شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 08:46

هفته استراحت بازارها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: کشور در آستانه دو تصمیم مهم و تاثیر گذار مجلس قرار دارد. نمایندگان در اولین روز هفته جاری قرار است با آرای خود تکلیف چهار وزارتخانه کلیدی اقتصادی را تعیین کنند. چهار گزینه پیشنهادی دولت در روزهای گذشته به صورت فشرده به معرفی برنامه های خود پرداخته و جلسات متعددی نیز با کمیسیون ها و فراکسیون های سیاسی مجلس برگزار کردند که حاصل این جلسات توسط منابع مطلع مثبت اعلام شده است. از سوی دیگر بررسی یک روزه وزرا در بهارستان نیز می تواند نشانی از جلسه ای بدون چالش و کسب رای اعتماد مطمئن توسط وزرای پیشنهادی باشد. جلسه ای که می تواند شنبه ای تاثیر گذار در آینده اقتصاد کشور باشد. معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز به رای بالای نمایندگان بسیار امیدوار بوده و آن را دارای پیام های مثبتی در عرصه بین الملل می داند.

تصمیم مهم دیگری که با فاصله حدود یک ماهه توسط نمایندگان اخذ خواهد شد، تصویب لایحه بودجه 98 با وجود تغییر در ساز و کارها و تبصره هایی است که از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شده است. بودجه ریزی سال آینده متناسب با شرایط تحریم و از بین بردن فقر مطلق اصلاح خواهد شد بنابراین بسیاری از نهادها و وزارتخانه ها با محدودیت های بودجه ای مواجه خواهند شد.

نوبخت پس از برگزاری 10 جلسه ستاد بودجه، اعلام کرده است که بدون واهمه ای از فشار ها چنین محدودیت هایی را اعمال خواهد کرد.

از دیگر برنامه های دولت در راستای حمایت از قشر ضعیف و رفع فقر مطلق بسته های ویژه حمایتی است که با تصویب در هیات دولت قرار است در هفته های آینده اجرا شود.

هفته گذشته شاهد اقداماتی نیز در راستای شفاف سازی و مبارزه با مفاسد اقتصادی بودیم. علاوه بر تاکید وزرای پیشنهادی و ارائه دستورالعمل در برنامه های خود در همین راستا، صدور حکم اعدام برای دو مفسد اقتصادی نمونه هایی از برخوردهای جدی تر مسئولان در این زمنیه است.

در بحبوحه بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان و مهلت 4ماهه گروه ویژه اقدام مالی به ایران، تشکیل هیات عالی نظارت در مجمع تشخیص مصلحت موضوعی بحث برانگیز شد که هم از سوی دولت و هم از سوی مجلس انتقاد نمایندگان را به دنبال داشت.

منتقدان در مخالفت های جدی چنین اقدامی را مغایر با قانون اساسی و موازی کاری با شورای نگهبان و ایجاد محدودیت برای قوه مقننه دانسته و از آن به عنوان بدعت تعبیر کرده اند.

در عرصه بین الملل نیز با توجه به نزدیک شدن به روز 13 آبان، ظریف در مصاحبه ای با یک خبرگزاری ژاپنی کیودو اعلام کرده بود که اروپایی ها هرگونه سازو کار و یا تدبیرو اقدامی را باید قبل از 13 آبان اجرایی و عملی سازند. یکی از دیپلمات های اروپایی نیز تاکید کرد که سامانه مالی اتحادیه اروپا تا قبل از این تاریخ آغاز به کار خواهد کرد.

بازارهای داخلی در هفته گذشته با نزول اندکی همراه بود و یا به اصطلاح در حال اصلاح حرکت صعودی روزهای ماقبل خود بود.

شاخص کل بورس در هفته گذشته نیز مانند دو هفته ماقبل نزولی بود به طوری که کاهش 1 هزار و 869 واحدی و بازدهی منفی یک درصد را تجربه کرد. همانطور که اشاره شد بازار سرمایه در حال اصلاح روند صعودی ماه گذشته است.

شاخص کل بورس که 3 مهرماه گذشته، در تراز 17 هزار و 300 واحد بود با سه روز رشد متوالی  به سطح 196 هزار و 662 واحد رسید. در این سطح و درست موقعی که اهالی بازار سرمایه انتظار رسیدن شاخص کل به 200 هزار واحد را داشتند، ناگهان شاخص کل بورس وارد روند اصلاحی شد به طوری که با 5 روز افت (2 روز بیشتر از زمان صعود) به تراز 17 هزار و 300 واحد رسید. در ادامه نماگر بازار سرمایه چند روزی را در این سطح درجا زد وسپس با رشد 1330 واحدی به 189 هزار واحد رسید. رشد شاخص کل در این  نوبت به دلیل ضعف صعود، دوباره کاهش یافت.

حرکت شاخص در یک ماه گذشته (پس از برگشت )همراه با نوسانات در محدوده معین، با کاهش ارزش و حجم معاملات همراه بود. کاهش حجم و ارزش معاملات در روند کاهشی شاخص کل، خود نشانه ای از روند اصلاحی است چرا که در روند اصلاحی همزمان با کاهش حجم و ارزش معاملات، روند برگشتی آهسته تر و زمان بر است.

با گذشت زمان در روند اصلاحی به دلیل افزایش ریسک به ریوارد و جذابیت قیمتی، به تدریج تقاضا افزایش و عرضه کاهش می یابد. در انتهای روند اصلاحی حجم و ارزش معاملات افزایش پیدا می کند که به آن واگرایی حجم و ارزش معاملات با حرکت شاخص می گویند.

در یک ماه گذشته حجم و ارزش معاملات کاهش یافته و هنوز نشانه ای از افزایش این متغیرها مشاهده نمی شود. هر چند در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل، حجم و ارزش معاملات به ترتیب 1.3 و 10 درصد افزایش یافت اما حجم معاملات در این روزها کاهش زیادی پیدا کرده است به طوری که در بعضی از روزها شاهد حجم معاملات کمتر از 2 میلیارد سهم بوده ایم.

بنظر می رسد شاخص کل در هفته جاری نیز اگر همچنان متغیرهای حجم و ارزش معاملات در سطوح کنونی بوده و تغییر محسوسی نکند انتظار رشد شاخص کل بورس دور از انتظار است. به عبارت دیگر در حال حاضر تمایل به اصلاح در شاخص کل بورس بیشتر از صعود است.

کارشناسان در دوره اصلاح 3 توصیه دارند اول این که اگر ارزش پرتفوی سهام کمتر از کاهش شاخص کل بورس است معمولا نگهداری سهام بهتر است. دومین توصیه اصلاح سبد سهام است چرا که دوره اصلاح موقت بوده و به نوعی بازار سرمایه در حال آماده شدن برای فاز جدید صعودی است. خارج نشدن از بازار سهام سومین توصیه اهل فن است چرا که معمولا به دلیل حرکت فرسایشی و خسته کننده نوسانات شاخص در حرکت اصلاحی، معمولا گروهی اقدام به فروش سهام خود می کنند.

این نزول شامل بازار نفت نیز شد که البته نمی توان آن را حرکت اصلاحی دانست.

قیمت نفت در طول هفته گذشته با کاهشی قابل توجه همراه بود و این سومین هفته پیاپی برای کاهش قیمت نفت به شمار می رود. قیمت نفت برنت که در ابتدای هفته با قیمت 79 دلار و 83 سنت به ازای هر بشکه معامله می شد، در روز پایانی به 76 دلار رسید.

بازار نفت که در روز های اخیر به خاطر ناپدید شدن خبرنگار عربستانی در التهاب به سر می برد و بسیاری بر این باور بودند که ممکن است عربستان بار دیگر تحریم های 1973 را تکرار کند، با صحبت های وزیر انرژی سعودی، رو به کاهش حرکت کرد.

وزیر انرژی عربستان سعودی در بحبوحه وخامت بحران بر سر قتل جمال خاشقجی، گفت این کشور قصد ندارد تحریم نفتی سال ۱۹۷۳ علیه مصرف ‌کنندگان غربی را تکرار کند و نفت را از سیاست جدا نگه خواهد داشت.

خالد فالح گفت: این واقعه خواهد گذشت، اما عربستان سعودی کشور بسیار مسئولی بوده و به مدت چندین دهه از سیاست نفتی خود به عنوان یک ابزار اقتصادی مسئولانه استفاده کرده و آن را از سیاست جدا کرده است. نقش من به عنوان وزیر انرژی، پیاده سازی نقش سازنده و مسئولانه دولتم و تثبیت بازارهای انرژی جهان و مشارکت در توسعه اقتصادی جهانی است.

این در حالی است که مهم ترین نکته ای که در صحبت های فالح، بازار نفت را تحت تاثیر قرار داد، این بود که عربستان به زودی تولید خود را به 11 میلیون بشکه در روز خواهد رساند. این صحبت ها در کنار احتمالات افزایش تولید نفت امارات، لیبی و روسیه، باعث شد تا حدودی تاثیر تحریم های ایران بر بازار کاهش پیدا کند و این مساله قیمت ها را نزولی کرد.

همچنین در حالی که نگرانی ها از کند شدن رشد اقتصاد جهانی موجب کاهش شاخص ها در بازارهای بورس در هفته گذشته شد، پس از آنکه نماینده عربستان در اوپک اعلام کرد که بازار نفت ممکن است به سمت مازاد عرضه در حرکت باشد، قیمت نفت روند کاهشی را ادامه داد و در روز پایانی معاملات به  76.57 دلار به ازای هر بشکه رسید که کاهشی بیش از 3 دلار را در طول هفته نشان می دهد.

 

خواندن 371 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395