از اعلام نرخ خرید گندم نیست و نگرانی‌های سال گذشته در حال تکرار است. رقم‌های پیشنهادی دولت و شورای اقتصاد به هیچ عنوان قابل قیاس با هزینه گندم‌کاران نیست. سال گذشته نرخ خرید تضمینی گندم از قرار کیلویی هزار و 300تومان بود که سود بالایی را عاید گندم‌کاران نکرد.

 وی با اشاره به اینکه هزینه یک کیلوگرم گندم دِیم یا آبی برای گندم‌کاران بیش از آن است که دولت از آنها خرید می‌کند، ادامه می‌دهد: طبق محاسبات صورت گرفته هر کیلوگرم گندم دِیم برای کشاورز هزار و 115 تومان تمام می‌شود و قیمت تمام شده یک کیلوگرم گندم آبی برابر با هزار و 460 تومان خواهد بود. با توجه به ارقامی که برای یک کیلوگرم گندم طبق روش‌های کشت متفاوت محاسبه شد، قیمت پیشنهادی نرخ خرید تضمینی گندم بسیار پایین است.

نائب رئیس بنیاد توانمند سازی گندم‌کاران ایران، ادامه داد: در حال حاضر گندم‌کاران مجبور هستند مشغولیتی برای خود ایجاد کنند، پس دست به کاشت می‌زنند، در غیر این‌صورت درآمد بالایی برای آنها وجود ندارد. اگر بخواهیم به این موضوع از منظر قانونی نیز نگاه کنیم، باید در تعیین نرخ خرید تضمینی گندم برای هر سال زراعی تغییری ایجاد شود. چرا که افزایش قیمت‌ها باید بر اساس نرخ تورم در نظر گرفته شود. متاسفانه در سال گذشته افزایش قیمت محسوسی اعمال نشد.

کشاورزان از پرداخت دیرهنگام مطالبات گلایه دارند

علاوه بر این مشکلات ، هر ساله یکی از گلایه‌های کشاورزان این بود که پول آنها دیر پرداخت می‌شود ، مدیرعامل بانک کشاورزی در شهریور ماه از پرداخت مطالبات کشاورزان از طریق شرکت بازرگانی دولتی و وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.

وی در این خصوص اظهار داشت: امسال 12 هزار میلیارد ریال در یک مقطع برای کمک به تامین مالی خرید تضمینی گندم پرداخت کرده‌ایم و 10 هزار میلیارد دیگر از منابع بانک کشاورزی برای کاشت و تولید گندم پرداخت می‌کنیم و برنامه دولت این است که تا ماه آینده تمام مطالبات گندم کاران را پرداخت کند و تاکنون 63 درصد آن را پرداخته است.

در توضیح موضوع قیمت گذاری خرید تضمینی گندم و پرداخت مطالبات گندمکاران ، محمود حجتی ، وزیر جهاد کشاورزی گفت: متاسفانه یارانه نان با پرداخت پول گندم کشاورزان گره خورده است. این باعث شده که چون دولت در تامین یارانه با مشکلات روبروست به نحوی چوبش را تولید کنندگان گندم به عنوان ضعیف‌ترین مردم کشور با تولید استراتژیک ترین محصول، بخورند.

وی با بیان این که گندم کیلویی ۶۶۰ تومان به کارخانجات فروخته می‌شود گفت: عملا تنها به نان یارانه داده می‌شود که آن هم به خاطر مصالح است لذا تامین مابه التفاوت آن از لابه‌لای ردیف‌های بودجه‌ای گرفتاری‌هایی را به وجود آورده است؛ البته علی رغم تمامی مشکلات تلاش شد که این مساله را حل کنیم ولی این مشکل در طول سال وجود دارد.

حجتی یاد آور شد: قیمت حدود هفت و نیم میلیون تن گندم نزدیک به کیلویی ۱۴۰۰ تومان تمام می‌شود اما آن را کیلویی ۶۶۰ تومان به کارخانجات می‌فروشیم. این یعنی مابه التفاوت وجود ۵۵۰۰ میلیارد تومان .همچنین حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن از گندم را کیلویی ۹۰۰ تومان به بخش صنعت می‌دهیم که تا قیمت تمام شده ۱۴۰۰ تومانی گندم ، ۵۰۰ تومان مابه التفاوت وجود دارد که رقم کل آن در هفت و نیم میلیون تن به ۱۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. امیدواریم مجلس و دولت به راهکاری برسد که حساب پول گندم و یارانه از هم جدا شود.

وی همچنین اظهار کرد:‌علی رغم تمامی مشکلات با توجه به پیگیری‌های انجام شده و پشتیبانی ما پول بخش گندم کشاورزان قریب به ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را امسال پرداخت کردیم که این پرداختی نسبت به سال گذشته یک ماه زودتر بوده است. فکر می‌کردیم که بتوانیم تا آخر شهریور پرداخت کنیم اما باز هم این پرداختی در مهرماه یعنی با یک ماه تاخیر بوده است. امسال علی رغم تمامی محدودیت‌ها و با تلاش کشاورزان توانستیم تولید گندم را یک میلیون تن بیشتر از سال گذشته کنیم.

تصمیم گیرنده قیمت خرید تضمینی گندم شورای اقتصاد است

وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری این که شورای اقتصاد تصمیم گیرنده قیمت خرید تضمینی گندم است گفت: فصل کشت از  نیمه دوم شهریور و عمدتا تا پایان پاییز است. ما در مرداد ماه پیشنهاد خود برای خرید گندم را به دبیرخانه شورای اقتصاد دادیم و مکاتباتی هم بین شورای اقتصاد با سازمان برنامه و بودجه شده است ولی هنوز قیمت اعلام نشده است. علت تعلل نیز آن است که با توجه به هزینه‌ها و افزایش قیمت‌ها نتوانستند به قیمت برسند؛ البته ما تمامی تلاش را کرده‌ایم که مواد اولیه‌ای همچون کود، بذر، ماشین آلات و نهادها با کمترین افزایش قیمت در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد ولی در نهایت افزایش هزینه‌ها وجود دارد. آقای جهانگیری دستور داده که هر چه سریعتر قیمت گندم مشخص شود ولی هنوز این اتفاق رخ نداده است.

در سه سال گذشته واردات صورت نگرفته است

حجتی با بیان این که در طول سه سال گذشته گندم وارد نشده است گفت: در سال ۹۱ تا ۹۴ سالانه بین ۵ و نیم تا ۷ میلیون تن گندم وارد کردیم اما سال گذشته تراز صادرات گندم منهای واردات شد یعنی ۴۰۰ هزار تن افزایش صادرات داشتیم. اینها همه با تلاش کشاورزان و لطف خدا بوده است.

وزیر کشاورزی با تاکید بر این که با حساسیت موضوع تعیین قیمت پیشنهادی گندم را دنبال می‌کند گفت: در نهایت این کار در اختیار شورای اقتصاد است. بنده سال گذشته هم از قیمت تعیین شده خرید تضمینی گندم راضی نبودم ولی به هر حال این کاری است که مصوبه شورای اقتصاد را باید داشته باشد. امیدوارم امسال با عنایت ویژه هر چه سریعتر قیمت مناسبی برای گندم تعیین شود.

پرداخت با تاخیر دو ماهه به ضرر کشاورزان است

همچنین علی‌قلی ایمانی رئیس بنیاد توانمند‌سازی گندم در خصوص پرداخت کامل مطالبات گندم‌کاران توسط سازمان برنامه و بودجه و شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار کرد: درصد باقی‌مانده مطالبات بسیار کم بود اما طبق قولی که به ما داده بودند مبنی بر اینکه تا پایان مهرماه پول را واریز خواهند کرد،‌ پول به حساب بازرگانی دولتی و سپس به حساب کشاورزان واریز شد.

وی افزود: با این پرداخت مطالبات گندمکاران در واقع صفر می‌شود مگر اینکه افرادی تا پایان آبان ماه گندم را به شرکت بازرگانی بفروشند که پرداخت آنها جداگانه انجام می‌شود اما آنچه تحویل شرکت بازرگانی شده طبق قرار گذاشته شده که 50 درصد را ابتدای دریافت گندم و مابقی را دو ماهه پرداخت کنند محقق شده است.

ایمانی با اشاره به این نکته که پرداخت با تاخیر دو ماهه به ضرر کشاورزان است، تصریح کرد: امسال نظم پرداخت و دریافت‌ها هم به خوبی انجام شده اما برای کشاورز یک روز تاخیر هم سنگین و سخت می‌گذرد. گندمی که پول آن را با تاخیر دوماهه پرداخت می‌کنند، کشاورز بابت آن به بانک‌ها بدهکار است و از همان روز سررسید بانک‌ها 6 درصد به سودشان اضافه می‌کنند و از کشاورز می‌گیرند.

وی افزود: البته در قانون هم آمده که اگر دولت بخواهد در پرداخت‌ها تاخیر داشته باشد باید مطابق نرخ روزشماری که بانک مرکزی اعلام می‌کند سود تاخیر را به کشاورزان بپردازد اما متاسفانه این قانون عملیاتی  و اجرایی نشده است.

رئیس بنیاد توانمند‌سازی گندم با اشاره به اینکه این قانون از ابتدا رعایت نشده است، تشریح کرد: این قانون از سال67 مصوب شده اما از همان سال تاکنون هیچ‌گاه عملیاتی نشده و هیچ سود تاخیری برای کشاورزان واریز نشده است. ما امیدواریم در سال آینده این مشکل هم مرتفع شود.

ایمانی در رابطه با اعلام نرخ خرید تضمینی گندم تصریح کرد: طبق صحبت‌هایی که وزیر جهاد کشاورزی داشتند نامه‌ای را آقای جهانگیری به آقای نوبخت زده‌اند تا نرخ را سریع‌تر نهایی و مصوب کنند و قرار شده بود در این هفته نرخ خرید تضمینی اعلام شود اما هنوز هیچ خبری نشده است.

وی در خصوص میزان نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گفت: طبق پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی حدود 1600 تومان است اما باید منتظر اعلام نظر شورای اقتصاد باشیم. در مجموع سه سال است که قیمت خرید تضمینی گندم تغییری نداشته است.

به زودی نرخ‌های خرید تضمینی کشاورزی ابلاغ می شود

در همین خصوص ، معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی از بررسی نرخ‌های خرید تضمینی پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی در شورای اقتصاد خبر داد و تاکید کرد که قطعا نرخ‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته افزایش می‌یابد.

عبدالمهدی بخشنده اظهار داشت : اگرچه وزارت جهاد کشاورزی نیز با تاخیر اندکی و در مرداد ماه نرخ‌های پیشنهادی خود را به شورای اقتصاد پیشنهاد داد اما انتظار می‌رود این نرخ‌ها با توجه به آغاز فصل زراعی، هر چه سریع‌تر تصویب و ابلاغ شود.

وی با بیان اینکه کشاورزان هیچ نگرانی بابت آینده تولید و بازارشان نداشته باشند، تاکید کرد که با توجه به وضعیت کنونی قطعا نرخ‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته افزایش می‌یابد و این نگاه در دولت نیز وجود دارد.

 

 

خواندن 212 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395