شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 10:35

بازارهای اموال مسروقه منحل شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: طرح «برهم زدن بازار‌های خرید و فروش اموال مسروقه» به همت معاونت اجتماعی قوه قضاییه و پلیس آگاهی ناجا روز چهارشنبه با حضور جمعی از اصحاب رسانه و بازدید از چند بازار اوراقی در تهران اجرا شد.

رضا مسعودی فر مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در بازدید میدانی از مراکز خرید و فروش اموال دست دوم استان تهران اظهار کرد: جرم سرقت از جرائم علیه اموال و در اکثر قریب به اتفاق موارد با انگیزه سودجویی و کسب منافع مالی انجام می‌گیرد. با توجه به این که تبدیل مال مسروقه به وجه نقد در بازارهای خرید و فروش مخصوصا خریدو فروش کالاهای دست دوم انجام می‌گیرد و در حقیقت وجود چنین بازارهای غیررسمی انگیزه ارتکاب جرم سرقت را افزایش می‌دهد، لذا بر هم زدن و ناامن کردن چنین بازارهایی از برنامه‌های اولویت دار معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه است.‏

وی افزود: با توجه به اینکه تبدیل مال مسروقه به وجه نقد در بازار‌های خرید و فروش مخصوصا خرید و فروش کالا‌های دسته دوم انجام می‌شود و درحقیقت وجود چنین بازار‌های غیررسمی انگیزه ارتکاب جرم سرقت را افزایش می‌دهد، برهم زدن و ناامن کردن چنین بازار‌هایی از برنامه‌های اولویت دار معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بوده و در دست اقدام می‌باشد.

وی ضمن بیان اینکه بررسی وضعیت موجود نشان می‌دهد ساماندهی بازار‌های مرتبط اعم از صنوف و افراد مرتبط و رصد و کنترل این بازار‌ها ضروری بوده و موجب کاهش جرم سرقت خواهد بود، گفت: پلیس باید قبل از ایجاد مراکز خرید وفروش خصوصا کالا‌های مستعمل و دسته دوم راجع به محل ایجاد، نحوه رصد و نظارت اقدام لازم را به عمل آورد.

مسعودی فر بیان کرد: کالا‌های دسته دوم عرضه شده در فضای مجازی که بعضا مسروقه بوده یا از جرم حاصل شده است و از طریق کانال‌ها یا سایت‌های مختلف افزایش یافته، رصد و نظارت جدی را می‌طلبد. همچنین مردم باید در خرید‌های اینترنتی از مجاز بودن سایت‌ها و کانال‌های فضای مجازی مطمئن شوند.

مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی- انتظامی قوه قضاییه ادامه داد: مراکز و بازار‌هایی که احتمال خرید و فروش اموال مسروقه وجود دارد در کل کشور شناسایی و اقدامات لازم برای برهم زدن و نا امن کردن این محل‌ها برای سارقین و مال خر‌ها آغاز شده است.

به گفته مسعودی فر، افزایش گشت‌های تلفیقی شهرداری و نیروی انتظامی، افزایش رصد فضای مجازی توسط پلیس فتا، توجه و دقت مردم در خرید و فروش­ها به نحوی که در خرید کالا به طرق مختلف از مالک بودن فروشنده مطمئن شود و نیز عدم خرید کالا‌های دسته دوم و مستعمل از مراکز غیرمجاز می‌تواند به کاهش چشمگیر خرید و فروش اموال مسروقه و در نتیجه کاهش سرقت منجر شود.

مجید مجیدی مسئول شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهری شهرداری تهران نیز در حاشیه این بازدید گفت: در سنوات گذشته محلی برای تجمع لوازم مستعمل خودرو وجود داشت انتقال این محل‌ها با مصوبه هیات وزیران تکلیف شد.

به گفته وی، سال ٩٢ با مشارکت اصناف، مجتمعی در بزرگراه خاوران، با پذیرش ٣٣٠ واحد در٣٠ تیپ ایجاد شد که شرایط تکمیلی آن درحال فراهم شدن است. در این بازار، ۱۲۳۰ واحد برای اوراقچی‌ها ساخته شد که ۶۰۰ واحد از این تعداد به آنان واگذار شده است و بقیه هم باید کامل شود.

گفتنی است این طرح در شش ماهه دوم سال ٩٦ تهیه شد که هدف از آن، شناسایی بازار‌های غیرمجاز و برهم زدن این بازار‌ها بود.

 

 

 

خواندن 1507 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395