یکشنبه, 06 آبان 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • کارشناسان با اشاره به مصائب تغییر پیام رسان های مالی تاکید کردند ؛

جایگزین سوئیفت پلی برای عبور از تحریم ها  

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

سمیه بابایی

عصراقتصاد: "سوئیفت" ابزار موثر و مفیدی برای کشورها بوده که جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام در بین واحدهای ارزی بانک های داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که متاسفانه از جانب کشور آمریکا به یک حربه و تهدیدی علیه سایر کشورها تبدیل شده است. از این رو کشورها به دنبال سیستم های مالی جایگزین سوئیفت هستند تا بتوانند با متعددکردن راه حل ها این معضل را برطرف کنند.

در این راستا کشور روسیه در سال ۲۰۱۴ شروع به طراحی یک سیستم پیام رسان مالی بین المللی (SPFS) کرده که قرار است جایگزینی برای عملیات سوئیفت به منظور انتقال داده ها و پیام های مالی در سطح بین المللی باشد.

 پیام رسان طراحی شده هم به لحاظ تکنولوژی و هم به لحاظ دسترسی به داده ها ویژگی های متمایزی نسبت به سوئیفت دارد. در حال حاضر ۳۳۰ بانک روسی به سیستم پیام رسان جایگزین سوئیفت (SPFS) متصل شده اند. روسیه اعضا و شرکای بریکس را دعوت کرده تا به سیستم جایگزین سوئیفت طراحی شده بپیوندند تا کنترل آمریکا بر نظام مالی بین المللی را از بین ببرند. لذا ایران نیز می تواند با استفاده از طراحی سیستم های مشابه و جایگزین سوئیفت و همکاری با سایر کشورها نیاز به سوئیفت را از بین ببرد و اثر تحریم های بانکی اعمال شده را خنثی سازد.

روز گذشته المانیتور درگزارشی نوشت: درحالیکه دولت ترامپ مقرر کرده از تاریخ 13 آبان ماه تحریم هایی علیه صادرات نفت ایران بکار گیرد، 'استیو منوچین' وزیر خزانه داری کابینه وی گفته است واشنگتن از فشار خود برای اجبار شبکه مالی سوئیفت جهت قطع ارتباط با بانک های ایران می کاهد.

ایجاد کانال مالی اروپا با ایران در بروکسل

بر  اساس این گزارش روزگذشته رییس کل بانک مرکزی از بررسی جزئیات ایجاد کانال مالی اروپا با ایران در بروکسل خبر داد.عبدالناصر همتی با بیان اینکه پیمان دوجانبه پولی میان دو طرف ایجاد شده و صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل ازصادرات خود را دریافت کنند، گفت: جزئیات کانال مالی اروپا برای انجام تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در نشست هفته گذشته بروکسل مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفته است و ایجاد کانال مالی بر این درک مشترک مبتنی است که شرکت ها و فعالان اقتصادی ایرانی و اروپایی باوجود خروج یکجانبه آمریکا از برجام، تمایل به برقراری و تداوم روابط تجاری با یکدیگر دارند.

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: دراین جهت به منظور رفع مشکلات مربوط به انجام پرداخت‌های مالی، ایجاد کانال مالی اروپا در دستور کار طرفین قرار گرفته است،کانال مزبور این امکان را برای صادرکنندگان ایرانی و اروپایی فراهم خواهد کرد که ارز حاصل از صادرات خود را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: این کانال کارکرد نوعی پیمان پولی دوجانبه میان ایران و اتحادیه اروپا را ایفا خواهد کرد، پس هر دو طرف بر تسریع در عملیاتی شدن این فرآیند تاکید دارند.

چندی پیش نیز "حسین یعقوبی" معاون بین‌الملل بانک مرکزی در ششمین اجلاس گروه بانکی و مالی ایران و روسیه بر لزوم مبادلات ارزی از طریق ارزهای ملی دو کشور (سوآپ ریال- روبل) تاکید کرد و خواستار انجام مذاکرات نهایی برای پیاده سازی سیستم پیام رسان مالی و بانکی بین ایران و روسیه شده بود .

به گفته یعقوبی، روسیه یکی از شرکای مطمئن ایران در تمام زمینه‌هاست و ایران از گسترش روابط بانکی و مالی دو کشور استقبال می کند.

همچنین بر اساس این گزارش، کارشناسان معتقدند با شرایط جدیدی که حادث شده است و در جریان رویارویی اروپایی ها با آمریکا، روسیه چین و کشورهای دیگر فضای مطلوب تری نسبت به گذشته ایجاد کردند و می توانند در مقابل زورگویی های آمریکا ایستادگی کنند .به گفته این کارشناسان نباید به سامانه جدید اروپایی ها امید بست و راه‌های دیگر از جمله روابط دوجانبه پولی را کنار گذاشته و تنها راه حل را این سامانه جدید دانست.

جایگزین سوئیفت پلی برای عبور از تحریم ها

این موضوع را با کمیل طیبی استاد اقتصاد و مدیر قطب اقتصاد بین الملل دانشگاه اصفهان در میان گذاشتیم.این استاد دانشگاه معتقد است ابزارهای جایگزین در شرایط تحریمی می تواند جایگزین مناسبی برای سوئیفت باشد و تاحدودی تحریم های آمریکا را خنثی کند و به عنوان ابزار محدود شده مدنظر قرار گیرد.

کمیل طیبی در خصوص سیستم های جایگزین سوئیفت از جمله سیستم"SPFS "که متعلق به کشور روسیه است،گفت: سوئیفت یک ابزار جامعی است که روابط بانکی را در سطح بین الملل به صورت جهانی کنترل و به اجرا در می آورد.

بهبود نقل و انتقالات مالی از طریق "سوئیفت"

وی افزود: شبکه پیام رسان مالی "سوئیفت" به نقل و انتقالات مالی وگشایش های ارزی کمک می کند و ابزار روابط بین بانکی را برای واردکننده و صادرکننده ایجاد می کند و مهمترین ویژگی آن جهانی و بین المللی بودن است.

استاد اقتصاد بین الملل دانشگاه اصفهان درخصوص طرح های جایگزین سوئیفت، اظهار داشت: طرح های جایگزین، می تواند به صورت ابزارهای محدود شده و به عنوان زیرمجموعه سوئیفت عمل کرده و جامعه جهانی را شامل نمی شوند.

به گفته این استاد دانشگاه، طرح های جایگزین سوئیفت محدود به دوکشور و مشترک میان آن ها است. این ابزارها در شرایط تحریمی می تواند جایگزین مناسبی باشد و تاحدودی آن را خنثی کند و به عنوان ابزار محدود شده مدنظر قرار گیرد.

عدم تمایل اروپایی ها از پیوستن به جایگزین سوئیفت

این کارشناس اقتصادی یادآورشد: از نکات ضعف سیستم های جایگزین سوئیفت می توان به ممانعت بانک های بین المللی از پیوستن و همکاری با این پیام رسان ها اشاره کرد. سوئیفت ابزار مهمی در سطح تعاملات جهانی بوده که مانند یک مستر کارت و ویزا کارت عمل کرده و شامل ارتباطات بین المللی در سطح جهان می شود .

ضرورت توافقات دوجانبه برای پیوستن به پیام رسان روسیه

وی در پاسخ به اینکه اتحادیه اروپا نیز از سیستم جایگزین روسیه استقبال کرده است، تصریح کرد: این طرح در اتحادیه اروپا جنبه توصیه ای دارد و حتی بانک های اروپایی هم حاضر به استفاده از آن نخواهد بود، مگر در یک پروسه زمانی که بانک ها بتوانند با توافق دو جانبه به توافقاتی برسند .

SPFS راه گریزی برای مقابله با تحریم های آمریکا

مدیر قطب اقتصاد بین الملل دانشگاه اصفهان تاکید کرد: پیوستن به سیستم های جایگزین برای سوئیفت زمانبر است و هزینه های مالی و اقتصادی در برداشته و در نهایت راه گریزی بوده تا ابزارهای محدود شده ای را در اختیار داشته باشیم .

به گفته طیبی، باتوجه به کارشکنی های آمریکا و به خصوص شخص ترامپ، می توان این سیستم ها را به فال نیک گرفت و می توان اذعان داشت درحال حاضر به نوعی در اقتصاد و بازار جهانی توافق میان کشورها درحال شکل گیری است.

وی درخصوص تبعات ممنوعیت استفاده از سوئیفت، اظهار داشت: درسال های 91 و 92 و در زمان تحریم های بین المللی، در نقل و انتقالات مالی با مشکلاتی روبه رو بودیم که این امر می تواند مجددا شکل گیرد.

روش های جایگزین سوئیفت پرهزینه و زمانبر است

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: بیشترین نگرانی از عدم انتقال پول از طریق سوئیفت است که روش های جایگزین آن قطعا هزینه بر خواهد بود. لذا درکوتاه مدت با قطع سوئیفت تا زمانی که سیستم دیگری جایگزین شود، زمانبر بوده و در روابط بانکی و انتقال سرمایه تاثیرگذار خواهد بود.

به گفته این استاد دانشگاه، سیستم های جایگزین در کوتاه مدت اثرات منفی داشته و پرداخت و دریافت مربوط به تجارت، صادرات و واردات را تحت تاثیر قرار می دهد .

این استاد دانشگاه اصفهان درادامه گفت وگو در خصوص تصویب FATF و تاثیرآن بر روابط بانکی ایران، اظهار داشت :FATF گامی فراتر بوده و شامل چهار ماده ازجمله قانون مبارزه با پولشویی و عدم تامین مالی تروریسم و توافقات بین المللی است که به دنبال تامین منابع سرمایه گذاری و امنیت سرمایه گذاری در سطح بین الملل و تعهدات کشورها است.

جذب سرمایه گذاری و ورود منابع ارزی با پذیرش FATF

طیبی ادامه داد: خروج ایران از لیست سیاه و حالت تعلیق FATF و پذیرش در این گروه، می تواند به جذب سرمایه گذاری و ورود سرمایه و منابع ارزی، دلاری و یورویی کمک کند .در صورتی که FATF را بپذیریم و استانداردهای کشور را با بانک های دنیا مطابق کنیم می توانیم زمینه جلب اعتماد سرمایه گذار خارجی را فراهم کنیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: FATF می تواند تضمینی برای ایران بوده و به ثبات بازارهای مالی از جمله بازار ارز کمک کند. همچنین در جذب سرمایه گذاری خارجی درکشور آثار مثبتی داشته و به رشد اقتصادی و ثبات در بازارهای مختلف منجر شود .

نگرانی از قطع سوئیفت نداریم

در این راستا مدیرعامل بانک توسعه صادرات می گوید: نگرانی از قطع و ممنوعیت استفاده از سوئیفت نداریم زیرا سپام و سامانه های داخلی سایر کشورها، جایگزین خوبی برای سوئیفت است.

علی صالح آبادی درباره راه‌اندازی سامانه جایگزین سوئیفت معتقد است: از آنجایی که روش های متفاوتی از جمله تلکس، ایمیل رمزدار، سپام (سامانه پیام‌رسانی مالی الکترونیکی یا الکترونیکی کردن مراودات بانکی) برای برقراری ارتباط با بانک های خارجی در کشور وجود دارد، عدم استفاده از سوئیفت مشکل بزرگی برای ایران و برقراری ارتباط با بانک های خارجی ایجاد نخواهد کرد.

به گفته وی طرح جایگزین سوئیفت که از سوی اروپا مطرح شده، اقدام خوبی است تا از سوءاستفاده ابزاری آمریکا از سوئیفت جلوگیری شود .به نظر من با توجه به اینکه ترامپ در حال یکه تازی دردنیا است، به طور حتم اغلب کشورها در دنیا از این طرح استقبال خواهند کرد تا ابزاری درکنار سوئیفت ایجاد شود.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه،روسیه نیز ساز وکار طرحی جایگزین سوئیفت را ایجاد کرده است، گفت: با توجه به امکان برقراری روابط از طریق طرح های جایگزین سوئیفت در داخل و همچنین طرح های دیگر در عرصه بین المللی بدون استفاده از سوئیفت وجود دارد، نگرانی دراین خصوص وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: از سویی دیگر، مسئولان ایرانی با برخی از کشورها به طور کلی مذاکراتی داشته اند تا از طریق سیستم سپام در کشور و یا سیستم های مشابه ارتباط برقرار شود و با این شرایط به نظرم احتیاجی به سوئیفت نیست زیرا سپام در کشور جایگزین خوبی برای سوئیفت است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات تصریح می کند: در سایر کشورها نیز سیستم های داخلی جایگزین سوئیفت وجود دارد که می توانند با برقراری ارتباط با سپام ایرانی، تمامی بانک ها با بانک های ایرانی ارتباط برقرار کرده و مبادله پیام داشته باشند.

 

خواندن 166 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395