جمعه, 04 آبان 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • کاشت برج‌های بی‌رنگ در تهران؛

شهرسازی سیاه و سفید، آرامش بصری ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: در دنیای امروز که شرایط زندگی با فشار و مشکلات زیادی همراه است، وجود رنگ‌ها در آرامش و ایجاد تعادل نقش بسزایی دارد چراکه از جمله تاثیرات رنگ‌ها بر عواطف و احساسات انسان‌ها آرامش بصری و نیز آشفتگی بصری است.

به گزارش عصراقتصاد، با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی از افراد جامعه در شهر تردد کرده و وقت زیادی را در محیط شهری به سر می برند و پس از خانه‌ها دومین مأمن انسان‌های مدرن به حساب می آید نمی توان تأثیر کارکرد رنگ‌ها بر ذهن انسان را بی‌اهمیت دید.

تاثیر عاطفی–روانی رنگ‌ها به خوبی در رفتارها و هیجانات کودکان مشهود است و می توان گفت که آلودگی‌های روانی و الگوهای بصری، آسایش و کیفیت محیط شهـری را دستـخوش ناملایمات قرار می‌دهد و سبـب بروز ناهنجارهای ذهنی، روانی و بروز رفتاری نامناسب می شود.

اکنون بسیاری از شهرها با رنگ‌های خاص خود شناسنامه دار شده اند و از این رو علاوه بر تاثیرات مثبت روانی بر افراد جامعه باعث جذب گردشگر نیز شده اند که می‌تواند از نظر اقتصادی نیز برای کشور مفید واقع شوند. اهمیت رنگ‌ها به حدی است که آن را به یکی از عوامل و مؤلفه‌های هویت‌بخشی به شهر محسوب می‌کنند که سبب تلطیف روحیه شهروندان، خاطره‌سازی و در پی آن، احساس تعلق به شهر می‌شود. «رنگ» بیان‌کننده احساس شهر است و می‌تواند مردمان یک شهر را سرد یا سرزنده نشان دهد. حتی امروزه متخصصان منظر شهر، رنگ‌آمیزی را در کاهش جرم و جنایت در شهرها مؤثر می‌دانند. همان‌گونه که گفته شد، رنگ به‌واسطه نقش پررنگ در زیباسازی و خلق جذابیت بصری فضا و تأثیر عمیق بر عاطفه و احساس در فرد می‌تواند انتخاب شایسته برای برند گردشگری یک شهر و حتی یک کشور باشد.

اما در تهران شاهد برخوردهای سلیقه‌ای هستیم و علاوه بر اینکه هر نقطه از شهر به سبک و شکل خود ساخته شده، گاهی شاهد عدم هماهنگی در ظاهر یک منطقه هم هستیم. این نشان می دهد که هیچ

برنامه ریزی برای زیباسازی شهری در تهران وجود ندارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که ظاهر ساختمان‌ها و معماری شهری در تهران هیچ رنگی ندارد. امروز در کشورهای مختلف شاهد وجود خانه‌های رنگی و وجود فضای سبز در کنار اکثر خانه‌ها هستیم که گذر از این محله‌ها روح هر انسانی را تازه می کند تا با فشارها و مشکلات زندگی کنونی راحت تر دست و پنجه نرم کند.

اما با وجود اهمیت این موضوع در شهرهای ما، به‌ویژه در تهران به‌عنوان پایتخت کشور، جدی گرفته نشده است و وجود رنگ‌آمیزی‌های بدون هدف در مکان‌ها و مناظر، خود به عاملی برای بی‌هویتی در سطح شهر تبدیل شده است.

در این راستا، یاسر جعفری، معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران در این مورد به ایرناپلاس می‌گوید: رنگ در منظر شهری از دو جنبه تاثیرگذار است؛ نخست اغتشاش رنگی و نبود برنامه برای رنگ شهر است که این خود می‌تواند یک آشفتگی بصری ایجاد کند. رنگ هم علم خاص خود را دارد و هم هنر خاص خود را و تأثیرگذاری رنگ‌ها، جنبه‌های مختلفی از بهداشتی یا زیست‌محیطی دارد. بحث دیگر آرامش روانی شهر است. امروزه تأثیر رنگ‌ها بر روح و روان شهروندان یک واقعیت شناخته شده و انکارناپذیر است و برهمین اساس در شهرها، رنگ‌های خاص را به‌عنوان برند انتخاب می‌کنند.

جعفری معتقد است که ما تقریباً روی هیچ‌یک از این زمینه‌ها در سال‌های گذشته برنامه‌ریزی نکرده‌ایم و برخوردها بیشتر سلیقه‌ای بوده است. اگرچه در یکی دو سال گذشته، توجه و تعریف رنگ در شهر تهران با هدف ایجاد شخصیت، برندسازی و هم زیباشناختی و محیط‌زیست مورد توجه قرار گرفته و سازمان زیباسازی نیز سعی کرده است در این زمینه مطالعه و برنامه‌ریزی داشته باشد تا هم در بحث فرهنگی و هم زیبایی‌شناختی به یک تم رنگی برای تهران دست پیدا کند.

معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه رنگ شهر، به‌ویژه در بحث حیات شبانه تهران اهمیت دارد می‌گوید: شب این ظرفیت را در اختیار ما قرار می‌دهد که نازیبایی‌ها را نبینیم و بر زیبایی‌ها بیشتر تأکید کنیم. از همین رو، مطمئناً مسئله رنگ و نور در شب ظرفیت بیشتری برای کار دارد، همان‌گونه که بسیاری از شهرهای پیشرفته دنیا روی آن برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه البته در سال‌های گذشته اقداماتی در این زمینه انجام شده افزود: یک دوره در شهر تهران، رنگ‌آمیزی را از رنگ درب مغازه‌ها آغاز کردند، اما آن انتخاب هم کاملاً سلیقه‌ای بود و بر اساس برنامه‌ریزی دقیق نبود.

به گفته جعفری به نظر می‌رسد اکنون پس از مطالعات بیشتر و درک اهمیت موضوع می‌توان انتخاب‌های درست‌تری برای رنگ تهران داشت تا هم شهروندان احساس بهتری داشته باشند و هم در زمینه برندینگ شهری، تهران رنگ اصلی خود را انتخاب و معرفی کند.

وی با اشاره به به‌کارگیری رنگ‌ها در سایر شهرهای جهان گفت: در بسیاری از شهرهای جهان برای نمونه فلورانس در ایتالیا، رنگ یک‌دست قرمز را برای سقف‌ها استفاده کردند یا در برزیل استفاده از رنگ‌های تند و شاد را ملاک رنگ‌آمیزی شهر قرار داده‌اند. یا در لندن مبلمان شهری به رنگ‌های خنثی درآمده است. در آنجا حتی تاکسی‌ها را جزو مبلمان شهر به‌حساب آورده و به آن رنگ مشکی داده‌اند.

جعفری تصریح می‌کند: این در حالی است که ما در شهرمان اکثر زمینه‌هایی را که خود می‌توانند نقش پس‌زمینه‌ای برای بهتر نشان دادن شهرها باشند مغشوش و پر از رنگ می‌بینیم و این مدیریت کردن و ایجاد زمینه درست و ایجاد پس‌زمینه و فضای رنگی نیازمند برنامه‌ریزی در لایه‌های مختلف شهری است و جزو مواردی است که خیلی کم در تهران به آن پرداخته‌ایم.

 

 

خواندن 210 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395