چهارشنبه, 02 آبان 1397 ساعت 19:00

صادرات سبزیجات حدود 2 برابر و کفش بیش از 50 درصد رشد کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در نیمه نخست امسال 438 میلیون دلار انواع سبزیجات و 62 میلیون دلار کفش صادر شد که به ترتیب نسبت به نیمه نخست سال گذشته 98 درصد و 54 درصد رشد داشت.

در نیمه نخست امسال مجموع صادرات غیرنفتی کشور به بیش از 56 میلیون و 644 تن کالا رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی 3.27 درصد کاهش نشان می دهد؛ همچنین در این مدت 16 میلیون و 220 تن کالا وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی 9.3 درصد کم شد.
همچنین از نظر ارزشی، در 6 ماه نخست امسال در مجموع بیش از 23 میلیارد دلار کالا از ایران صادر و در مقابل 22 میلیارد و 182 میلیون دلار کالا وارد کشور شد تا تراز تجاری مثت 940 میلیون دلاری ثبت شود.

** رشد نزدیک 2 برابری صادرات سبزیجات
گمرک اعلام کرد که در نیمه نخست امسال یک میلیون و 116 هزار تن انواع سبزیجات، نباتات، ریشه و غده‌های زیرخاکی خوراکی صادر شده که به میزان 438 میلیون دلار برای کشورمان ارزآوری به همراه داشته است؛ این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 98 درصد افزایش را نشان می دهد. 
براساس این گزارش در 6 ماهه نخست سال گذشته، 732 هزار تن انواع سبزیجات به ارزش 221 میلیون دلار صادر شده بود.

** صادرات کفش 54 درصد بیشتر شد 
همچنین گمرک اعلام کرد که 13 هزار و 402 تن انواع کفش به ارزش 62 میلیون دلار در نیمه نخست امسال از کشور صادر شد که بیانگر رشد 3 درصدی از نظر وزنی و 54 درصدی از حیث ارزش است.
براساس گزارش گمرک در مدت مشابه سال گذشته، هفت هزار و 728 تن کفش، گتر و اشیا همانند به ارزش 40 میلیون دلار صادر شده بود. 
گمرک ایران در تازه ترین اقدام حمایتی از تولید و صادرات، به تازگی بسته ضد تحریمی برای حمایت از صادرات را رونمایی کرده است که بر اساس آن تسهیلات گمرکی برای ورود موقت کالا و استرداد حقوق ورودی با هدف حمایت از تولید و صادرات در 17 بند افزایش یافته است که این اقدام تسهیلات بیشتری را در اختیار واحدهای تولیدی برای صادرات قرار می دهد. 
با الکترونیکی شدن مراحل مختلف تشریفات صادرات کالا در گمرک، عملیات صادرات در بستر الکترونیکی و به صورت دوراظهاری انجام می‌گیرد. صادرکننده پس از اظهار کالای خود به صورت الکترونیکی، از گمرک درخواست ارزیابی کالا در محل را می کند و بدون مراجعه حضوری، مراحل تشریفات صادرات انجام می‌پذیرد. همچنین در صورت نیاز به مجوزهای موردی مراحل انجام کار از طریق پنجره واحد مجازی انجام می‌شود.

منبع: ایرنا

خواندن 256 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395