یکشنبه, 06 آبان 1397 ساعت 08:48

اطلاعات تکميلي

  •   راغفر در گفت وگو با عصراقتصاد :

تجدید در سیاست های ارزی به نفع کارگر و کارفرما ضروری است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیرابابایی

عصراقتصاد: یکی از دغدغه‌های مهم کارگران در کنار امنیت شغلی، موضوع تامین معاش است که متاسفانه طی سال های گذشته به دلیل فاصله زیاد دستمزدبا نرخ تورم واقعی ، قدرت خرید آنها کاهش یافته است .

طبق روال سال‌های گذشته، امسال هم میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران یکی از موضوعات چالش‌برانگیز اقتصادی بود ؛ موضوعی که زندگی میلیون‌ها نفر را در کشور تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و اندکی تغییر در آن می‌تواند پیامدهای سنگینی داشته باشد.

از ابتدای سال جاری که تکانه های ارزی آغاز شد و نرخ ارز در مسیر صعود قرار گرفت، روز به روز ارزش پول ملی و متعاقب آن قدرت خرید مردم کاهش یافت.

این در حالی است که با افزایش قیمت ها در بازار، کارگران با بحران مالی روبه رو شده اند و سبد خانوار آنها بیش از پیش کوچک شده است که در این خصوص" علی ربیعی"  وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بودکه حمایت از کارگران در شرایط کنونی با توزیع بسته حمایتی انجام خواهد شد ، زیرا امکان افزایش دوباره دستمزد وجود ندارد.

 در این بین کسانی که حقوق و دستمزد ثابت سالانه داشتند، بیشتر از سایرین متضرر شدند. از جمله کسانی که بیشترین آسیب را از افزایش نرخ ارز خوردند، کارگران بودند. حقوق و دستمزد این قشر با افزایش قیمت ها دیگر جوابگوی زندگی روزمره آن ها نیست . قدرت خرید جامعه کارگری طی سال های گذشته افت شدیدی داشته و سبد معیشت کارگران از واقعیت‌های روز زندگی فاصله گرفته است؛ به نحوی که دستمزد کارگران بیش از ۱۰ روز را جوابگو نیست .

این درحالی است که نمایندگان تشکل‌های کارگری سال هاست از پایین بودن مزدکارگران سخن گفته و همواره از دولت خواسته‌اند که با اتخاذ راهکارهای مناسب، حقوق و دستمزد کارگران را پلکانی افزایش دهند و فاصله بین دستمزد فعلی و واقعی را جبران کند.

این موضوع را با "حسین راغفر" استاد دانشگاه الزهرا و از کارشناسان ارشد اقتصادی در میان گذاشتیم .

راغفر معتقد است دولت باید با تجدید نظر در سیاست های ارزی شرایط بهتری را برای کارفرما و نیروی کار فراهم  کند.

"حسین راغفر" کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص فاصله بین دستمزد و تورم موجود درکشور،گفت : متاسفانه با اقدامات متعارفی که تاکنون توسط دولت ها صورت گرفته است ، مشکلات دستمزد درکشور بر طرف نخواهد شد .

حل مشکلات حقوق و دستمزد ،  نیازمند اقدامات ریشه ای است

وی با بیان اینکه لازمه برطرف کردن مشکلات مربوط به حقوق ودستمزد ،  اقدامات ریشه ای و اساسی است ، افزود : در شرایط فعلی افزایش دستوری نرخ ارز تاثیر بسیاری بر حقوق و دستمزد گذاشته است .

راغفر ادامه داد : در صورت ادامه روند فعلی نرخ ارز، اقدامات دولت و کارفرمایان ، تامین کننده شکاف حاصل از تورم ناشی از افزایش دستوری قیمت ارز نخواهد بود و این نارضایتی ها ادامه خواهد داشت .

ضرورت بازگشت نرخ ارز به قیمت های قابل قبول برای تولید کننده

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا بیان داشت : راه حل اصلی بر طرف شدن مشکلات مربوط به حقوق ودستمزد در کشور  ، بازگشت نرخ ارز به قیمت های قابل قبول برای تولید کننده است تا بتواند به حیات اقتصادی خود ادامه دهد .

افزایش دستمزدها ، کارخانجات تولیدی را به تعطیلی می کشد

وی در خصوص تاثیر افزایش دستمزدها بر تعدیل نیروی کار ،خاطر نشان کرد : به طور طبیعی افزایش دستمزد توسط کارفرما ، کارخانجات تولیدی را با  تعطیلی روبه رو می کند و در این خصوص نیروی کار وکارفرما هیچ کدام مقصر نبوده و مقصر اصلی دولت ومجلس است که افزایش قیمت ارز را امکان پذیر و عملی کرده است .

راغفر اظهار داشت : در شرایط کنونی اقشار نزدیک به خط فقر با افزایش نرخ ارز به زیر خط فقر رفته اند و وضعیت زندگی افراد زیر خطر فقر نیز نسبت به قبل ضعیف تر شده است .

آسیب های جدی پیش روی  نیروی کار

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا ادامه داد : با ادامه وضعیت فعلی اقتصاد، نیروی کار با آسیب های بیشتری نسبت به قبل روبه رو خواهد شد .

به گفته راغفر،  تورم نسبت به 70 سال گذشته ، در سطح چشمگیری افزایش یافته است  و ادامه این وضعیت پیامدهای گسترده ای در زندگی مردم در بر خواهد داشت .

تجدید در سیاست های ارزی به نفع کارگر و کارفرما ضروری است

وی ادامه داد : دولت باید با تجدید نظر در سیاست های ارزی شرایط بهتری را برای کارفرما و نیروی کار فراهم کند.

هدفمندی یارانه ها اقدام سیاسی وغیر کارشناسی است

راغفر با اشاره به طرح هدفمندی یارانه ها عنوان کرد : متاسفانه با اجرای این طرح ، بخش قابل توجهی از منابع کشور اتلاف و می توان گفت این طرح در واقع هدفمندی نبوده و اقدامی سیاسی وغیر کارشناسی  برای جلب رای مردم بود .

به گفته وی ، طرح هدفمندی یارانه ها عملا امکان هدف گیری گروه های محروم را از بین برده وبا افزایش شدید تورم قدرت خرید مبالغ یارانه ای نیز کاهش یافته است .

هدفمندی یارانه ها نیازمند بازنگری است

 استاد دانشگاه الزهرا تصریح کرد : تورم لجام گسیخته منجر به کاهش نقش یارانه ها در زندگی افراد شده و به طور کلی هدفمندی یارانه ها اقدامی بی اثر ونیازمند بازنگری و تجدید نظر است .

ارائه بسته های حمایتی اقدام نمایشی است

این کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص بسته های حمایتی یاد آور شد : دولت برای جبران مشکلات ناشی از تورم ، طرح بسته های حمایتی را مطرح کرده است ، اما ارائه بسته های حمایتی بیشتر از هر چیزی یک اقدام نمایشی است  و آثار موثری  بر زندگی خانوارها ندارد .

 

خواندن 167 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395