شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 10:00

اطلاعات تکميلي

  • کارشناسان مطرح کردند:

مهم‌ترین عامل گرانی آبزیان دلالی است، نه ارز و تورم صادراتی  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد:  افزایش قیمت ماهی در وضعیتی که بازار مرغ هم دچار نوسان است سبد خرید مصرف‌کنندگان را در معرض خطر قرار داده است. برخی فعالان اقتصادی معتقدند افزایش قیمت ماهیان پرورشی به علت کمبود آب در مزارع پرورش ماهی اتفاق افتاده است و در ارتباط با ماهی صیدی نیز علت این گرانی، کمبود صید بوده است، این کاهش صید منجر به کمبود عرضه، کمبود تولید و درنتیجه افزایش قیمت‌ها شده است، به‌خصوص که با تغییرات فصلی تولید ماهیان شمال کاهش‌یافته است و کاهش عرضه و درنتیجه افزایش قیمت را به همراه داشته است.

مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در خصوص افزایش قیمت نهاده‌ها و خوراک ماهی عنوان کرد: افزایش قیمت نهاده‌ها و یا کمبود خوراک ماهی، در افزایش قیمت ماهی تأثیری نداشته و جزء عواملی به شمار می‌روند که تأثیر بسیار اندکی بر این افزایش قیمت گذاشته است.

رونق سیستم دلال‌بازی در عرضه آبزیان

ارسلان قاسمی، مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان نیز با اشاره به دلایل گرانی ماهی و میگو در بازار اظهار کرد: افزایش قیمت نهاده‌ها، دستمزد، حمل‌ونقل موجب شد تا تولیدکنندگان 8 تا 10 درصد قیمت محصولات خود را نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دهند که این میزان به سبب بالا رفتن قیمت تمام‌شده، چشمگیر نبوده است.

وی با اشاره به اینکه سیستم دلال‌بازی در عرضه آبزیان، رونق فراوانی دارد، افزود: با توجه به آنکه محصول حداقل پس از دست‌به‌دست شدن میان 3 تا 4 واسطه به دست مصرف‌کننده می‌رسد؛ بنابراین همه این عوامل منجر به نوسان چشمگیر قیمت آبزیان در بازار می‌شود.

قاسمی با انتقاد از بی‌توجهی سازمان شیلات و میدان‌های میوه و تره‌بار نسبت به افزایش سرسام‌آور قیمت ماهی در بازار بیان کرد: سودجویی دلالان و عوامل واسطه منجر به افزایش شدید قیمت آبزیان در بازار می‌شود که این امر به سبب کاهش قدرت خرید خانوار به ضرر مصرف‌کننده تمام می‌شود و این همان موضوعی است که بارها به مسئولان هشدار داده‌ایم.

این مقام مسئول گفت: قیمت قزل‌آلا 40 تا 50 درصدی افزایش‌یافته است، این در حالی است که تنها 10 درصد آن ناشی از افزایش قیمت تمام‌شده و مابقی مربوط به سودجویی دلالان است.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت ماهی ارتباطی به کمبود تولید ندارد، تصریح کرد: امسال حداقل میزان آبزی‌پروری به 400 هزار تن همانند مشابه سال گذشته می‌رسد، بنابراین اتفاق خاصی در تولید رخ نداده که بخواهد قیمت ماهی نوسان چشمگیری در بازار داشته باشد.

صادرات در افزایش قیمت ماهی نقشی ندارد

محمد پرورش، رئیس اداره شیلات شهرستان قشم گفت: افزایش قیمت ماهی در سال جاری به دلیل صادرات آن نیست و عامل اصلی تعیین قیمت، فرآیند عرضه و تقاضا در بازار است.

وی تصریح کرد: هرزمانی که کمبود ماهی و میگو در بازار احساس شود، عرضه مستقیم آن توسط شیلات انجام می‌شود تا چالشی در تأمین نیاز مردم به وجود نیاید. هدف شیلات منحصر به صادرات نیست بلکه مسئولان در تلاش هستند تا سرانه مصرف ماهی در داخل کشور افزایش‌یافته و صیدهای انجام‌شده راهی بازار داخلی شوند.

پرورش با اشاره به افزایش هزینه‌های صیادان گفت: ادوات صیادی از خارج کشور تهیه می‌شود و درنتیجه متأثر از قیمت ارز افزایش‌یافته است و سود چندانی از فروش ماهی نصیب صیادان نمی‌شود.

وی تصریح کرد: سهمیه بنزین نیز برای صیادان در نظر گرفته نشده است و آن‌ها نیاز خود را به‌طور معمولی برطرف می‌کنند.

رئیس اداره شیلات شهرستان قشم ادامه داد: سال گذشته 88 هزار تن ماهی شامل 65 هزار تن ساردین ماهی، یک هزار و 500 تن میگو و 21 هزار و 500 تن سایر ماهی‌های خوراکی در این شهرستان صید شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال 96 میزان صادرات قشم یک هزار و 200 تن ماهی خشک از نوع ساردین و 500 تن سایر ماهی‌های خوراکی بود.

نگرانی تولیدکنندگان قزل‌آلا نسبت به شرایط تولید

اخیراً کمبود پودر بچه ماهی و عدم موافقت دولت مبنی بر واردات بچه ماهی نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

آرش نبی زاده، مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی، درباره آخرین مشکلات پیش روی تولیدکنندگان اظهار کرد: علی‌رغم ممنوعیت صادرات خوراک آبزیان، پودر ماهی چندانی در بازار نیست که ازاین‌رو احتمال می‌رود این محصول در انبارها احتکار یا تحت شرایطی از کشور خارج‌شده باشد.

وی با اشاره به اینکه نوسان نرخ دلار تأثیری بر قیمت نهاده‌ها ندارد، افزود: با توجه به اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات نهاده‌های دامی، نوسان نرخ دلار تأثیری بر این موضوع ندارد و تنها دلال‌بازی شرکت‌های واردکننده منجر به افزایش قیمت نهاده‌های دامی در بازار شده است.

نبی زاده با اشاره به اینکه پودر ماهی یکی از نهاده‌های اصلی آبزیان به شمار می‌رود، گفت: در شرایط کنونی به دلیل کمبود پودر ماهی در بازار، قیمت این محصول به‌شدت افزایش‌یافته و مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی با بیان اینکه تولیدکنندگان نسبت به آینده تولید نگرانی‌هایی دارند، افزود: باوجودآنکه خوراک بچه ماهی ریز باکیفیت در بازار موجود نیست، ازاین‌رو پیگیری‌ها و فشارهای وارده مبنی بر واردات بچه ماهی به دولت تا این لحظه بی‌نتیجه مانده است و همین موضوع موجب شده تا پرورش‌دهندگان نگرانی‌هایی نسبت به آینده تولید داشته باشند.

به گفته وی عدم دسترسی تولیدکنندگان به خوراک کیفی مناسب موجب می‌شود تا تلفات سنگینی به تولید وارد شود چراکه هم‌اکنون بسیاری از پرورش‌دهندگان به دلیل عدم تأمین غذا مجبور شدند ماهی خود را در وزن پایینی روانه بازار کنند که این امر در کاهش تولید قزل‌آلا تأثیر بسزایی دارد.

نبی زاده تولید قزل‌آلا در سال جاری را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به نوسان شدید نرخ نهاده‌ها و نبود ثبات اقتصادی پیش‌بینی می‌شود که تولید قزل‌آلا به 120 هزار تن برسد.

این فعال اقتصادی درباره آخرین وضعیت بازار قزل‌آلا اظهار کرد: اگر برنامه‌ریزی دقیقی در بخش تولید صورت نگیرد، ماهی از سبد خانوار به دلیل غیراستراتژیک بودن حذف خواهد شد چراکه تمامی توجه و حمایت دولت محدود به بخش تولید و توزیع گوشت قرمز و مرغ است.

وی در پایان قیمت هر کیلو قزل‌آلا سر مزرعه را 16 تا 17 هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون هر کیلو قزل‌آلا با نرخ 25 هزار تومان در خرده‌فروشی‌ها عرضه می‌شود که نسبت به یک ماه اخیر بیش از هزار تومان اُفت داشته است.

خواندن 212 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395